Spis treści
Cukrzyca typu 1, 2 i ciążowa?
Cukrzyca to obecnie jedna z najczęstszych przewlekłych chorób metabolicznych. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, ale nawet 1 mln może o tym nie wiedzieć, ponieważ choroba nie została u nich zdiagnozowana.
Po tych objawach rozpoznasz, że chorujesz na cukrzycę. Nie przegap ich!
Do rozwoju cukrzycy przyczynia się głównie niezdrowy styl życia, na który składają się:
- nieprawidłowa dieta,
- niski poziom aktywności fizycznej.
Sprawdź też: Czerwona twarz to niekoniecznie nadciśnienie, ostrzega o cukrzycy
Nieprawidłowy styl życia bpardzo szybko prowadzi on do wystąpienia nadwagi i otyłości.
Polecamy też:
Nadmierna masa ciała i gromadzenie się tkanki tłuszczowej powodują zaburzenia w wytwarzaniu insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina przenosi bowiem glukozę z krwi do komórek organizmu, gdzie ta zamieniana jest następnie na energię. Gdy mięśnie nie zużyją glukozy w czasie wysiłku fizycznego, jest ona magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, która odkłada się nie tylko pod skórą, ale też wokół narządów wewnętrznych. Gdy glukozy dostarczanej z pożywienia jest zbyt wiele, wzrasta jej poziom we krwi, a insulina nie jest w stanie jej przetworzyć.
Sprawdź: Takie plamy na skórze mogą być objawem insulinooporności i cukrzycy
Cukrzyca występuje, gdy wytwarzanie insuliny zostanie zaburzone i jest jej za mało lub komórki organizmu przestają reagować na jej działanie.
Rodzaje cukrzycy, które występują najczęściej to:
- Cukrzyca typu 1 (insulinozależna) – tzw. cukrzyca dziecięca, to brak insuliny w organizmie spowodowany nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Ten typ cukrzycy zwykle wykrywany jest w młodym wieku, głównie u dzieci i młodzieży i wymaga podawania insuliny.
- Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) – tzw. cukrzyca otyłych lub cukrzyca starcza, występuje przeważnie u osób pomiędzy 45. a 60. rokiem życia lub w podeszłym wieku, a jest spowodowana wyczerpaniem zapasów insuliny w organizmie. Do głównych czynników mogących ją wywołać należą uwarunkowania genetyczne oraz otyłość.
- Cukrzyca ciężarnych – towarzysząca niektórym kobietom w czasie ciąży i przeważnie ustępująca po porodzie.
Sprawdź też:
Jak wykryć cukrzycę?
Wiele osób, które doświadczają różnych objawów świadczących o występowaniu u nich stanu przedcukrzycowego, nie zdaje sobie nawet z tego sprawy i nie łączy ich z możliwością wystąpienia u nich tej choroby. Na świecie co 11 dorosły ma zdiagnozowaną cukrzycę, a w Polsce choruje na nią 1 na 4 osoby po 60. roku życia, jednak aż 1 mln Polaków nie wie, że dotyczy ich ta choroba.
Czytaj też: Masz wysoki cukier mimo prawidłowej diety? Zadbaj o relaks, a poziom glukozy spadnie
Tymczasem, aby sprawdzić, czy grozi nam cukrzyca wystarczy wykonać tzw. profil cukrzycowy. Jest to proste badanie, które polega na kilkukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy we krwi. Można je wykonać w laboratorium lub samodzielnie w domu za pomocą glukometru.
Polecamy ponadto:
Profilaktycznie wykonanie badania zalecane jest osobom po 45. roku życia raz na 3 lata, a osobom z nadwagą lub otyłością bez względu na wiek – raz w roku. Wskazaniami do badania jest również nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, ciąża, zespół policystycznych jajników, hiperlipidemia.
Badanie powinny wykonać również osoby, które nawet jeśli nie znajdują się w żadnej z wymienionych grup ryzyka, zaobserwują u siebie któryś z tych objawów.
Sprawdź, jakie są wczesne objawy cukrzycy i rozpoznaj chorobę zanim się rozwinie!
Cukier pod kontrolą
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?