Alkoholizm: objawy, skutki, leczenie. Sprawdź, jak rodzina alkoholika może pomóc w terapii. Zrób test na alkoholizm

Monika Żurawska
Alkoholizm: objawy, skutki, leczenie, test.
Alkoholizm: objawy, skutki, leczenie, test. fot. Jarmoluk [pixabay.com]
Alkoholizm w Polsce nie jest uzależnieniem najłatwiejszym do rozpoznania. W związku z faktem, że duża część społeczeństwa pije alkohol regularnie. Nie wszyscy są też świadomi, że alkoholizm nie musi oznaczać upijania się do nieprzytomności. Regularne spożywanie nawet małych dawek alkoholu może świadczyć o problemie. Jakie są objawy i skutki alkoholizmu? Jak leczyć alkoholizm w domu? Czy istnieją leki na alkoholizm bez recepty? Na te i inne pytania dotyczące tego uzależnienia odpowiadamy w artykule.

Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie podaje definicję alkoholizmu:

Alkoholizm to choroba charakteryzującą się istotnym upośledzeniem związanym bezpośrednio ze stałym i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Upośledzenie to może mieć postać zaburzeń fizjologicznych, psychicznych lub społecznych.

Spis treści:

 • Choroba alkoholowa wśród młodzieży w Polsce
 • Alkoholizm - objawy
 • Alkoholizm w rodzinie - dysfunkcje
 • Jak leczyć alkoholizm w domu?
 • Leczenie alkoholizmu - terapia
 • Leki na alkoholizm bez recepty
 • TEST na alkoholizm - zdiagnozuj swój problem

“To ucieczka od życia”, Ilona Felicjańska o alkoholizmie:

Choroba alkoholowa wśród młodzieży w Polsce

Sprawdzaniem danych dotyczących spożywania alkoholu przez społeczeństwo polskie zajmuje się, m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z badań, które przeprowadzili w Poznaniu stworzyli średni obraz występowania alkoholizmu w naszym kraju. Wynika z niego, że:

 • 2% populacji jest uzależniona od alkoholu,
 • 4% populacji to małżonkowie/ żony alkoholików/ alkoholiczek,
 • 5-7% populacji to osoby pijące w sposób szkodliwy (za dużo jednorazowo), u których nie zdiagnozowano alkoholizmu,
 • w Polsce żyje wiele tysięcy ofiar przemocy związanej z faktem występowania alkoholizmu w ich domach.

Produkty alkoholowe w Europie wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w 9% odpowiedzialne są za powstawanie różnego rodzaju chorób. W tych 9% zawierają się m.in.:

 • nowotwory złośliwe,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • udary mózgu,
 • część wad wrodzonych u dzieci alkoholiczek.

Dodatkowo ok. 40-60% wszystkich pourazowych zgonów (zamierzonych bądź nie) nieodłącznie wiąże się ze spożywaniem alkoholu. Używka ta jest przyczyną co czwartego wypadku samochodowego.

Alkoholizm coraz częściej występuje wśród młodzieży w Polsce. Jest to nieodłącznie związane z postępem cywilizacyjnym. W związku z tym organizowane są w szkołach ponadgimnazjalnych debaty i wykłady dotyczące destrukcyjnego wpływu alkoholu na zdrowie dorastających ludzi. Policja także coraz częściej kontroluje sklepy posiadajace koncesję na alkohol, aby sprawdzać, czy nie jest on sprzedawany nieletnim.
Eksperci o uzależnieniach wśród młodzieży w Polsce:

Alkoholizm - objawy

Objawy alkoholizmu są bardzo różne, ponieważ w niektórych przypadkach osoby, które mają problem z tą używką przez wiele lat żyją w nieświadomości. Wydaje im się, że jesli nie upijają się do przytomności kilka razy w tygodniu to problem nie istnieje. Może on jednak wystąpić chociażby u osób, które w ciągu roku codziennie spożywają jedno piwo na sen i stanowi to dla nich rytuał. Nie mniej jednak w bardziej nasilonych stanach alkoholizmu większość osób odczuwa konkretne psychiczne objawy alkoholizmu:

 • zanik instynktu samozachowawczego. Uwidaczniający się w świadomości faktu destrukcyjnego wpływu alkoholu na zdrowie, a przy tym celowe lekceważenie go,
 • występowanie głodu alkoholowego - subiektywnych odczuć konieczności spożycia używki. Łączy się on z atakami gniewu, szału, wewnętrznej paniki,
 • brak samokontroli związanej z alkoholem (ilością, częstotliwością i chęcią picia),
 • izolowanie się od innych, w tym najbliższych osób,
 • koncentracja wszelkich aspektów życia na spożywaniu alkoholu, dostosowywania wszystkiego pod tę czynność,
 • możliwość naruszenia zasad ogólnie przyjętych w społeczeństwie pod groźbą nie wypicia alkoholu (np. kradzież piwa ze sklepu).

