Sanatorium to placówka, w której pobyt - najprościej mówiąc - ma wywrzeć korzystny wpływ na nasze nadszarpnięte zdrowie. Zwykle położone jest w atrakcyjnej okolicy - uzdrowiskowej. Dzięki przyrodniczym walorom okolicy, ale też szczególnym właściwościom lokalnej natury, pacjent ma szansę szybszego powrotu do zdrowia. Lub na odbycie zaleconej przez lekarza rehabilitacji.
Zobacz w naszej galerii, jak zmieni się wysokość emerytur od marca 2024 roku!!
Zakład lecznictwa uzdrowiskowego świadczy m.in. całodobowe świadczenia opieki zdrowotnej w warunkach stacjonarnych. Pacjenci mają zapewnioną także fachową opiekę pielęgniarską.
Spis treści
Jak trafić do sanatorium ze skierowaniem z ZUS?
Pamiętajmy, że przede wszystkim o skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą się zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby ubezpieczone.
Warunek konieczny - zdrowiu pracownika musi grozić realna utrata zdolności do pracy.
- Program bezpłatnej rehabilitacji skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, które w wyniku przebytej choroby lub urazu są zagrożone utratą zdolności do pracy - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. - Chodzi o to, by zawczasu przeciwdziałać pogarszającemu się stanowi zdrowia.
Od 28 marca 2022 roku przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego nie jest także konieczne wykonywanie testu w kierunku SARS-CoV-2.
Ruiny opuszczonego Ośrodka Wypoczynkowego "Zdrowie" w Orłowie straszą turystów
Orłowskie molo i pobliskie klify to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc zarówno przez mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów. Z wyjątkowo „pięknymi okolicznościami przyrody” kontrastują ruiny poło...
Ile trwa rehabilitacja w sanatorium? Jeden turnus wystarczy?
Jak informują w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, rehabilitacja trwa niecały miesiąc. Dokładnie 24 dni. Jednak ordynator ośrodka rehabilitacyjnego, do którego otrzymaliśmy skierowanie, może ją wydłużyć albo skrócić.
Jeśli pracujemy i regulowaliśmy składki ubezpieczenia, wówczas ZUS w całości pokrywa koszty rehabilitacji. To dotyczy pełnego pakietu usług:
- leczenia,
- zakwaterowania,
- wyżywienia.
ZUS zwraca też koszty dojazdu - bez względu na odległość. Pamiętajmy jednak, że podróż trzeba odbyć najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejscowości, w której mieszkamy do ośrodka rehabilitacyjnego. Nie musimy płacić także za bilet powrotny.
To ponad 250 złotych dodatku do emerytury. Pozwoli to obniżyć rachunki za prąd?
Jak obniżyć rachunki za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej? Między innymi za sprawą ryczałtu energetycznego. Jak skorzystać z dodatkowego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezp...
Do jakiego sanatorium dostaniesz skierowanie?
Ośrodki, do których możemy trafić na rehabilitację leczniczą, zlokalizowane są praktycznie na terenie całej Polski. Część z nich usytuowano w miejscowościach uzdrowiskowych.
Kilka z nich znajduje się w województwie pomorskim, gdzie przeprowadzana jest rehabilitacja w schorzeniach narządu ruchu w systemie stacjonarnym (tych zakładów jest najwięcej w Polsce), a także w systemie ambulatoryjnym.
Mapa uzdrowisk w Polsce
Gdzie mieszczą się placówki sanatoryjne? Ile sanatoriów ma ZUS? Sprawdź w naszej galerii!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!