Spis treści
Mity na temat wzroku, które mogą pogłębiać wadę
Istnieje wiele faktów i mitów na temat wzroku. Niestety powielanie niektórych kłamstw może niekorzystnie wpływać na oczy, a nawet przyczyniać się do rozwoju wielu wad. Czy marchewki chronią przed wadami wzroku? Czy okulary przeciwsłoneczne trzeba nosić tylko latem? W galerii przedstawiamy opinię ekspertów na temat najpopularniejszych mitów, w które nie warto wierzyć.
Popularne mity, które mogą niszczyć wzrok
Czym jest wada wzroku?
Wada wzroku to zaburzenie, która polega na upośledzeniu widzenia wskutek źle powstającego obrazu na plamce żółtej oka. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia ostrości lub rozmazywania się obrazów.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój różnych wad wzroku, a wśród najważniejszych wymienia się:
- wiek,
- predyspozycje genetyczne, czyli dziedzicznie występowanie wad wzroku, głównie krótkowzroczności, daltonizmu, astygmatyzmu i zeza,
- choroby współistniejące – na pogorszenie wzroku wpływa nieleczona miażdżyca, cukrzyca, a także nadciśnienie tętnicze krwi,
- inne czynniki np. nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, unikanie noszenia okularów przeciwsłonecznych, a nawet czytanie książki przy nieodpowiednim świetle.
Sprawdź też: Jak dbać o oczy, aby nie pogarszać wady wzroku?
Jak zadbać o wzrok? Sprawdzone sposoby na ochronę oczu
O wzrok należy dbać przez cały rok, a nie tylko w momencie, gdy ulegnie on pogorszeniu. Wśród najważniejszych zasad ochrony oczu można wymienić:
- noszenie okularów z filtrem UV,
- unikanie długiego patrzenia w ekran komputera i robienie 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przed ekranem,
- nawilżanie oczu specjalnymi kroplami lub solą fizjologiczną,
- regularne chodzenie na konsultację okulistyczną, najlepiej raz na dwa lata,
- codzienny demakijaż oczu,
- spożywanie produktów będących źródłem likopenu i beta-karotenu, czyli związków wspierających pracę plamki żółtej oka – pomidory, marchew, grejpfrut, morele, brzoskwinie, papryka, dynia, cukinia, fasolka szparagowa, szpinak, groszek zielony.
Warto pamiętać, że jeśli osoba dobrze widzi, nie oznacza to, że nie rozwija się u niej wada wzroku. Dlatego konieczne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych.
– Przez niezwykle sprawny mechanizm akomodacji, jaki posiadamy, w przypadku młodych osób dopiero przy średniej i dużej nadwzroczności możemy zacząć spodziewać się problemów z ostrym widzeniem z bliży, które dodatkowo mogą nasilić się po ok. 40. roku życia, kiedy zakres naszej akomodacji, czyli zakres zmiany mocy soczewki wewnątrzgałkowej, znacznie się zmniejsza. Wcześniej takie osoby mogą zacząć jednak doświadczać innych problemów, których nie kojarzą ze wzrokiem, jak chociażby bóle oczu, ból głowy, karku, ramion czy pleców – wyjaśnia Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspert Hoya Lens Poland.
Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, a jak sugerują naukowcy, to właśnie on odpowiada za przesyłanie 80 proc. informacji ze świata zewnętrznego do mózgu. To dzięki wzrokowi możemy czytać, poruszać się w określonym kierunku, jeździć rowerem lub samochodem. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że prawie 80 proc. ludności na świecie może mieć problemy ze wzrokiem, a już ponad 14 proc. populacji świata jest niewidoma.
Sprawdź też: Czy sztuczne rzęsy mogą pogarszać wzrok?