Alkoholizm w rodzinie - dysfunkcje

Nie istnieje coś takiego jak uzależnienie jednego członka rodziny, które nie wpływa na pozostałych domowników. Uzależnienie to określenie nacechowane negatywnie. Świadczy o tym, że konkretny człowiek nie jest w stanie sobie poradzić bez określonej substancji, bez której inni normalnie żyją. W związku z tym ten człowiek nie jest sobą w kontakcie ze swoimi najbliższymi. Zwłaszcza kiedy chce zdobyć alkohol lub bezpośrednio po jego spożyciu. Kiedy dopadają tę osobę wybuchy gniewu, czy krzyku inni muszą reagować w określony sposób (najczęściej wyuczony przez lata). Ich reakcja ma na celu zmniejszenie negatywnych skutków zachowań osób po używkach i nie jest szczerą reakcją na bodźce zewnętrzne. Wręcz przeciwnie to, co zazwyczaj robią (przepraszanie, przymilanie się) jest ostatnim rodzajem zachowania, które by im przychodziło naturalnie. W takich chwilach muszą udawać. Bywa, że przybierają maski na całe lata. Czasem, z wiekiem zastanawiają się, czy ich życie nie wygląda jak pasmo kłamstw. W Polsce alkoholizm jest to problem, którego ludzie się wstydzą. Dzieci nie mówią w szkole, że rodzice piją alkohol. Żona nie mówi w pracy, że mąż nadużywa wysokoprocentowych trunków. Mężczyźni także w gronie kolegów nie chwalą się, gdy ich wybranki serca popadają np. w depresję i nadużywają alkoholu.

Alkoholizm w Polsce to wstyd, a o wstydliwych kwestiach nie mówi się głośno. Flagowymi zasadami takich rodzin dysfunkcyjnych są: “Nie mów, nie ufaj i nie odczuwaj.” Uprzednio poruszana była kwestia zmowy milczenia i zachowywania tajemnicy względem tego problemu. Druga zasada - nie ufaj odnosi się do tego, by członkowie rodziny, którzy nie są uzależnieni nie ufali bliskiemu im alkoholikowi. Jego zachowanie często jest nieprzewidywalne, a on sam może być zagrożeniem. Jeśli dziecko nie jest w stanie np. zaufać ojcu lub matce, tym bardziej nie zaufa w przyszłości obcym ludziom. Będzie miało problem ze stworzeniem jakiejkolwiek głębszej relacji.

Nie odczuwaj - trzecia i ostatnia zasada dysfunkcyjnego modelu rodziny dotyczy zakazu zagłębiania się we własne uczucia. Alkoholik, który w danym momencie potrzebuje wódki ma zanik uczuć wyższych. Zrobi bardzo dużo, aby otrzymać używkę. Może posunąć się do manipulacji, kłamstwa, a nawet rękoczynów. Jeśli domownicy takiej osoby będą zbyt intensywnie doszukiwać się przyczyn jej zachowania w swoich działaniach - może to bardzo destrukcyjnie wpłynąć na ich układ nerwowy.

Kierowanie się tymi zasadami przez rodziny alkoholików występuje bardzo często i odciska na psychice każdego z jej członków piętno do końca życia.

Wysłuchaj podcastu stronyZDROWIA
Dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarz specjalista psychiatra, Centrum Terapii Dialog mówi o chorobach psychicznych w naszym społeczeństwie oraz radzi, kiedy i gdzie szukać pomocy w przypadku problemów psychicznych i uzależnień u siebie lub kogoś bliskiego.

Jak leczyć alkoholizm w domu?

Dużo ludzi pragnie zataić przed światem alkoholowy problem rodzinny. W związku z tym takie osoby za wszelką cenę starają się leczyć alkoholika w domu. Wsparcie i pomóc względem uzależnionego jest bardzo istotna. Zwłaszcza ze strony najbliższych. Warto jednak wiedzieć, że w większości takie próby są bezskuteczne. Osoby z problemami alkoholowymi mogą okłamywać, manipulować lub zastraszać rodzinę. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjaśnienie alkoholikowi, aby odrzucił skrępowanie, czy wstyd i sięgnął po fachową pomoc specjalistów od uzależnień.

Polecamy również:

Leczenie alkoholizmu - terapia

Leczenie alkoholizmu to proces wieloczynnikowy. Długotrwałe picie prowadzi do zaniedbań wielu płaszczyzn życia. Kontakty towarzyskie, relacje rodzinne, praca i zdrowie - to wszystko w porównaniu z możliwością wypicia alkoholu dla osoby uzależnionej traci wartość. W sytuacji rozpoczęcia leczenia alkoholizmu specjalista musi nie tylko dokładnie sprawdzić, jakie podłoże ma uzależnienie, ale także spróbować przewidzieć ewentualne przyszłe zdarzenia, które mogą negatywnie wpływać na skuteczność terapii. Zebrane informacje o patologiach, które wywołały uzależnienie nazywane jest ,,klinicznym kanonem destrukcji alkoholowej”. Alkoholizm leczony jest na trzech płaszczyznach: biologicznej, psychologicznej i środowiskowej, ponieważ to właśnie na ich gruncie się rodzi.

Dowiedz się:

Poza klasycznymi formami leczenia alkoholizmu w postaci psychoterapii (sesji z terapeutą) i farmakoterapii (zażywanie np. Akamprozatu i Naltreksonu) w Polsce istnieją jeszcze inne drogi wspomagające wychodzenie z uzależnienia. Alkoholicy mogą dołączyć do grup:

 • Ruchu Anonimowych Alkoholików,
 • Stowarzyszenia Abstynentów,
 • Klubu Pacjenta.

Aby leczenie alkoholizmu było skuteczne, niezbędne są:

 • chęć zmiany obecnego stanu rzeczy przez osobę pijącą,
 • traktowanie alkoholików przez ich terapeutów bardzo poważnie i z szacunkiem,
 • postanowienie uzależnionego o dożywotniej abstynencji alkoholowej,
 • indywidualne podejście placówek pomocowych do każdego uzależnionego,
 • aktywny udział osób najbliższych w leczeniu alkoholika,
 • wprowadzanie małymi krokami postanowień z terapii antyalkoholowej w życie uzależnionego.

Wojciech Maziarski, dziennikarz, (niepijący alkoholik) opowiada o życiu z uzależnieniem:

Leki na alkoholizm bez recepty

Nie istnieją leki na alkoholizm bez recepty. Dodatkowo nie ma również tabletek na receptę, które by pozwoliły całkowicie uwolnić się od alkoholizmu. Jest to uzależnienie głównie natury psychicznej i wymaga wieloczynnikowego leczenia, m.im terapeutycznego.

TEST na alkoholizm - zdiagnozuj swój problem

ZRÓB TEST

Źródła:

 • M. Prajsner, ,,Rodzina dysfunkcyjna”
 • J. Mellibruda, ,,Psycho-bio-społeczna koncepcja uzależnienia od alkoholu”
 • A. Grzybowski, ,,Alkoholizm - stale aktualny problem zdrowotny społeczeństwa polskiego”
 • Dzieło zbiorcze, ,,Alkoholizm - przegląd koncepcji oraz metod leczenia”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
maksi
Koniecznie osoba uzależniona musi zacząć się leczyć. To nie podlega żadnej dyskusji.Jeżeli zacznie to już będzie jakiś punkt zwrotny.Mój kolega leczył się w ośrodku Medox w Nowym Modlinie. Bardzo dobry ośrodek,bardzo wykwalifikowani specjaliści.Został mu wdrożony indywidualny tok leczenia,co bardzo mu pomogło.Do dziś chodzi na spotkania ,bo w grupie zawsze łatwiej pokonać słabości.ale tam mu bardzo pomogli.
K
Kasia
Osobę uzależnioną trzeba przekonać, żeby poddała się terapii nawet gdy tego nie chce... trzeba rozmawiać, tłumaczyć aż zrozumie jak bardzo poważny problem ją dotyczy. Ja tak właśnie zrobiłam i przekonałam męża, że powinien pójść na terapię, gdzie pomogą mu wyjść z nałogu alkoholowego. Udało się i trafił do Ośrodka Terapii Reza. Minęło juz 6 miesięcy a Arek nie pije, jest zupełnie inny. Jestem ogromnie wdzięczna terapeutom z ośrodka, bo dzięki nim mój mąż otrzymał drugą szansę i stał się innym, lepszym człowiekiem.
k
kazekjanek
Byłem uzależniony i zdecydowałem się na zabieg wszycia esperalu na Nowowiejskiej w Warszawie. To była jedna z lepszych decyzji kilku ostatnich lat mojego życia.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia