Praca zdalna a krótkowzroczność
Praca zdalna, zajęcia online dla studentów i uczniów oraz spędzanie wolnego czasu korzystając z urządzeń medialnych to tylko niektóre formy aktywności, jakie zostały przeniesione do świata cyfrowego. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19, elektronika umożliwia także podtrzymanie relacji międzyludzkich z bliskimi. Bez niej wiele osób byłby odciętych od świata zewnętrznego, a także straciłoby pracę dostarczającą pieniądze niezbędne do życia.
Cały świat walczy z pandemią COVID-19, a obok niej już od kilku lat my okuliści zmagamy się z trwającą pandemią krótkowzroczności. Krótkowzroczność nas nie przeraża, ale właśnie teraz, aby sprostać nowym wyzwaniom, powinnyśmy chronić wzrok i nauczyć się dbać o nasz najważniejszy zmysł. – komentuje okulistka dr n. med. Anna Maria Ambroziak.
Praca zdalna przed ekranem komputera pochłania w ciągu dnia najwięcej czasu, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy zadbać o narząd wzroku. Mądre korzystanie z urządzeń elektronicznych pomoże uchronić oczy przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a także nie spowoduje pogłębienia się obecnej wady wzroku.
Sprawdź także: Bezsenność, problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa. Praca zdalna niekorzystnie wpływa na zdrowie. Hybrydowa jest jeszcze gorsza
Praca zdalna a ochrona wzroku: rady okulistki dr Anny Marii Ambroziak
Długotrwała i niepoprawna praca przed monitorem może nieść ze sobą pewne dolegliwości. U dzieci krótkowzrocznych może wpływać na progresję wady wzroku, u osób z zespołem suchego oka występują nasilone objawy, u wszystkich następuje cyfrowe zmęczenie oczu. Oczy pieką, łzawią i są czerwone, a obraz staje się zamglony i rozmazany. Dlatego już teraz musimy nauczyć się dobrych nawyków. – tłumaczy dr Anna Maria Ambroziak.
- Podczas pracy zdalnej należy często mrugać, najlepiej ok. 15 razy na minutę. Dzięki temu na najbardziej zewnętrznej części oka – rogówce – rozprowadzany jest film łzowy, który zapobiega jej wysuszaniu.
- Pracując zdalnie, warto mieć na stole pojemnik z wodą i opakowanie kropli do oczu bez konserwantów. Regularnie popijanie płynów chroni przed odwodnieniem organizmu, a bezpośrednie aplikowanie „sztucznych łez” na rogówkę wzmocni poziom nawilżenia gałki ocznej.
- Pracując zdalnie, stosuj zasadę trzy razy 20: co 20 minut przez 20 sekund, należy spojrzeń na przedmiot oddalony o 20 stóp, czyli ok. 6 metrów. Można wówczas wyjrzeć przez okno i poobserwować piękną pogodę.
- Do pracy zdalnej załóż okulary, ponieważ zawsze należy korygować wadę wzroku. Zamiast soczewek kontaktowych lepiej wybrać tradycyjną formę, czyli okulary.
- Dostosuj odpowiedni kontrast i jasność ekranu. Praca zdalna trwająca przeważnie ok. 8 godzin powinna odbywać się w komfortowych dla wzroku warunkach. Duży kontrast sprawia, że oczy szybciej się męczą. Dostosowanie jasności ekranu do poziomu oświetlenia otoczenia sprawi, że oczy będą znacznie mniej obciążone.
- Pracuj przy naturalnym oświetleniu. Jeśli istnieje taka możliwość w domowych warunkach, najlepiej dla narządu wzroku wybrać pomieszczenie, w którym nie ma potrzeby zapalania lampki, a jasność zapewnia światło dzienne dostające się przez okno.
- Staraj się w miarę możliwości nie kończyć pracy późnym wieczorem. Wpatrywanie się w urządzenia emitujące światło niebieskie utrudnia zasypianie, a tym samym zmniejsza możliwości regeneracyjne organizmu podczas nocy.
- Podczas pracy zdalnej zadbaj o odpowiednią odległość od ekranu komputera. Najlepiej, aby ekran znajdował się na wyciągnięcie ręki, był umieszczony w taki sposób, aby spoglądać na niego lekko w dół, a nie w górę ani na wprost. Korzystniejsze dla zdrowia oczu są większe ekrany, na których wyświetlane są automatycznie większych rozmiarów teksty i grafiki.
- Pamiętaj o regularnych kontrolach u okulisty. Dzięki nim szansa na wykrycie pogłębienia się wady wzroku i zastosowanie odpowiedniej korekcji są większe.
- Wyrabiaj powoli nowe, zdrowsze nawyki.
Polecamy sprawdzić: Jak dobrać krople do oczu?