Jak uniknąć kaca? Zachowaj umiar w piciu alkoholu oraz wypróbuj kilka prostych rad. Sprawdź, jak pić, aby następnego dnia nie bolała głowa

Agata Siemiaszko
Idziesz na imprezę zakrapianą alkoholem? Pamiętaj o tych wskazówkach, a unikniesz przykrych dolegliwości, związanych z kacem!
Idziesz na imprezę zakrapianą alkoholem? Pamiętaj o tych wskazówkach, a unikniesz przykrych dolegliwości, związanych z kacem! cottonbro studio/Pexels.com
Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest zachowanie umiaru w piciu alkoholu. Jednak niektóre trunki znacznie częściej powodują przykre dolegliwości, w tym ból głowy, nudności i wymioty, a także silny ból brzucha i biegunkę. Warto przed rozpoczęciem spożywania alkoholu zastosować kilka ważnych zasad. Sprawdź, jak pić aby uniknąć kaca.

Spis treści

Jak pić, aby uniknąć kaca?

Zabawa sylwestrowa to okazja do spotkań z rodziną i znajomymi. Nierzadko taka impreza zakrapiana jest dużą ilością alkoholu. Niestety, wypicie zbyt dużej ilości drinków może skończyć się silnym kacem następnego dnia. Sprawdź, jak pić, aby następnego dnia uniknąć silnego bólu głowy.

Jak uniknąć kaca?

Czym jest kac i jakie są jego objawy?

Kac to pogorszenie samopoczucia, spowodowane przez zatrucie alkoholem. Zazwyczaj ta dolegliwość dotyczy osób, które spożyją zbyt dużą ilość alkoholu w krótkim odstępie czasu. To etanol zawarty w drinkach odpowiada za uczucie upojenia.

Do typowych dolegliwości związanych z kacem należą:

  • zwiększone pragnienie,
  • osłabienie,
  • światłowstręt,
  • nudności i wymioty,
  • ból głowy,
  • ból brzucha i biegunka,
  • rozdrażnienie,
  • dreszcze.

Głównymi przyczynami kaca są zatrucie organizmu produktem metabolizmu alkoholu – aldehydem octowym, odwodnienie oraz niedobór glutaminy.

Jeśli trunki pite są z umiarem, aldehyd stopniowo jest metabolizowany przez wątrobę do kwasu octowego. Niestety w przypadku szybkiego dostarczania alkoholu do organizmu, wątroba nie zdąży go metabolizować i następuje kumulacja aldehydu octowego i pojawiają się charakterystyczne nudności i wymioty.

W przypadku pojawienia się kaca ważne jest szybkie reagowanie. Nawadnianie powinno rozpocząć się od razu po powrocie z imprezy, tak aby szybko uzupełnić stracone płyny. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna lub napoje izotoniczne, które dostarczą dodatkowo składników mineralnych.

Alkohol tylko w 2 proc. wydalany z organizmu w niezmienionej postaci z moczem, pozostałe 98 proc. musi zostać zmetabolizowane w wątrobie. Etanol bardzo szybko wchłania się w przewodzie pokarmowym, spożyty w nadmiarze spowoduje wzrost jego stężenia we krwi i pojawi się stan upojenia alkoholowego.

Jednak dobra wiadomość jest taka, że odpowiednie przygotowanie może zmniejszyć ryzyko pojawienia się przykrych dolegliwości, związanych z kacem.

Zobacz 10 sprawdzonych sposobów na kaca

Objawy kaca trwają zazwyczaj przez 24-72 godziny i mogą sprawić, że będziesz czuł się marnie. Zastosuj nasze sposoby, by poczuć się lepiej.

Masz kaca? Oto 11 skutecznych metod na to, jak szybko się go...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W tym roku pewnie nici z imprezy przez obostrzenia, ale mój sprawdzony sposób na kaca to dobre nawodnienie. Piję 2-3 litry cisowianki dzień przed , łykam duże dawki wit. c, w trakcie oczywiście nie przesadzam z % a na drugi dzień znów woda, witaminy, jajecznica na boczku i tłusty rosół.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia