
13 środków pierwszej pomocy bez chemii
W apteczce warto umieścić nie tylko tradycyjne leki chemiczne, ale również środki naturalne. Dobrze jest stosować je w pierwszej kolejności zwłaszcza w początkach problemu i przy niezbyt silnych objawach infekcji czy urazu.
Polecamy środki do naturalnej apteczki, które zawsze warto mieć pod ręką.
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Środek przeciw biegunkom
Tabletki lub kapsułki z węglem aktywnym przyjęte odpowiednio szybko przy infekcji układu pokarmowego mogą spowodować ustąpienie bólu żołądka i zatrzymać przemieszczanie się chorobotwórczych bakterii w stronę jelit, gdzie wywołałyby biegunkę. Gdy zostaną wchłonięte przez cząstki węgla, są razem z nim wydalane. Węgiel aktywowany warto przyjąć w jednorazowej dawce wynoszącej dla dorosłych 3-6 g w momencie wystąpienia pierwszych objawów zatrucia. Dawkę można powtarzać do kilku razy co godzinę.

Środek przeciw chorobie lokomocyjnej i mdłościom
Wyciąg z imbiru (Zingiber officinale) w postaci tabletek, imbir kandyzowany, a także świeży korzeń imbiru dodawany do niezbyt gorących napojów są źródłem gingerolu i innych substancji, które przeciwdziałają mdłościom, np. spowodowanym przez chorobę lokomocyjną. Spożywany z umiarem, imbir nadaje się również dla kobiet w ciąży.

Środek do dezynfekcji
Do dezynfekcji ran warto używać wody utlenionej, czyli zawierającej cząsteczki wody z dodatkowym atomem tlenu, który działa niszcząco na drobnoustroje. Działanie tego samego związku czynnego, nadtlenku wodoru, jest wykorzystywane przez białe krwinki w organizmie. Do dezynfekcji większych powierzchni (również np. kuchennych) polecana jest woda utleniona w sprayu. Jeśli jednak jest rozpylana na tworzywo sztuczne lub lakier, warto najpierw sprawdzić, czy nie powoduje ich odbarwiania.