Jak wybrać krem z filtrem UV? Co jest lepsze: filtr mineralny czy chemiczny? SPF 50 czy SPF 30? Jak stosować ochronne kosmetyki do opalania?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Preparaty przeciwsłoneczne chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale niektóre z ich składników mają niekorzystne działanie
Preparaty przeciwsłoneczne chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale niektóre z ich składników mają niekorzystne działanie ostill/123RF
Kosmetyki z filtrem UV warto stosować już wiosną, ponieważ pomagają zapobiegać szkodliwym zmianom w skórze, a dzięki temu ograniczać procesy jej starzenia się i powstawania zmian nowotworowych. Zmniejszają też zagrożenie poparzeniem słonecznym, które w szczególności sprzyja rozwojowi raka. Wyjaśniamy, co to jest współczynnik SPF, PPD i IPD, jak działają filtry chemiczne i mineralne oraz które ze stosowanych składników mogą być szkodliwe, a które uznano za bezpieczne. Podpowiadamy, jak wybrać preparat ochronny i jak używać kremów i balsamów przeciwsłonecznych, by były naprawdę skuteczne.

Dlaczego krem z filtrem to konieczność?

Stosowanie kremów z filtrem SPF to jedyna skuteczna metoda ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV – poza osłanianiem ciała i unikaniem ekspozycji słonecznej.

Chociaż ochronne kosmetyki nie zapewniają bezpiecznego opalania, zmniejszają ryzyko powstania oparzeń i alergii słonecznych, a także rozwoju raka.

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych uruchamia w niej stan zapalny, który skutkuje wytwarzaniem melaniny. Jest to ochronny barwnik skóry, zapewniający tak pożądaną przez niektórych opaleniznę.

Proces ten powoduje jednak zniszczenia w obrębie komórek skóry oraz naczyń krwionośnych, które stają się słabsze i bardziej widoczne. Przyspieszając fotostarzenie, ekspozycja na ultrafiolet prowadzi do przesuszenia skóry, powstawania przebarwień i zmarszczek.

Uszkodzenia skóry, a zwłaszcza poparzenie słoneczne, sprzyjają rozwojowi komórek rakowych. To niezmiernie ważne, ponieważ rak skóry jest najczęściej występującym rodzajem nowotworu na świecie.

Latem łatwo o nadmiar słońca, nawet jeśli nie wystawiamy się celowo na jego działanie. Skutkiem jest poparzenie skóry i związany z nim stan zapalny.Oparzenia słoneczne objawiają się w postaci zaczerwienienia, bólu i uczucia pieczenia, a często również powstawaniem pęcherzy wypełnionych treścią surowiczą. Istnieją jednak skuteczne sposoby na łagodzenie objawów oparzeń słonecznych – sprawdź, które są najlepsze! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co na oparzenie słoneczne? 10 sposobów na złagodzenie skutkó...

Co to jest wskaźnik SPF?

Skuteczność kosmetycznego filtra UV określa współczynnik SPF, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (ang. sun protection factor). Podana obok liczba informuje, o ile dłużej można wystawiać skórę na działanie Słońca w porównaniu z sytuacją braku takiego zabezpieczenia. I tak np. przy SPF 30 czas ten będzie 30 razy dłuższy, a przy SPF 50 – aż 50 razy dłuższy.

Według definicji wskaźnik SPF to ilość promieniowania ultrafioletowego wywołującego oparzenie skóry przy używaniu danego kosmetyku w stosunku do ilości UV, która wywoła taki sam efekt bez jego stosowania. Działanie to dotyczy promieni typu UVB.

Jak natomiast podaje Amerykańska Akademia Dermatologii, przy stosowaniu kosmetyku z SPF 30 do skóry właściwej dociera ok. 3 proc. promieni UVB, a przy SPF 50 ilość ta wynosi średnio 2 procent.

Na kosmetykach ochronnych można też znaleźć oznaczenie IPD lub PPD to wskaźnik ochrony przed samymi promieniami UVA, które tak jak UVB również powodują ciemnienie skóry i jej uszkodzenia. Przy tym skrócie nie stosuje się liczb, tylko plusy – im jest ich więcej, tym skuteczniejsze zabezpieczenie.

Sprawdź też:

Filtry mineralne i chemiczne

Kosmetyki przeciwsłoneczne występują nie tylko w tradycyjnej formie kremów do twarzy, olejków i balsamów do ciała, ale również w aerozolu, sztyfcie, żelu czy pudrze. Występują w nich zarówno związki pełniące rolę filtrów fizycznych, jak i chemicznych.

