GUS obliczył, jak długo będziemy żyć w zdrowiu. Wpłynie to na wysokość naszej emerytury

Mikołaj Wójtowicz
W 2022 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 60,1 roku dla mężczyzn i 63,7 roku dla kobiet - wczoraj podał do wiadomości Główny Urząd Statystyczny.
W 2022 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 60,1 roku dla mężczyzn i 63,7 roku dla kobiet - wczoraj podał do wiadomości Główny Urząd Statystyczny. unsplash
Dorabianie do emerytury jest możliwe, jeżeli pozwala nam na to nasze zdrowie. Wiele osób decyduje się na dalszą aktywność zawodową, nawet po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Gdy mogliby spokojnie cieszyć się kolejnymi dniami emerytury, postanawiają chodzić do pracy. Wszystko po to, by podwyższyć swoje świadczenie emerytalne.

Spis treści

Jaka jest przewidywana długość życia w zdrowiu?

W 2022 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 60,1 roku dla mężczyzn i 63,7 roku dla kobiet. Oznacza to wzrost o 1 rok dla mężczyzn i o 0,6 roku dla kobiet w stosunku do 2021 r – podał Główny Urząd Statystyczny.

Od czego zależy to, czy przyszła emerytura będzie wysoka lub niska?

Wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału emerytalnego oraz od przewidywanego średniego dalszego trwania życia wyrażonego w miesiącach. Im większa wartość w liczniku i im mniejsza w mianowniku tego ułamka, tym nasze świadczenie będzie wyższe.

ZUS wylicza świadczenie emerytalne na podstawie specjalnej procedury. Wszystkie zebrane składki dzielone są przez prognozę dalszego trwania życia, podstawą do jej wystawienia są tablice długości trwania życia opracowywane przez GUS.

Dodatkowo, dłuższy okres pozostawania na rynku pracy ubezpieczonego i odprowadzania przez niego składek oznacza więcej środków będących kapitałem emerytalnym. Odłożenie w czasie decyzji o odejściu na emeryturę zwiększa wysokość otrzymywanego świadczenia emerytalnego.

Tymczasem, aby dłużej pracować, także po osiągnięciu wieku emerytalnego… musimy po prostu być zdrowi. Jeżeli zdrowie nie pozwoli nam na dalszą aktywność zawodową – nawet jeżeli będziemy chcieli sobie dorobić do emerytury, nie zawsze będzie to możliwe.

GUS wie, jak długo będziemy zdrowi. W której części Polski mieszkańcy najdłużej są zdrowi?

Dłużej jesteśmy zdrowi. W Polsce dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dzisiejszy 45-latek wg statystyk będzie w dobrym fizycznym stanie jeszcze przez 20,1 roku. W przypadku kobiet będzie to jeszcze 22,6 roku.

W porównaniu z poprzednimi badaniami to o 1 rok dłużej.

W województwach Polski zachodniej, a zwłaszcza północno zachodniej, proporcja oczekiwanego trwania życia w zdrowiu w momencie narodzin do przeciętnego trwania życia jest wyższa niż w województwach leżących na wschodzie kraju.

Tak wygląda mapa oczekiwanej długości trwanie życia w zdrowiu dla mężczyzn w 2022 r. w podziale na województwa.
Tak wygląda mapa oczekiwanej długości trwanie życia w zdrowiu dla mężczyzn w 2022 r. w podziale na województwa. Główny Urząd Statystyczny

W przypadku mężczyzn województwa charakteryzujące się niskim zarówno trwaniem życia, jak i trwaniem życia w zdrowiu to: łódzkie, śląskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W województwie kujawsko-pomorskim wartości obu wskaźników były zbliżone do poziomu krajowego. Województwo małopolskie było jedynym województwem w przypadku mężczyzn, gdzie oba wskaźniki osiągnęły wysoki poziom. Na uwagę zasługują również województwa lubuskie i zachodniopomorskie, w których pomimo niskiego trwania życia odnotowano relatywnie wysokie trwanie życia w zdrowiu – napisał GUS w oficjalnym komunikacie.

Tak przedstawia się oczekiwana długości trwanie życia w zdrowiu dla mężczyzn w 2022 r. w podziale na województwa.
Tak przedstawia się oczekiwana długości trwanie życia w zdrowiu dla mężczyzn w 2022 r. w podziale na województwa. Główny Urząd Statystyczny

W przypadku kobiet niskim poziomem obu parametrów charakteryzowały się województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz śląskie. W województwie pomorskim parametry te były zbliżone do poziomu krajowego. Województwa, w których zarówno trwanie życia, jak i trwanie życia w zdrowiu wyraźnie przekroczyły poziom krajowy to małopolskie oraz opolskie. Na szczególną uwagę zasługują ponownie województwa lubuskie i zachodniopomorskie, w których pomimo niskiego trwania życia występował wysoki wskaźnik trwania życia w zdrowiu, wyraźnie przekraczający poziom krajowy - podał Główny Urząd Statystyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia