Czym jest ból? Rodzaje bólów zęba
Ból to bardzo nieprzyjemne wrażenie zmysłowe, które jednak jest bardzo potrzebne, ponieważ sygnalizuje, że w określonym miejscu toczy się stan zapalny. Ból jest zjawiskiem subiektywnym, dlatego każdy odczuwa go z inną intensywnością. Niektóre osoby są na niego bardzo odporne, inne są niezwykle wrażliwe. W sytuacji zranienia, uderzenia lub oparzenia ból pojawia się od razu w miejscu urazu. Jest to tak zwany ból ostry, który zwykle wymaga natychmiastowej ingerencji medycznej.
Zobacz także: Uszkodziłeś ząb? Wyleczysz go za darmo na NFZ. Nowe bezpłatne świadczenie u dentysty dostępne także dla dorosłych
Innym rodzajem bólu jest ból przewlekły, który utrzymuje się przez długi czas przeważnie z nieco mniejszym natężeniem. W leczeniu bólu najważniejsze jest odnalezienie jego przyczyny i dobranie do niej odpowiedniego leczenia.
Niestety nie zawsze jest ona łatwa do zdiagnozowania, zwłaszcza, gdy ból pojawia się w nietypowym miejscu sugerując zupełnie inną przyczynę niż faktyczna. Tak może się zdarzyć w przypadku bólu zęba, który objawia się np. migreną lub anginą. Taka sytuacja jest dużo groźniejsza, ponieważ lecząc objawy nie usuwamy przyczyny lecz tylko ją maskujemy, a stan zapalny nadal się rozwija.
Sprawdź, jakie nietypowe dolegliwości mogą sugerować problemy z zębami!
Dowiedz się więcej:
Rozróżnia się wiele rodzajów bólu zęba, a wśród nich m.in.:
- ciągły, ćmiący – przeważnie sugeruje zapalenie miazgi zęba spowodowaną próchnicą,
- nagły i ostry, ale krótkotrwały – pojawia się zwykle jako objaw nadwrażliwości podczas spożycia produktów ciepłych, zimnych, słodkich lub kwaśnych,
- rozpierający i pulsujący – może oznaczać zapalenie tkanek okołowierzchołkowych wynikające z urazu zęba, a także złamania lub zwichnięcia korzenia.
- promieniujący – może pojawić się w różnych częściach twarzy, a nawet głowy i nie od razu być skojarzony z bólem zęba.