Spis treści
Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną zgonów na świecie
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie, powodując rocznie śmierć prawie 18 mln ludzi. Szacuje się, że 85 proc. z tych zgonów spowodowane jest udarem mózgu lub zawałem serca.
W Polsce natomiast zawał serca co roku dotyka prawie 80 tys. osób, z czego 15 tys. umiera. W przypadku udaru mózgu jest podobnie – rocznie odnotowuje się ok. 70 tys. nowych przypadków, a 30 tys. kończy się tragicznie. To uświadamia, jak ogromnym problemem są choroby układu krążenia i jak ważna jest wczesna profilaktyka, która pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju tych schorzeń. Aby zapobiec takim sytuacjom, Fundacja NEUCA dla Zdrowia we współpracy z TU Zdrowie po raz kolejny zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań kardiologicznych w ramach programu Kardiobus.
Kardiobus – kto może skorzystać z programu? Lista darmowych badań
Kardiobus oferuje bezpłatne badania profilaktyczne w celu wczesnego wykrycia chorób układu krążenia, ale również cukrzycy. Mobilna stacja rozpocznie swoją trasę 8 kwietnia. Badania skierowane są do wszystkich pacjentów, którzy chcą sprawdzić stan swojego zdrowia.
W kardiobusie każdy zainteresowany będzie miał możliwość wykonania darmowych pomiarów, w tym:
- EKG, czyli elektrokardiografię serca,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- określenie wskaźnika BMI – u pacjentów z nadwagą,
- zmierzenie poziomu cukru we krwi.
Dzięki prostemu badaniu, jakim jest EKG, możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w pracy serca, takich jak niedokrwienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, a nawet zawał serca. Z kolei pomiar ciśnienia umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi.
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Każdego roku na zawał serca umiera w naszym kraju około 15 tysięcy osób, a na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 20 milionów naszych rodaków. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi chorób serca są podwyższony cholesterol, palenie papierosów, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Większość z tych czynników jesteśmy w stanie wykluczyć sami, zmieniając tryb życia, stosując odpowiednią dietę i podejmując walkę z nałogami – mówi Szymon Dziedzic, dyrektor ds. medycyny ubezpieczeniowej, TU Zdrowie.
W kardiobusie pacjenci będą mogli samodzielnie zmierzyć sobie poziom cukru we krwi. Dostępny będzie dla nich glukometr, paski, nakłuwacze oraz instruktaż wykonania pomiaru.
Cukrzyca jest powszechną chorobą, która według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, może dotyczyć już nawet co dziesiątej osoby dorosłej na świecie! Natomiast według raportu NFZ, zachorowalność na cukrzycę w latach 2013-2018 wzrosła o 14 proc., a obecnie na choruje na nią już prawie 10 proc. Polaków. Z tego względu Fundacja NEUCA poszerzyła program Kardiobus o przesiewowe badanie poziomu cukru we krwi.
Jak i gdzie można skorzystać z akcji Kardiobus?
Udział w programie jest bezpłatny, nie jest potrzebne skierowanie, a wziąć w nim może udział każdy dorosły, bez względu na stan zdrowia i wiek. Wymagane są natomiast wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania, nie później niż w przeddzień badania (najpóźniej 24 godziny przed planowanym badaniem). Mobilna przychodnia Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie przyjmowała pacjentów w godzinach 10:00-16:00, liczba miejsc jest ograniczona.
Zainteresowani mają do wyboru 30 miast, a wśród nich nie tylko duże miejscowości, jak Wrocław, Radom czy Częstochowa, ale także mniejsze, jak Suwałki, Łowicz i Legnica.
Tutaj sprawdzisz listę miast, które odwiedzi kardiobus: Kiedy i gdzie przyjmuje Kardiobus?
- Cardiovascular diseases WHO
- Kalendarz badań profilaktycznych, Fundacja Neuca dla Zdrowia