Polecane oferty

miejsce #1

L’Oreal

Loreal SUGAR SCRUBS PEELING ROZŚWIETLAJĄCY 50 ML

49,00 zł21,79 zł-56%
miejsce #4

The Ordinary

The Ordinary Serum Z Witaminą B3 I Cynkiem 30Ml

57,42 zł31,99 zł-44%
miejsce #6

Vitafarm

Vitafarm Olej ze słodkich migdałów 1L

49,99 zł39,90 zł-20%
miejsce #7

Vitafarm

Vitafarm Olej rycynowy 1L

48,90 zł40,50 zł-17%
miejsce #10

Caudalie

Caudalie Maseczka Nawilżająca 75ml

90,49 zł90,49 zł
Materiały promocyjne partnera

Filtry fizyczne to filtry mineralne, które utrzymują się na powierzchni skóry, odbijając i rozpraszając promienie ultrafioletowe. Natomiast filtry chemiczne pochłaniają to promieniowanie, przez co również nie pozwalają wnikać mu do skóry właściwej.

Najbardziej nowoczesne produkty ochronne są bezbarwne i nie pozostawiają na skórze lepkiej czy tłustej warstwy, jednak bazują na chemicznych składnikach, które według ostatnich doniesień naukowych nie są niestety do końca bezpieczne.

Do najpowszechniej stosowanych związków pełniącym rolę chemicznego filtra UV należą syntetyczne składniki m.in. takie jak:

 • oktokrylen,
 • benzofenony takie jak oksybenzon i awobenzon (Parsol 1789),
 • związki kamfory takie jak ecamsule (opatentowany Mexoryl SX) czy 3-MBC i 4-MBC (metylobenzylideno-kamfora),
 • trisiloksan drometrizolu (Mexoryl XL®),
 • BM-DBM (butylometoksydibenzoilometan),
 • OMC (4-metoksycynamonian 2-etyloheksylu).

Chociaż związki chroniące skórę nie powinny przechodzić do organizmu, wbrew wcześniejszym założeniom okazało się, że niektóre z nich wnikają znacznie głębiej niż tylko w skórę.

Jak wynika z badań opisanych na łamach „Journal of the American Medical Association”, problem ten dotyczy substancji takich jak oktokrylen, oksybenzon, awobenzon i ecamsule.

Przy kilkudniowym stosowaniu 4 razy dziennie na 3/4 powierzchni skóry związki te wykryto we krwi uczestników w tak znacznej ilości, że konieczne jest wykonanie dodatkowych badań odnośnie ich bezpieczeństwa.

Stężenie chemicznych filtrów we krwi wzrastało wraz z liczbą aplikacji i było dość wysokie nawet po zaprzestaniu ich stosowania. Przenikanie do organizmu zwiększała przy tym obecność w składników takich jak np. alkohol, aplikacja w formie sprayu czy pudru oraz nakładanie na skórę rozgrzaną, spoconą i podrażnioną.

Chemiczne filtry działają też alergizująco, a szczególnie niekorzystny oksybenzon reaguje ze związkami chloru, przekształcając się do szkodliwych produktów. Wykazano ponadto, że związki kamfory (MBC) wywołują u szczurów efekt niedoczynności tarczycy. Syntetyczne filtry często mają także działanie podobne do hormonów płciowych (jak np. benzofenony) i są szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla organizmów wodnych.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Za bezpieczne dla zdrowia uznano jak na razie tylko dwa składniki kosmetyków przeciwsłonecznych, będące filtrami mineralnymi – to tlenek cynku oraz tlenek tytanu.

Wadą naturalnych związków filtrujących ultrafiolet w postaci tlenku cynku i tytanu jest biały kolor, który w dobrych kosmetykach jest jednak przynajmniej częściowo maskowany przez inne składniki. Najlepiej przy tym, gdy są zawarte w zwykłym kremie czy sztyfcie, a nie występują w postaci nanocząsteczek (jak np. w produkcie w aerozolu), ponieważ tak duże rozdrobnienie umożliwia ich przenikanie do organizmu. Co więcej, tlenek cynku jest niekorzystny dla środowiska wodnego podobnie jak filtry chemiczne

Istnieje dosyć duża grupa ziół, bardzo powszechnie stosowanych w celach leczniczych, które uwrażliwiają skórę na działanie słońca. Zioła fotouczulające i fototoksyczne zwiększają wrażliwość na światło słoneczne. Jeśli przyjmujesz któreś z prezentowanych w galerii ziół, unikaj opalania i zabezpieczaj skórę preparatami z filtrami UV, ewentualnie wyklucz te zioła.

Tych ziół unikaj latem, zwłaszcza gdy chcesz się opalać. 11 ...

Jak wybrać kosmetyk z filtrem?

Dobry krem z filtrem powinien nie tylko zatrzymywać promienie ultrafioletowe, ale też być wodoodporny oraz foto- i termostabilny, tj. nie tracić właściwości pod wpływem ultrafioletu i podwyższonej temperatury.

Optymalne cechy uzyskuje się poprzez połączenie wielu różnych związków ochronnych oraz dodatek antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, powstające masowo pod wpływem UV.

Do codziennego użytku sprawdzi się kosmetyk z SPF 30-50, jednak przy dłuższej ekspozycji słonecznej (w tym przy opalaniu się) konieczny jest wybór ultrawysokiego filtra SPF 50+. To wartość oficjalnie uznana z maksymalną, choć w celach informacyjnych producenci używają też wyższych liczb (dotyczą one zwykle tzw. blokerów UV).

Kąpiele słoneczne z filtrem UV na skórze to niekoniecznie przepis na białą skórę – warto pamiętać, że kosmetyki nie blokują w całości promieni powodujących ciemnienie ciała, a wiele z nowoczesnych preparatów zawiera dodatki poprawiające jej koloryt, ale nie będące samoopalaczami.

Przy wyborze kremu z filtrem warto postawić na produkt o szerokim spektrum ochrony, tj. filtrujący nie tylko promienie UVB, które powodują brązowienie skóry, ale są też sprawcą oparzeń, plam słonecznych i zmarszczek. Ważne, by na opakowaniu była też informacja o ochronie przed UVA, które są równie groźne (i też opalają, choć efekt ten pojawia się dopiero po pewnym czasie).

Należy pamiętać, że związki pełniące rolę filtrów są przeważnie występują w mieszaninach. To dlatego, że żaden ze związków chemicznych zastosowany pojedynczo w dopuszczalnym stężeniu nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Również kosmetyk bazujący na samych filtrach mineralnych nie miałby optymalnego działania, nie mówiąc już o kolorze czy konsystencji.

Materiały promocyjne partnera

Kupując krem, balsam czy olejek z SPF warto szukać kosmetyku, który nie zawiera związków wnikających do organizmu, a za to ma w składzie filtry mineralne i obfituje w naturalne związki i wyciągi roślinne o działaniu przeciwutleniaczy. Takie działanie mają też np. oleje roślinne wyciskane z nasion i orzechów, które są nawet polecane do samodzielnego stosowania. Ochrona, jaką zapewniają, jest jednak tak niewielka, że nie mogą zastąpić profesjonalnego kometyku SPF.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak używać kosmetyków ochronnych, by były skuteczne?

Skuteczne działanie preparatów przeciwsłonecznych wymaga ich właściwego stosowania:

 • Krem SPF należy nałożyć na skórę ok. 30 minut przed jej wystawieniem na działanie promieni słonecznych, a potem aplikować co najmniej co 2 kolejne godziny.
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca często wystawiane na słońce, takie jak twarz, szyja, kark, dłonie, przedramiona, a także te najczęściej pomijane, do których należą też okolice ust, uszy, dekolt, stopy i brzuch.
 • Łącząc kąpiele słoneczne z wodnymi, a także przy intensywnym poceniu i ocieraniu skóry najlepiej wybierać trwalsze kosmetyki wodoodporne. Nawet one mogą jednak wymagać ponownej aplikacji, co najlepiej sprawdzić na opakowaniu.
 • Aby zmniejszyć negatywne konsekwencje działania ultrafioletu, najlepiej unikać słońca w godzinach 10-14.
 • Warto wspomagać się innymi metodami ochrony, tj. nosząc dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem albo kapelusz, a nawet ubranie. W sprzedaży jest garderoba chroniąca przed UV z oznaczeniem UPF (ang. ultraviolet protection factor), który jest odpowiednikiem wskaźnika SPF w kosmetykach.
 • Stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej jest zalecane szczególnie przy jasnej skórze, zwłaszcza skłonnej do oparzeń słonecznych, alergii i przebarwień, oraz stosowaniu określonych leków, m.in. antybiotyków i diuretyków.
 • Krem z filtrem SPF 50+ jest bezwzględnie wymagany w przypadku historii raka skóry, bielactwa (albinizmu) i chorób autoimmunologicznych, a także dla dzieci.
 • Mocniejsza ochrona przed UV jest konieczna na większych wysokościach nad poziomem morza (w górach) oraz strefach geograficznych położonych bliżej równika.
Słońce ma dobroczynny wpływ na organizm, czego przykładem jest fakt, że jego działanie na skórę to źródło większości witaminy D w ustroju. Nadmiar jego promieni jest jednak szkodliwy. Choć zawdzięczamy mu atrakcyjny odcień skóry, opalanie zawsze wiąże się z powstawaniem wolnych rodników i uszkodzeniami jej komórek. Zmiany te ograniczą przeciwutleniacze obecne w naturalnych składnikach, m.in. olejkach. Uzupełnią działanie chemicznych filtrów UV i wspomogą pielęgnację suchej skóry. Sprawdź 8 naturalnych produktów, które zapewniają najskuteczniejszą ochronę przed działaniem promieni UV! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Uwaga na słońce! 8 naturalnych filtrów UV w ochronie skóry p...

ZOBACZ: Kremy z filtrem. Ekspert: Marcin Ambroziak, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Start earning today from $600 to $754 easily by working online from home. Last month i have generate and received $19663 from this job by giving this only maximum 2 hours a day of my life. Easiest job in the world and earning from this job are just awesome. Everybody can now get this job and start earning cash online right now by just follow instructions click on this link and visit tabs( Home, Media, Tech )

For more details thanks……..W­W­W.P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie