Biała gorączka, czyli delirium? Co to znaczy delirium alkoholowe? Objawy i leczenie białej gorączki

Monika Żurawska
Biała gorączka, czyli delirium tremens to stan spowodowany nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki spożywanego alkoholu. Stanowi temu towarzyszą zaburzenia świadomości z iluzjami, omamami i urojeniami, które mogą trwać do tygodnia.
Biała gorączka, czyli delirium tremens to stan spowodowany nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki spożywanego alkoholu. Stanowi temu towarzyszą zaburzenia świadomości z iluzjami, omamami i urojeniami, które mogą trwać do tygodnia. pixabay.com
Biała gorączka, a inaczej delirium tremens (majaczenie alkoholowe, majaczenie drżenne) jest to stan dotyczący ludzi, którzy albo piją od dłuższego czasu bez przerwy, albo nagle całkowicie odstawiły alkohol. Biała gorączka to m.in. stan drżenia i omamów, które stanowią niemałe zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej od alkoholu. W najgorszych przypadkach delirium grozi nawet śmiercią, zatem bardzo ważne jest, aby zawsze niezwłocznie przewieźć osobę z takim podejrzeniem do szpitala. Jakie jeszcze objawy ma biała gorączka? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.

Biała gorączka po alkoholu - co to znaczy i od czego się zaczyna?

Biała gorączka, delirium, czy tzw. majaczenie drżenne to m.in. jeden ze skutków zespołu abstynencyjnego, następującego po nagłym odstawieniu alkoholu. Występuje u ok. 5-35% osób uzależnionych od alkoholu, które postanowiły trwale zerwać z nałogiem. Jest to krótkotrwała, ostra psychoza, która może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Według badań na wystąpienie, długość i intensywność białej gorączki ma wpływ połączenie zespołu abstynencyjnego i chorób somatycznych, oraz dolegliwości sercowo-naczyniowych, wątroby, lub urazów głowy i zapalenia płuc.

Biała gorączka może, lecz nie musi wystąpić po odstawieniu przez alkoholika używki. Dzieje się tak za sprawą ogromnego wzrostu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Jej występowanie oraz nawroty najczęściej dopadają ludzi w nocy i mają tzw. charakter falujący. Chwilami mogą nieco ustępować, by później ponownie się nasilać.

Przeczytaj również:

Biała gorączka (delirium alkoholowe) - leczenie

Zdecydowanie każda osoba, która doświadcza w danym momencie białej gorączki, musi zostać natychmiast przewieziona do szpitala. Jeśli w porę trafi w ręce lekarza ma nawet więcej niż 95% szans na przeżycie.

Leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych (AZA) wiąże się z koniecznością precyzyjnej oceny nasilenia objawów, które może wahać się od niewielkiego pobudzenia układu wegetatywnego aż po obciążone ryzykiem zgonu majaczenie alkoholowe (delirium/biała gorączka). Dokładna ocena stopnia nasilenia tych zespołów jest niezbędna nie tylko przy doborze odpowiedniej terapii, ale również przy monitorowaniu jej skuteczności.

Dowiedz się więcej na temat:

Jakie są objawy delirium alkoholowego?

Do objawów delirium alkoholowego należą:

  • zaburzenie orientacji w przestrzeni, czasie i miejscu,
  • lęki,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • omamy,
  • urojenia,
  • zaburzenia świadomości,
  • złudzenia słuchowe,
  • złudzenia dotykowe,
  • drżenie języka,
  • drżenie powiek i rąk,
  • wzmożona potliwość,
  • nudności,
  • przyspieszony oddech,
  • wymioty,
  • tachykardia (częstoskurcz serca),
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • bóle głowy,
  • bezsenność w nocy, napady zmęczenia i snu w dzień,
  • osłabienie.

Lekarz określa intensywność poszczególnych objawów, aby móc stwierdzić, czy rzeczywiście są oznaką białej gorączki podczas abstynencji alkoholowej, czy może wynikiem innych chorób. Dokonuje pomiaru przy użyciu Clinical Institute Withdrawal Assessment of Alcohol Scale, czyli tzw. skali CIWA-A.

Niestety, często powyższym objawom towarzyszy także stan zagrożenia życia. Często wraz z nim występuje zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, niewydolność oddechowa lub sercowo-naczyniowa i różnego rodzaju urazy.

Sprawdź, jak wygląda leczenie ciągu alkoholowego:

Źródła:

  1. Dzieło zbiorcze: Doznania psychotyczne w przebiegu alkoholowych zespołów abstynencyjnych (...)
  2. Dzieło zbiorcze: Czynniki ryzyka majaczenia alkoholowego u osób leczonych stacjonarnie w Polsce z powodu uzależnienia od alkoholu.
  3. Dzieło zbiorcze: Nowowiejska skala nasilenia objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Polecamy również:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia