Praca zdalna a krótkowzroczność. Rady okulistki doktor Anny Marii Ambroziak odnośnie mądrego korzystania z urządzeń elektronicznych

Martyna Jaros
Praca zdalna przy komputerze to wyzwanie dla narządu wzroku
Praca zdalna przy komputerze to wyzwanie dla narządu wzroku pixabay
Praca zdalna wykonywana z domu to możliwość zachowania zatrudnienia pomimo obecnej pandemii koronawirusa. Przeniesienie codzienności do świata cyfrowego niestety nie jest obojętne dla oczu. Siedzenie w niewielkiej odległości od ekranu komputera lub laptopa podczas pracy zdalnej i wpatrywanie się w ekran smartfona podczas rozmów na komunikatorach z przyjaciółmi to czynniki, które sprzyjają rozwojowi krótkowzroczności. Jak w dobie koronawirusa chronić najważniejszy narząd zmysłu, czyli oczy?

Praca zdalna a krótkowzroczność

Praca zdalna, zajęcia online dla studentów i uczniów oraz spędzanie wolnego czasu korzystając z urządzeń medialnych to tylko niektóre formy aktywności, jakie zostały przeniesione do świata cyfrowego. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19, elektronika umożliwia także podtrzymanie relacji międzyludzkich z bliskimi. Bez niej wiele osób byłby odciętych od świata zewnętrznego, a także straciłoby pracę dostarczającą pieniądze niezbędne do życia.

Cały świat walczy z pandemią COVID-19, a obok niej już od kilku lat my okuliści zmagamy się z trwającą pandemią krótkowzroczności. Krótkowzroczność nas nie przeraża, ale właśnie teraz, aby sprostać nowym wyzwaniom, powinnyśmy chronić wzrok i nauczyć się dbać o nasz najważniejszy zmysł. – komentuje okulistka dr n. med. Anna Maria Ambroziak.

Praca zdalna przed ekranem komputera pochłania w ciągu dnia najwięcej czasu, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy zadbać o narząd wzroku. Mądre korzystanie z urządzeń elektronicznych pomoże uchronić oczy przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a także nie spowoduje pogłębienia się obecnej wady wzroku.

Praca zdalna a ochrona wzroku: rady okulistki dr Anny Marii Ambroziak

Długotrwała i niepoprawna praca przed monitorem może nieść ze sobą pewne dolegliwości. U dzieci krótkowzrocznych może wpływać na progresję wady wzroku, u osób z zespołem suchego oka występują nasilone objawy, u wszystkich następuje cyfrowe zmęczenie oczu. Oczy pieką, łzawią i są czerwone, a obraz staje się zamglony i rozmazany. Dlatego już teraz musimy nauczyć się dobrych nawyków. – tłumaczy dr Anna Maria Ambroziak.

„Kontakty” to większy komfort widzenia niż okulary. Nadają się też dla szerszego grona osób niż się powszechnie uważa. Jeśli je nosisz lub masz takie plany (bądź używa ich ktoś ci bliski), sprawdź, czy wiesz wszystko na temat używania „kontaktów”! O niektórych kwestiach nie usłyszysz od specjalisty! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Szkła kontaktowe – 10 faktów na temat soczewek kontaktowych,...

  1. Podczas pracy zdalnej należy często mrugać, najlepiej ok. 15 razy na minutę. Dzięki temu na najbardziej zewnętrznej części oka – rogówce – rozprowadzany jest film łzowy, który zapobiega jej wysuszaniu.
  2. Pracując zdalnie, warto mieć na stole pojemnik z wodą i opakowanie kropli do oczu bez konserwantów. Regularnie popijanie płynów chroni przed odwodnieniem organizmu, a bezpośrednie aplikowanie „sztucznych łez” na rogówkę wzmocni poziom nawilżenia gałki ocznej.
  3. Pracując zdalnie, stosuj zasadę trzy razy 20: co 20 minut przez 20 sekund, należy spojrzeń na przedmiot oddalony o 20 stóp, czyli ok. 6 metrów. Można wówczas wyjrzeć przez okno i poobserwować piękną pogodę.
  4. Do pracy zdalnej załóż okulary, ponieważ zawsze należy korygować wadę wzroku. Zamiast soczewek kontaktowych lepiej wybrać tradycyjną formę, czyli okulary.
  5. Dostosuj odpowiedni kontrast i jasność ekranu. Praca zdalna trwająca przeważnie ok. 8 godzin powinna odbywać się w komfortowych dla wzroku warunkach. Duży kontrast sprawia, że oczy szybciej się męczą. Dostosowanie jasności ekranu do poziomu oświetlenia otoczenia sprawi, że oczy będą znacznie mniej obciążone.
  6. Pracuj przy naturalnym oświetleniu. Jeśli istnieje taka możliwość w domowych warunkach, najlepiej dla narządu wzroku wybrać pomieszczenie, w którym nie ma potrzeby zapalania lampki, a jasność zapewnia światło dzienne dostające się przez okno.
  7. Staraj się w miarę możliwości nie kończyć pracy późnym wieczorem. Wpatrywanie się w urządzenia emitujące światło niebieskie utrudnia zasypianie, a tym samym zmniejsza możliwości regeneracyjne organizmu podczas nocy.
  8. Podczas pracy zdalnej zadbaj o odpowiednią odległość od ekranu komputera. Najlepiej, aby ekran znajdował się na wyciągnięcie ręki, był umieszczony w taki sposób, aby spoglądać na niego lekko w dół, a nie w górę ani na wprost. Korzystniejsze dla zdrowia oczu są większe ekrany, na których wyświetlane są automatycznie większych rozmiarów teksty i grafiki.
  9. Pamiętaj o regularnych kontrolach u okulisty. Dzięki nim szansa na wykrycie pogłębienia się wady wzroku i zastosowanie odpowiedniej korekcji są większe.
  10. Wyrabiaj powoli nowe, zdrowsze nawyki.

Polecamy sprawdzić: Jak dobrać krople do oczu?

Kto powinien, a kto nie powinien korzystać z soczewek kontaktowych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia