Spis treści
Problem z akceptacją ciała mają już kilkuletnie dzieci
Choć wydaje się, że to oczywiste, to naukowcy z Uniwersytetu Anglia Ruskin w Wielkie Brytanii przyjrzeli się temu, jak ludzie postrzegają swoje ciała. W badaniu wzięło udział niemal 57 tys. uczestników z 65 krajów. To dotychczas największe badanie na ten temat.
Akceptacja czy nawet pokochanie swojego ciała to nie lada wyzwanie. Jeszcze przed erą mediów społecznościowych na okładkach gazet i kolorowych magazynów bombardowały nas wyretuszowane sylwetki modelek i gwiazd show-biznesu, w telewizji, filmach i serialach promowane były kanony, które często wzbudzały niechęć do swojego ciała u zwykłych ludzi. Jak wykazały badania, już nawet kilkuletnie dzieci mają problem z zaakceptowaniem siebie, co odbija się także na ich zdrowiu psychicznym.
Negatywny wizerunek własnego ciała może się wiązać m.in. z:
- zaburzeniami odżywiania (m.in. anoreksja i bulimia),
- dysmorfią ciała,
- stresem,
- niepokojem,
- utratą poczucia własnej wartości.
„Szanuję swoje ciało”, czyli jak samoakceptacja wpływa na nasze życie
Badanie naukowców z Uniwersytetu Anglia Ruskin to jedno z najbardziej obszernych badań, jakie zostały przeprowadzone na temat wizerunku ciała. Jak pokazuje, samoakceptacja, a zwłaszcza pozytywny obraz ciała, wiążą się z większą satysfakcją z życia i lepszym zdrowiem psychicznym.
56 968 uczestników z 65 krajów wypełniło kwestionariusz, który dotyczył wizerunku ciała. Miał on pomóc w określenia stopnia samooceny i samoakceptacji każdej osoby. Stwierdzenia, jakie się w nim pojawiły, to m.in. „szanuję swoje ciało” i „doceniam różne i unikalne cechy mojego ciała”, a uczestnicy musieli się z nimi zgodzić lub nie.
Na podstawie tego kwestionariusza naukowcy ocenili badane osoby na skali doceniania ciała, a następnie porównali ją ze zdrowiem psychicznym każdego uczestnika. Oprócz postrzegania ciała badana była też idea odrzucenia pewnych stereotypów opartych na wyglądzie, które są przekazywane przez media.
Kto najbardziej docenia swoje ciało? Wyniki badań
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Body Image”. Pokazują one, że we wszystkich krajach pozytywny obraz ciała „jest silnie związany z lepszym samopoczuciem psychicznym i satysfakcją z życia”.
Co ciekawe, swoje ciało bardziej doceniały osoby samotne niż te, które pozostawały w związkach. Odnotowano też różnicę między mieszkańcami wsi i miast.
– Ludzie mieszkający na obszarach miejskich mogą odczuwać silniejszą presję, aby dostosować się do ideałów ciała promowanych przez zachodnie społeczeństwo – mówił główny autor badania, prof. Viren Swami. – Ludzie na obszarach wiejskich mogą również czerpać korzyści z przebywania na łonie natury, co, jak wykazały wcześniejsze badania, jest również związane z pozytywnym wizerunkiem ciała.
Co ciekawe, mieszkańcy krajów uważanych za kulturowo odmiennych od Stanów Zjednoczonych wydawali się mieć większe uznanie dla ciała. W czołówce są Malta, Tajwan i Bangladesz. Najgorsze wyniki odnotowano w Wielkiej Brytanii, Indiach i Australii.
Pozytywny obraz ciała wiąże się z kilkoma czynnikami:
- lepszą samooceną,
- zdrowymi nawykami żywieniowymi,
- niższym poziomem depresji i lęku.
– Nasze odkrycie, że większe uznanie dla ciała wiąże się z lepszym samopoczuciem psychicznym, podkreśla znaczenie opracowania sposobów promowania bardziej pozytywnego wizerunku ciała na całym świecie – podkreślił prof. Swami.
Źródła:
- Positive body image linked to better life satisfaction
- Preschoolers form body images – but parents are unaware, study says The University of Illinois Urbana-Champaign