Spis treści
Krem SPF szkodliwy dla zdrowia?
Krem SPF to ochronny kosmetyk przeciwsłoneczny stosowany do twarzy i ciała, który po nałożeniu na skórę blokuje docieranie do niej promieni ultrafioletowych. W ten sposób zabezpiecza przed ich szkodliwym działaniem, jednak sam w sobie także może nie być obojętny dla zdrowia. Odkryto m.in., że wbrew założeniom chemiczne filtry promieniowania UV wchłaniają się przez skórę do krwiobiegu i mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm.
Dlatego po rozpatrzeniu dostępnych badań Komisja Europejska wprowadziła limit zawartości dwóch najbardziej popularnych substancji zawartych w kosmetykach SPF. To związki należące do chemicznych filtrów UV, które są obecnie chętnie stosowane ze względu na swoje zalety w porównaniu z rozwiązaniami starszej generacji.
Polecamy także:
Te substancje w kosmetykach przeciwsłonecznych mogą być niebezpieczne
Chemiczne filtry SPF są obecnie najpopularniejsze. Z ich użyciem można produkować kosmetyki, które nie pozostawiają na skórze białej warstwy, są nietłuste i lekkie. W porównaniu z nimi filtry mineralne nie wypadają najlepiej, jednak wciąż są szeroko dostępne w sprzedaży w produktach przeznaczonych dla dzieci i osób szukających naturalnej ochrony skóry. Powodem są właśnie wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa chemicznych związków przeciwsłonecznych. Zastrzeżenia dotyczą w sumie czterech substancji chroniących przed ultrafioletem.
Zgodnie z przedstawionymi dowodami i rekomendacjami wprowadzono limity maksymalnego stężenia związków o potencjalnym działaniu endokrynnym, zaburzającym układ hormonalny człowieka:
- Oxybenzone (inaczej: benzophenone-3, BP-3 lub 2-Hydroxy-4-methoxyphenyl)- phenylmethanone) – dopuszczalne stężenie w produktach do twarzy, ust i dłoni to w sumie 6 proc. W produktach do ciała (także do rozpylania, z pompką lub w aerozolu) limit to 2,2 proc.
- Octocrylene (inaczej: 2-ethylhexyl 2-cyano-3 and 3-diphenylacrylate) – dopuszczalne stężenie w produktach do rozpylania to 9 proc. oraz 10 proc. w pozostałych.
Warto wiedzieć, że oba związki występują także w wielu innych kosmetykach niż te przeciwsłoneczne. Oktokrylen zapewnia dodatkową ochronę zwłaszcza w tych do twarzy, również kolorowych, natomiast oksybenzon występuje w produktach jako substancja fotostabilizująca, tj. zabezpieczająca przed rozkładem zawartych związków pod wpływem działania promieni UV.
Osobne rozporządzenie dotyczy dwóch innych składników kosmetycznych, będących filtrami SPF. Wprowadza limit zawartości i zastosowania związków:
- Homosalate (inaczej: homomenthylsalicylate, 3,3,5-trimethylcyclohexyl salicylate albo (3,3,5-trimethylcyclohexyl) 2-hydroxybenzoate) – stosowanie zostało ograniczone do kosmetyków do twarzy, a maksymalne stężenie wynosi 7,34 proc.. Zagrożenie dotyczy potencjalnego niekorzystnego wpływu na układ hormonalny.
- Piperazine (inaczej: HAA299, bis-(Diethylaminohydroxybenzoyl Benzoyl albo 1,1'-(1,4-piperazinediyl)bis[1-[2-[4-(diethylamino)-2-hydroxybenzoyl]phenyl]-methanone) może być stosowana w stężeniu 10 proc.
W odniesieniu do piperazyny sformułowano też specjalne wymagania. Stosowana w postaci zmikronizowanej (nanomateriału) musi mieć odpowiednią czystość (co najmniej 97 proc.) i odpowiednio duże cząstki. Ponadto nie może być uwzględniana w formułach, których stosowanie grozi wdychaniem szkodliwym dla płuc.
Podczas gdy syntetyczne filtry mogą nie być bezpieczne dla skóry, są w potwierdzony sposób szkodliwe dla środowiska, a zwłaszcza dla organizmów wodnych. Warto ograniczać ich użycie na rzecz nowoczesnych filtrów mineralnych, które są bardziej przyjazne w użyciu niż kiedyś. Biały odcień twarzy po ich zastosowani można zlikwidować, nakładając na skórę dodatkową ochronną warstwę naturalnego kosmetyku mineralnego, np. pudru do twarzy w naturalnym odcieniu cery.
Ze sklepowych półek zniknęły zwłaszcza kosmetyki z bardzo wysokim faktorem ochronnym, wynoszącym 50+ albo więcej. Zależnie od składu, niedostępność może też dotyczyć produktów z niższym filtrem.
Zobacz ponadto:
- Commission Regulation (EU) 2022/1176 Official Journal of the European Union
- Commission Regulation (EU) 2022/2195 Official Journal of the European Union
- EU soon to limit certain cosmetic UV filters amid health concerns Personal Care Insights
Zadbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?