Katar u niemowlaka – dlaczego może być groźny?
Katar u niemowlaka może nam się wydawać niegroźną dolegliwością, z którą można sobie łatwo poradzić. Niestety, trzeba pamiętać, że dla tak małego dziecka nos jest niezwykle istotnym narządem, którego niedrożność powoduje sporo problemów. Katar u dziecka, występuje najczęściej w tym samym momencie, co przeziębienie.
Naturalna apteczka – 13 środków pierwszej pomocy bez chemii,...
Niemowlaki oddychają tylko przez nos, ale ich kanały nosowe są bardzo wąskie, dlatego z pozoru niewielki obrzęk błony śluzowej może oznaczać zupełną blokadę drożności dróg oddechowych malucha. Zatkany nos u niemowlaka sprawia, że dziecko staje się rozdrażnione, ma problemy ze snem i często płacze.
Łzy spływające do noska rozpuszczają zalegającą wydzielinę i sprawiają, że łatwiej wydostaje się ona na zewnątrz. Katar, wpływa także na komfort niemowlaka podczas karmienia, ponieważ maluch musi robić sobie przerwy w ssaniu pokarmu, aby zaczerpnąć powietrza.
Należy również pamiętać o tym, że zaniedbany i nieleczony katar u niemowlaka może prowadzić do wielu powikłań, które mogą wpływać na zdrowie dziecka w kolejnych latach jego rozwoju.
Nieleczony katar może powodować m.in.:
- zapalenie ucha,
- zapalenie zatok przynosowych,
- zapalenie oskrzeli,
- uszkodzenie błony śluzowej i rzęsek wyściełających nos,
- przerost i obrzęk błon śluzowych,
- zaburzenia oddychania (tzw. sapka).
Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza?
Katar u niemowlaka można bardzo łatwo rozpoznać. Jego najbardziej charakterystycznymi objawami są problemy z oddychaniem i pojawiająca się wydzielina wydostająca się z noska. Nie w każdym przypadku konieczna jest jednak wizyta u lekarza.
Decyzję o tym, czy maluch wymaga konsultacji ze specjalistą podejmujemy między innymi w oparciu o kolor i konsystencję wydzieliny z nosa. Rodzaj wydzieliny wpływa również na to, ile trwa katar u niemowlaka.
Wyróżnia się następujące rodzaje kataru:
- wodnisty katar u dziecka – wydzielina z nosa jest przezroczysta i cieknąca albo śluzowa o białawym kolorze lub przezroczysta. Po krótkim czasie wydzielina może też zgęstnieć, a następnie ponownie przybrać wodnistą konsystencję. Ten rodzaj wydzieliny wskazuje na katar wirusowy, który zwykle trwa 7 dni i można sobie z nim radzić domowymi sposobami;
- zielony katar u dziecka/żółty katar u dziecka – wydzielina z nosa o wyraźnym zielonkawym lub żółtawym zabarwieniu świadczy o katarze bakteryjnym. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza.
Do odbycia konsultacji ze specjalistą, nawet przy wydzielinie wodnistej, powinny nas również skłonić objawy towarzyszące niedrożności nosa, takie jak:
- gorączka,
- kaszel,
- biegunka,
- wymioty.
Katar u niemowlaka – domowe sposoby na katar u dziecka
Katar u niemowlaka jest dolegliwością, która uprzykrza życie nie tylko samemu dziecku, ale również jego rodzicom i pozostałym domownikom.
Co możemy zrobić, aby ulżyć maluchowi i łatwiej przejść przez ten okres?
- regularnie udrażniaj i oczyszczaj nosek dziecka – w tym celu można użyć soli fizjologicznej w kroplach lub w spray'u, natomiast by wydzielina mogła łatwiej spływać warto kłaść malucha na brzuszku. Bardzo przydatnym urządzeniem jest też aspirator, dzięki któremu w szybki sposób udrożnimy nosek dziecka. Można kupić go w każdej aptece,
- stosuj inhalacje – są bardzo dobrym, skutecznym i tanim sposobem na katar u dziecka. Wystarczy zagotować 2 litry wody i rozpuścić w niej 2 łyżki soli kuchennej lub sody oczyszczonej, aby przygotować inhalację nawilżającą śluzówkę nosa dziecka. Pamiętajmy przy tym, o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, tak by maluch się nie poparzył,
- podawaj dziecku odpowiednią ilość płynów – należy jak najczęściej dawać maluchowi coś do picia. W zależności od jego wieku będzie to pokarm mamy (niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny być wyłącznie karmione mlekiem matki), woda źródlana lub herbatki (warto sprawdzić na opakowaniu, czy nie zawierają cukru);
- nawilżaj powietrze w pokoju dziecka – odpowiednia wilgotność powietrza pomaga dziecku lepiej przechodzić katar. Jeśli nie mamy nawilżacza powietrza, jego rolę może doskonale spełnić mokry ręcznik zawieszony na ciepłym kaloryferze,
- ułatw dziecku oddychanie podczas snu – aby nadmiar wydzieliny z noska dziecka mógł swobodnie wypływać na zewnątrz, należy ułożyć malucha w taki sposób, aby jego główka znajdowała się wyżej, niż reszta ciała. W tym celu można podłożyć pod górną część materaca poduszkę, zwinięty kocyk lub ręczniki. Dobrym sposobem, będzie także podłożenie np. książek pod nóżki łóżeczka z jednej strony, by je delikatnie unieść,
- pielęgnuj skórę, pod noskiem dziecka – aby chronić skórę niemowlaka w okolicy nosa najlepiej jest użyć maści majerankowej, która załagodzi powstałe w tym miejscu podrażnienie. Maść tę można kupić w każdej aptece.
ZOBACZ: Jak przygotować się do wakacji z maluchem?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?