Spis treści
Włochaty owoc na zdrowie psychiczne
Badanie naukowców z Uniwersytetu Otago opublikowane w The British Journal of Nutrition udowadnia, że futrzaste owoce poprawiają witalność i nastrój już w ciągu zaledwie czterech dni. Jak to możliwe?
Naukowcy chcieli zbadać związek między suplementacją witaminy C a poprawą nastroju. W badaniu wzięło udział 155 osób w wieku 18–35 lat z niskim poziomem witaminy C w osoczu (<40 μmol/l). Uczestników podzielono na 3 grupy, którym podawano:
- witaminę C w postaci suplementu (250 mg dziennie),
- kiwi (2 kiwi dziennie),
- placebo (1 tabletka dziennie).
Uczestnicy co drugi dzień samodzielnie zgłaszali witalność, nastrój, zadowolenie, jakość i ilość snu oraz aktywność fizyczną wypełniając ankiety na smartfonach. Poziom witaminy C w osoczu mierzono co dwa tygodnie, a osiągnął on nasycenie po 2 tygodniach suplementacji witaminą C lub spożywania owoców kiwi. Badanie trwało 2 miesiące.
W jaki sposób kiwi poprawia nastrój i przywraca radość z życia?
Okazało się, że jedzenie kiwi poprawiło witalność i nastrój w ciągu zaledwie 4 dni, osiągając szczyt około 14–16 dnia i poprawiła zadowolenie z życia od 14. dnia regularnego spożywania tego owocu. W porównaniu do kiwi przyjmowanie witaminy C zaledwie tylko nieznacznie poprawiało nastrój aż do 12. dnia badania.
– Pomaga nam to dostrzec, że to, co jemy, może szybko wpłynąć na nasze samopoczucie. Nasi uczestnicy na początku wykazywali się stosunkowo dobrym zdrowiem psychicznym, więc niewiele było do poprawy, ale mimo to zgłaszali korzyści płynące z interwencji związanych z owocami kiwi lub witaminą C – powiedział dr Ben Fletcher, główny autor badania.
Spożycie witaminy C wiąże się z poprawą nastroju, witalności, dobrego samopoczucia i mniejszą depresją, podczas gdy niedobór witaminy C nasila objawy depresji i zaburzenia funkcji poznawczych. Witamina C wpływa bowiem na działanie układu nerwowego oraz rozwój neuronów. Witamina ta jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki, w tym również komórki nerwowe w mózgu, przed uszkodzeniami. Dzięki temu jej odpowiedni poziom w organizmie pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne.
Źródło: Smartphone survey data reveal the timecourse of changes in mood outcomes following vitamin C or kiwifruit intervention in adults with low vitamin C The British Journal of Nutrition