Próchnica w Polsce
Higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy, na którą według badań cierpią obecnie niemal wszyscy Polacy.
Jak podaje NIK, chorobę próchnicową ma już co najmniej 80 proc. dzieci w wieku 6 lat i 92 proc. nastolatków. Według raportu Ministerstwa Zdrowia problem próchnicy dotyczy 99,9 proc. obywateli w wieku 35-44 lat. Z kolei z badań wykonanych na zlecenie GSK Consumer Healthcare wynika, że ponad połowa osób powyżej 40. roku życia nosi protezy zębowe.
Sprawdź też:
Nic dziwnego, skoro statystyczny Polak zużywa 3,5 tubki pasty do zębów rocznie, a ok. 20 procent osób nie używa jej wcale! Tyle samo mieszkańców naszego kraju myje zęby tylko raz dziennie, a szokująca liczba 3,8 milionów rodaków nie myje zębów w ogóle!
W polskim społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy na temat profilaktyki chorób zębów i przyzębia, a już na pewno ich związku z rozwojem współczesnych schorzeń. Na przykład w jednym z badań ankietowych ponad 90 proc. uczestników uznało, że fluor obecny w pastach do zębów nie wzmacnia ich szkliwa – co tak naprawdę wiąże się z ich istotną ochroną przed próchnicą i stanowi podstawę profilaktyki chorób jamy ustnej.
Polecane oferty
Palącą potrzebą jest więc edukacja społeczeństwa odnośnie znaczenia mycia zębów, dzięki któremu można by znacznie zmniejszyć występowanie chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych, oddechowych, poronień, a nawet raka.
Zobacz również: Nie myjesz zębów na noc? Skracasz swoje życie. Ryzykujesz zawałem i arytmią nawet w wieku 20 lat. Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej
Ważne także, by uświadomić Polakom, że regularne kontrole pomagają uniknąć kosztownego i bolesnego leczenia zębów. W razie problemów nie należy też z niego rezygnować, by w późniejszym życiu nie być zmuszonym do szukania terapii innych chorób.
Dowiedz się więcej na temat:
Jak dbać o higienę jamy ustnej, by mieć zdrowe zęby?
Zdrowe zęby wymagają regularnego czyszczenia, dobrego odżywienia i nawodnienia oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami, a w razie potrzeby – niezbędnych napraw.
W profilaktyce chorób jamy ustnej najważniejsze jest to, by myć zęby regularnie – nie trzeba robić tego po każdym posiłku, bo wystarczy 2 razy dziennie przez 2-3 minuty. Kluczowe jest zwłaszcza szczotkowanie zębów na noc. O czym wiele osób zapomina, niezbędne jest też jednak czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, bo właśnie tam zaczyna się próchnica. Zwykłe szczotkowanie nie jest w stanie usunąć spomiędzy między zębów gromadzących się tam osadów, a nawet resztek jedzenia.
Nawyk na zakończenie mycia zębów, który zajmuje tylko kilka sekund, a robi kolosalną różnicę, to czyszczenie języka. Pozwala zadbać o świeży oddech lepiej, niż inne zabiegi higieniczne, usuwa bowiem warstwę osadu zawierającego bakterie, wirusy, resztki jedzenia i wydzieliny.
Polecamy również:
Ważne jeszcze, by szczotkę manualną (lub końcówkę tej elektrycznej) należy wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące lub w zależności od stopnia zużycia. Jeżeli włosie odgina się, a co gorsza kaleczy dziąsła podczas mycia, sytuacja domaga się reakcji.
Zadbaj o zdrowie seniora
Szczoteczka powinna być dobrana w taki sposób, by umożliwiała uzyskanie efektu „śliskich” zębów, nie ścierała szkliwa, nie powodowała uszkodzeń w jamie ustnej i była wygodna w użyciu.
Jaką więc wybrać szczoteczkę do zębów? Lepsza jakakolwiek niż żadna, ale jeśli już porównywać dostępne rodzaje, warto rozważyć kluczowe kwestie.
Sprawdź w naszej galerii, jakie są zalety i wady 10 popularnych rodzajów szczotek do mycia zębów i polecanych przyrządów do higieny jamy ustnej.
Warto wiedzieć:
ZOBACZ: Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka!
Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health. Ryzyko zwiększają przede wszystkim choroby dziąseł spowodowane niedokładną higieną jamy ustnej.
Wieloletnie obserwacje wykazały, że ryzyko zachorowania na raka żołądka zwiększa się o 52 procent, a gardła – o 43 procent. Stan zapalny może stanowić bowiem sprzyjające do rozwoju nowotworu warunki. Bardziej zagrożone są również osoby, które straciły więcej niż jeden ząb.