Już dwie sztuki mogą pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Badania pokazały, że popularny owoc może zastąpić suplement diety

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla zdrowej kobiety wynosi 75 mg, a dla mężczyzny – 90 mg na dobę. Nowozelandzcy naukowcy wykazali, że jedzenie dwóch kiwi dziennie pokrywa to zapotrzebowanie i to z nawiązką.

Spis treści

Najlepszym źródłem witaminy C są warzywa i owoce niepoddane obróbce cieplnej. Królują wśród nich papryka, sok pomarańczowy i kiwi.
Najlepszym źródłem witaminy C są warzywa i owoce niepoddane obróbce cieplnej. Królują wśród nich papryka, sok pomarańczowy i kiwi. Freepik

Co się stanie, kiedy będziesz jeść kiwi każdego dnia?

Kiwi to popularny owoc, po który wyjątkowo chętnie sięgamy zimą. Zawiera liczne substancje czynne, błonnik pokarmowy i witaminy, które działają pozytywnie na nasz organizm. Jednocześnie zawiera duże ilości glukozy i fruktozy, co może zwiększyć dzienne spożycie cukrów.

Czytaj także: Jedz 2 dziennie, a po 4 dniach twoje samopoczucie się odmieni. Ten włochaty owoc zmniejsza objawy depresji i przywraca radość z życia

Naukowcy z Nowej Zelandii postanowili sprawdzić wpływ codziennego spożywania kiwi przez sześć tygodni na biomarkery stanu zapalnego i metabolicznego. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie „Foods”.

W badaniu wzięły udział 24 zdrowe osoby, byli to zdrowi mężczyźni w wieku 25-60 lat, którzy nie chorowali wcześniej na cukrzycę typu 1 lub 2 i nie stwierdzono u nich nietolerancji glukozy. Badani przez sześć tygodni spożywali każdego dwie sztuki kiwi lub nie jedli go w ogóle.

Uczestników poddawano regularnym badaniom, w tym pomiarom poziomu:

  • witaminy C,
  • insuliny,
  • adiponektyny,
  • białka C-reaktywnego (CRP),
  • interleukiny 6 (IL-6) w surowicy.

Porównano wszystkie pomiary dokonane przed i po eksperymencie. Nie zaobserwowano istotnych zmian w biomarkerach analizowanych pomiędzy fazami interwencyjnymi i kontrolnymi lub w ich obrębie.

Świeże kiwi zamiast witaminy C w tabletkach

Najważniejsze odkrycie naukowców wiąże się ze zwiększonym poziomem spożycia kwasu askorbinowego, który był wyższy u 17 z 20 uczestników jedzących kiwi – wynosił 256 mg/dobę w porównaniu do 106 mg/dzień.

Sprawdź: Ty też możesz mieć niedobór wit. C, jeśli popełniasz te błędy

Wyższe średnie stężenie witaminy C w moczu podczas okresu regularnego spożywania kiwi i w czasie kontroli, odzwierciedlało zwiększone spożycie kwasu askorbinowego odpowiednio o 48 mg/dobę i 32 mg/dobę. Spożycie kiwi nie wpłynęło na poziom witaminy C w surowicy netto ani nie wywołało przyrostu masy ciała.

Ponadto analiza dzienników żywieniowych badanych wykazała, że spożywanie dwóch owoców kiwi dziennie zwiększyło spożycie błonnika pokarmowego u większości z nich. Błonnik pokarmowy był istotnie wyższy o 7 gramów każdego dnia w fazie badania niż w fazie kontrolnej.

Choć wyniki badania pokazują, że codzienne spożycie dwóch owoców kiwi nie poprawiło znacząco ani nie pogorszyło stanu zdrowia, to wskazują na to, że spożywanie dwóch owoców kiwi dziennie zwiększyło spożycie kwasu askorbinowego o 150 mg/dzień, eliminując w ten sposób potrzebę suplementacji witaminy C.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia