Spis treści
Neurotyczność i niska sumienność związana jest z wyższym ryzykiem zaburzeń poznawczych
Osobowość to zestaw cech danego człowieka, które odróżniają go od innych ludzi. To właśnie ona warunkuje zachowanie i reagowanie na różnego rodzaju sytuacje oraz bodźce zewnętrzne. Każdy człowiek charakteryzuje się unikalną osobowością, to znaczy, że nie ma drugiej osoby o identycznych cechach.
Jednak istnieją pewne podobieństwa, które ułatwiają zaklasyfikowanie danego człowieka do jednego z typu osobowości. Wielu naukowców stosuje metodę „Wielkiej Piątki”, czyli model oparty na następujących cechach:
- neurotyzm – bycie niespokojnym i zaniepokojonym,
- sumienność – bycie zdyscyplinowanym i zorganizowanym,
- ekstrawersja – bycie przyjaznym i towarzyskim,
- ugodowość – bycie pomocnym i wybaczającym,
- otwartość – bycie ciekawym świata i spostrzegawczym.
– Istnieje wiele różnych teorii osobowości, jednak najpopularniejsza jest autorstwa Carla Gustava Junga, która zakłada, że istnieje 16 rodzajów osobowości, a każda znacząco różni się od siebie – dodał w rozmowie z Medical News Today dr David Merrill, psychiatra dorosłych i geriatra.
Naukowcy od wielu lat analizują wpływ psychiki człowieka na funkcjonowanie organizmu oraz ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych, czyli pamięci, koncentracji i reakcji na bodźce. Amerykańscy badacze postanowili natomiast bliżej przyjrzeć się związkowi między konkretnymi cechami osobowości, a pojawieniem się zaburzeń poznawczych i lekkiej demencji.
W tym celu naukowcy wykorzystali dane osób zarejestrowanych w Projekcie Pamięci i Starzenia się. Wyniki prac opublikowano na łamach „American Psychological Association Journal of Personality and Social Psychology”.
Wykazano, że osoby o niższej sumienności charakteryzowały się 22 proc. wyższym ryzykiem rozwinięcia się lekkich zaburzeń poznawczych, natomiast u uczestników z wyższym neurotyzmem ryzyko rozwoju tych zaburzeń wzrastało o 12 proc.
Dodatkowo zaobserwowano, że osoby z podwyższonym współczynnikiem ekstrawersji wykazywali 12 proc. wyższe prawdopodobieństwo poprawy funkcji poznawczych.
– Odkryliśmy, że osoby z wysokim współczynnikiem sumienności i niskim neurotyzmie mogą żyć tak długo, jak inne osoby, ale znacznie dłużej zachowają sprawność umysłową – posumowała Dr Tomiko Yoneda, współautorka badania.
Co to oznacza? Badacze sugerują, że osiemdziesięciolatek o wysokiej sumienności o 2 lata dłużej zachowa pamięć, koncentrację oraz reakcję na bodźce, niż osoba mniej zorganizowana i niezdyscyplinowana.
Naukowcy ocenili pamięć oraz szybkość reakcji na bodźce
Badanie polegało na dokładnej ocenie funkcji poznawczych. Cały eksperyment składał się z trzech etapów, a w pierwszym z nich mierzono stan pamięci, odbieranie bodźców oraz szybkość reakcji. W tym celu naukowcy wykonali testy, które składały się z oceny:
- pamięci epizodycznej – sprawdzenie czy uczestnik pamięta, gdzie i kiedy miało miejsce konkretne wydarzenie,
- pamięci semantycznej – ocena wiedzy na temat znaczących faktów dotyczących świata,
- pamięci roboczej – ocena pamięci krótkotrwałej,
- szybkość reakcji – szybkość porównywania lub znajdowania figur oraz symboli,
- umiejętności wzrokowo-przestrzenne – identyfikowanie, przetwarzanie i interpretowanie informacji pokazanych obiektów w przestrzeni.
Kolejnym etapem było przeprowadzenie wywiadu przez neuropsychologa, który ocenił stopień upośledzenia funkcji poznawczych. Na koniec otrzymane wyniki porównano z dominującymi cechami osobowości.
Czy zmiana cech osobowości jest możliwa?
Naukowcy zaznaczają, że cechy osobowości są unikalne, a ich zmiana może być bardzo trudna, jednak warto nad sobą pracować.
– Osobowość jest stosunkowo stabilna, ale nie jest niemożliwa do zmiany. Osoby mogą z czasem zmienić swoje cechy poprzez modyfikacje myślenia, głównie za pomocą medytacji oraz zaangażowania w zachowania zdrowotne – podsumowali autorzy badania.
Badacze dodają również, że zwiększenie sumienności, czyli zdyscyplinowania i zorganizowania może stanowić element profilaktyki przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. Dlatego warto już od najmłodszych lat ćwiczyć zdolności logicznego myślenia i koncentracji. Pobudzając komórki nerwowe do pracy zmniejszamy ryzyko ich uszkodzenia.
Do najlepszych sposobów trenowania naszego mózgu należą:
- medytacja,
- czytanie książek,
- gra w szachy, warcaby lub mahjonga,
- rozwiązywanie krzyżówek lub łamigłówek,
- nauka języków obcych,
- oglądanie filmów w języku obcym.
Źródło: 2 personality traits associated with cognitive decline in new study Medical News Today
Uzupełnij domową apteczkę
[promo_list]domowa apteczka;30;Uzupełnij domową apteczkę[/promo_list]