Leki stosowane w cukrzycy i miażdżycy mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka. Czy można zapobiec tej chorobie?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej oka odpowiada za 50 proc. przypadków ślepoty wśród Polaków. Obecnie nie istnieją specjalne leki lub suplementy diety, które mogłyby całkowicie zatrzymać postęp choroby.
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej oka odpowiada za 50 proc. przypadków ślepoty wśród Polaków. Obecnie nie istnieją specjalne leki lub suplementy diety, które mogłyby całkowicie zatrzymać postęp choroby. seb_ra/GettyImages.com
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba wzroku, która może dotyczyć nawet 1,2 mln Polaków. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia naczyń krwionośnych i uszkodzenia plamki żółtej, co wywołuje pogorszenie wzroku, zaburzenia ostrości i trudność w odróżnianiu barw. W profilaktyce tej choroby ważne jest rzucenie palenia, a także obniżenie cholesterolu i glukozy we krwi. Naukowcy odkryli, że leki stosowane na cukrzycę i miażdżycę mogą znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka.

Spis treści

Leki na cukrzycę i miażdżycę zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka

Zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD) to choroba degeneracyjna, która polega na postępujących zmianach w strukturze plamki, podsiatkówkowych wylewach krwi, a także uszkodzeniu naczyń krwionośnych oka. W przebiegu tego schorzenia dochodzi również do tworzenia się złogów wapnia i odwarstwiania się barwnika siatkówkowego, co prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku i zaburzenia postrzegania barw.

Czytaj: To może być przełom w leczeniu AMD. Naukowcy wyhodowali komórki siatkówki oka

Szacuje się, że zwyrodnienie plamki żółtej oka dotyczy blisko 1,2 mln Polaków, a każdego roku liczba ta zwiększa się o ok. 100 tys. nowych przypadków. Na AMD cierpią osoby po 40. roku życia, z czego kobiety chorują nieco częściej niż mężczyźni.

Naukowcy z całego świata badają, jak różne czynniki wpływają na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej oka. Obecnie wiadomo, że przyczyniać się do tego mogą czynniki genetyczne, wiek, otyłość, palenie tytoniu oraz współistniejące choroby, w tym cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca.

W najnowszym badaniu, które zostało opublikowane w „British Journal of Ophthalmology” naukowcy postanowili sprawdzić, jak środki farmakologiczne stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 i miażdżycy wpływają na ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka. Eksperci zaobserwowali, że leki obniżające poziom cholesterolu, w tym statyny mogą obniżać ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oka o 15 proc., z kolei leki przeciwcukrzycowe, takie jak metformina mogą zmniejszać ryzyko nawet o 22 proc.

Sprawdź też: Leki na cukrzyce mogą zmniejszać ryzyko demencji

W jaki sposób leczenie cukrzycy i miażdżycy zmniejsza ryzyko rozwoju AMD?

Naukowcy podają, że siatkówka jest metabolicznie aktywną tkanką, dlatego wpływ na jej budowę i pracę mogą mieć różne choroby układu sercowo-naczyniowego, a także zaburzenia metabolizmu glukozy. Badacze są zgodni, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi może odkładać się w naczyniach i prowadzić do upośledzenia przepływu krwi, tym samym do wolniejszego transportu składników odżywczych do komórek organizmu, w tym plamki żółtej oka.

– Zarówno wysoki poziom cholesterolu, jak i wysoki poziom cukru we krwi mogą mieć negatywne skutki metaboliczne. Tak więc leczenie tych stanów lekami obniżającymi poziom cholesterolu i obniżającymi poziom cukru we krwi powinno pomóc całemu organizmowi, w tym siatkówce. Wykazano również, że niektóre z tych leków mają własne działanie przeciwzapalne, które dodatkowo pomaga chronić narząd wzroku i siatkówkę przed uszkodzeniem – skomentował Dr Matthias Mauschitz, główny autor badania.

Naukowcy są zgodni, że istnieje konieczność dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności, a także sprawdzić, czy stosowanie tych leków u osób z AMD może spowolnić dalsze procesy degeneracyjne.

Czy można uchronić się przed zwyrodnieniem plamki żółtej oka? Profilaktyka wad wzroku

Niestety, nie istnieje jedna i skuteczna metoda zapobiegająca rozwojowi tego schorzenia. Naukowcy stale szukają sposobów na zmniejszenie zachorowalności na AMD. Obecnie wiadomo, że odpowiednia profilaktyka i wprowadzenie kilku zmian mogą na dłużej zachować zdrowie oczu.

Zobacz też: Zamiast ćwiczeń tabletka? Odchudza, hamuje apetyt i daje efekty jak po treningu

Poniżej przedstawiamy zasady, które pozwolą lepiej zadbać o wzrok:

  1. Zrezygnuj z palenia tytoniu i ogranicz picie alkoholu.
  2. Spożywaj w diecie produkty bogate w beta-karoten, takie jak marchew, brzoskwinie, morele, paprykę, ponieważ wpływają one pozytywnie na plamkę żółtą oka.
  3. Regularnie wykonuj badania okulistyczne – najlepiej raz w roku.
  4. Ogranicz spożycie tłuszczy zwierzęcych, ponieważ wywołują one stres oksydacyjny i zwiększają ryzyko rozwoju stanu zapalnego.
  5. Wprowadź do diety produkty będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i omega-3, które łagodzą stan zapalny, a także wspierają układ krążenia – tłuste ryby morskie, orzechy i nasiona oraz oleje roślinne, w tym oliwa z oliwek.
  6. Jedz produkty zawierające zeaksantynę i luteinę – pomidory, jarmuż, szpinak, pietruszka, cukinia, kapusta, marchew, forsycja, kukurydza, brokuły, cukinia, dynia.
  7. Utrzymuj prawidłową masę ciała i uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną.

Sprawdź też: Jak działa luteina na oczy?

W profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej oka ważna jest dieta zawierające znaczne ilości luteiny i zeaksantyny. Związki te filtrują wysokoenergetyczne światło niebieskie, a dzięki temu chronią narząd wzroku. Niedobór luteiny i zeaksantyny powoduje redukcję pigmentacji plamki żółtej oka, co zwiększa ryzyko jej zwyrodnienia.

Źródło: Age-related macular degeneration: Cholesterol, diabetes drugs may lower risk

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia