Jak dodać sobie energii i wejść z przytupem w nowy rok? Wystarczy zmiana kilku nawyków, aby od razu poczuć różnicę i mieć czas dla siebie

Marta Siesicka-Osiak
Przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza m.in. odczuwanie lęku, stresu i depresji oraz bólu. Zwiększa natomiast poziom energii, pewności siebie oraz poprawia nastrój i jakości snu.
Przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza m.in. odczuwanie lęku, stresu i depresji oraz bólu. Zwiększa natomiast poziom energii, pewności siebie oraz poprawia nastrój i jakości snu. SeventyFour/Getty Images
Jaki Nowy Rok, taki cały rok – mówi stare przysłowie, dlatego warto powitać 1 stycznia z uśmiechem i gotowym planem działania. Realizując krok po kroku naszą strategię, zaczniesz wprowadzać dobre nawyki od samego początku nowego roku i nastroisz się pozytywnie na kolejne miesiące. Zobacz, co dodaje energii do działania i jak zaplanować każdą dobę, aby wykorzystać ją, jak najlepiej i mieć czas dla siebie.

Spis treści

Jak dobrze zacząć nowy dzień? Te trzy rzeczy rób codziennie rano, nie tylko 1 stycznia

Aby dobrze zacząć dzień warto do stałego planu dnia wpisać sobie poranne medytacje z afirmacjami. Taka codzienna praktyka ma świetny wpływa zarówno na umysł, jak i na ciało. Pozwala się zrelaksować, skupić i dobrze nastroić na resztę dnia.

Kolejna czynność, która sprzyja przypływowi dobrej energii to aktywność fizyczna. Może być to prosta gimnastyka połączona z rozciąganiem, joga lub np. bieganie. Niektórzy jeszcze przed pracą lubią wyskoczyć na siłownię lub na basen.

Ostatnim, ale niezwykle ważnym punktem w porannym harmonogramie jest zdrowe śniadanie. To posiłek, który zapewni nam energię na pierwszą część dnia. Powinno składać się z węglowodanów – najlepiej z nieprzetworzonych ziaren, białka, zdrowych tłuszczów roślinnych i błonnika oraz świeżych owoców i warzyw. Dobrze, aby trafiło na nasz talerz w ciągu dwóch godzin od przebudzenia. Kolejne posiłki warto jeść w regularnych odstępach 3-4 godzin, jednocześnie pamiętając o nawodnieniu.

Posłuchaj eksperta i jedz śniadanie o tej porze, aby schudnąć i dobrze się czuć

Posłuchaj eksperta i jedz śniadanie o tej porze, aby schudnąć i dobrze się czuć

Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek, który powinien dostarczyć nam energii na cały dzień. Jednak specjaliści od dawna zastanawiają się nad tym, ile godzin po przebudzeniu jeść śniadanie, a...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czynności, które warto wykonać w ciągu każdego dnia. Podziękują ci umysł i ciało

Rozmowa to często niedoceniana forma terapii, która ma nieoceniony wpływ na naszą psychikę. Dzięki rozmowie czujemy się bardziej zrelaksowani, zauważeni czy docenieni. Zacieśnia więzi międzyludzkie, scala związki i potęguje poczucie przynależności. Dlatego warto codziennie wygospodarować kilkanaście minut na pogawędkę z bliskimi.

Spacer i kontakt z naturą to kolejny z punktów, który powinien znaleźć się w naszym harmonogramie. Już pół godziny poświęcone na spacerowanie przynosi wymierne korzyści dla naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Wzmacnia mięśnie, stawy oraz serce. Zwiększa także odporność organizmu na infekcje, zmniejszając odczucia lękowe i depresyjne.

Po spacerze warto udać się na drzemkę. Najlepiej uciąć ją sobie 6 godzin po przebudzeniu, między godzina 13.00 a 15.00. Pół godziny snu pozwoli odzyskać siły i przeżyć drugą połowę dnia z takim samym poziomem energii, jak przedpołudniem. Pozytywnie wpływa na pracę serca i mózgu.

Czy drzemanie w ciągu dnia jest zdrowe?  Sprawdź, ile powinna trwać drzemka

Czy drzemanie w ciągu dnia jest zdrowe? Sprawdź, ile powinna trwać drzemka

Jeśli porównać mózg do komputera, to sen działa na niego jak przycisk „reset”. Nawet chwila efektywnego odpoczynku w formie drzemki może wyraźnie wpłynąć na to, jak sprawnie kojarzymy fakty i myślimy....

Monika Piorun
Monika Piorun

Najlepsze zakończenie dnia: planowanie, czytanie i wyciszenie

Nowy rok to dla wielu osób czas wyznaczania sobie celów na kolejne miesiące. Osoby, które nigdy tego nie robiły mogą zacząć od wprowadzenia nawyku codziennego planowania kolejnego dnia. Taki wypunktowany harmonogram powinien zawierać od 3 do 5 priorytetów oraz schemat codziennego działania, który zagwarantuje nam czas zarówno na pracę, jak i na posiłki oraz odpoczynek i aktywność fizyczną.

Czytanie to czynność, która przynosi ogromne korzyści zarówno dla ciała, jak i ducha. Jak pokazują badania już 6 minut spędzonych z książką pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom hormonu stresu. Regularna lektura działa wzmacniająco pamięć, pomaga chronić przed chorobą Alzheimera i spowalnia procesy starzenia mózgu.

1 stycznia, a także każdego kolejnego dnia roku, warto położyć się odpowiednio wcześniej spać, aby kolejnego dnia wstać w dobrej formie. Na 2 godziny przed snem należy unikać wszelkich ekranów emitujących niebieskie światło (telefonów, tabletów), ciężkostrawnych posiłków oraz napojów zawierających alkohol i kofeinę.

Te poranne nawyki rujnują Ci zdrowie. Po pierwsze zrezygnuj z funkcji drzemki

Te poranne nawyki rujnują Ci zdrowie. Po pierwsze zrezygnuj z funkcji drzemki

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma nie tylko pora, o której chodzimy spać i wstajemy, ale także to, co zrobimy tuż po otwarciu oczu. Tych kilkanaście porannych minut może mi...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia