Czy szampan jest zdrowy? Sięgnij po jedną lampkę, a skorzystają figura, cera i serce. Czego jeszcze nie wiesz o tym trunku?

Marta Siesicka-Osiak
Okazjonalne picie szampana może przynieść pewne korzyści zdrowotne.
Okazjonalne picie szampana może przynieść pewne korzyści zdrowotne. Karolina Grabowska / Pexels
Nowy rok witamy zazwyczaj lampką szampana. Sięgamy po niego także podczas innych wyjątkowych okazji. Nie bez przyczyny historycznie nazywany jest „winem królów i królem win”. Czy jego picie może przysłużyć się naszemu zdrowiu? Jeśli będziemy sięgali po niego sporadycznie i z umiarem może wspierać pracę serca oraz poprawić wygląd skóry. Będzie też dobrym wyborem dla osób na diecie odchudzającej. Zapoznaj się z jego historią i zobacz, z czym i jak go podawać.

Spis treści

Czy szampan jest zdrowy? Jego umiarkowane picie może nieść pewne korzyści dla zdrowia

Szampan należy do niskokalorycznych trunków i zawiera do 1,5 g cukru i 0,3 g białka w 100 ml oraz od 12,5 do 13,5 procent alkoholu. Znajdziemy w nim zatrzymane i uwalniane w procesie fermentacji składniki odżywcze pochodzące z winogron. Są wśród nich przeciwutleniacze i polifenole, a także wapń, potas, sód, magnez oraz witaminy z grupy B.

Picie szampana, podobnie jak spożywanie innych alkoholi, powinno być odbywać się z umiarem i w niewielkich ilościach. Wówczas możemy mówić o jego pozytywnym wpływie na nasz organizm. Należy sięgać po trunek najwyższej jakości, bez sztucznych dodatków i dwutlenku węgla. Czego można spodziewać się po oryginalnym winie musującym?

  1. Szampan może wspierać pracę serca – podobnie jak wina białe i czerwone, zawiera on liczne przeciwutleniacze, które chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, obniżają poziom złego cholesterolu i redukują powstawanie zakrzepów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca oraz udaru mózgu. Ponadto badania pokazały, że szampan może obniżyć ciśnienie krwi, co także jest bardzo istotne w zapobieganiu chorobom układu krążenia.
  2. Szampan to dobry wybór dla osób będących na diecie – zawiera mniej kalorii niż białe i czerwone wino, jest to zaledwie ok. 80 kcal w 100 ml, a czasem nawet 65 kcal. Na korzyść osób, które liczą spożywane kalorie, jest także to, że porcje wina musującego są na ogół mniejsze, pijemy je dłużej i szybciej sprawiają, że czujemy się syci.
  3. Picie szampana może obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę – badanie przeprowadzone w 2009 r. w Kanadzie wykazało, że wszystkie wina, w tym także musujące, mogą obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 13 procent. Należy jednak pamiętać, że musi być to oryginalny wytrawny trunek bez dodatku cukru.
  4. Dobrze wpływa na kondycję skóry – w składzie szampana znajdziemy m.in. rozjaśniający kwas winowy, który działa przeciwzapalnie, hamuje obrzęki, nadmierne wydzielanie sebum i pomaga również wyrównać koloryt skóry. Zawarte w winie antyoksydanty redukują stres oksydacyjny i spowalniają proces starzenia się i obumierania komórek.

Spożywając alkohol należy przestrzegać zasad, mówiących, że dzienna dawka czystego alkoholu zalecana dla kobiet wynosi 10 g/dzień i 20 g/dzień dla mężczyzn. W jednym kieliszku wina (150 ml) znajduje się 14,5 g czystego alkoholu.

Historia szampana i fakty, których możesz nie znać

Oryginalny szampan pochodzi z północno-wschodniego regionu Francji, znanego jako Szampania. Już w pierwszym wieku zostały tam posadzone pierwsze winorośle, a za początek winiarskiej epoki uznaje się czasy galo-rzymskie.

Reims, jedno z głównym miast Szampanii, znalazło się w centrum uwagi po chrzcie Chlodwiga I w tamtejszym kościele (poprzedniku późniejszej katedry Notre-Dame) w 496 roku. Od tamtej pory prawie wszyscy królowie Francji byli koronowani w tym miejscu. Wino płynęło strumieniami na bankietach koronacyjnych, w których uczestniczyły najbardziej znane osobistości w królestwie. W ten sposób regionalne wino, początkowo niemusujące, stało się znane jako wino koronacyjne oraz jako „wino królów i król win”.

Dowiedz się: Jak świętowano sylwestra w Polsce od przedwojnia do dzisiaj?

Wina musujące powstawały na początku przypadkowo, a dopiero w latach 1670-1720 zaczęto produkować je z rozmysłem. Swój duży udział miał w tym benedyktyński mnich Dom Pierre Pérignon, który zaczął świadomie mieszać różne wina, uzyskując dzięki temu trunki zrównoważone o dłuższym terminie przydatności.

Wcześniej winiarze nazywali szampana „diabelskim winem”, ze względu na niekontrolowane wybuchy butelek i wystrzały korków. Mówi się, że ciśnienie w butelce szampana jest trzy razy większe niż w przeciętnej oponie samochodowej.

To także Dom Pierre Pérignon zażegnał „wybuchowe” problemy, gdy jako pierwszy zaproponował wykorzystanie korka z dębu do zatykania butelek z szampanem oraz stosowanie grubszego szkła do produkcji butelek. Dzięki temu przestały być wykorzystywane jedynie do serwowania wina, ale także do jego przechowywania.

Delikatnie musujące wina zdobyły najpierw uznanie francuskiej arystokracji, aby w XVIII w. z pomocą właścicieli „domów wina” (z fr. maisons de champagne), zdobyć popularność na całym świecie. Co ciekawe, dopiero w 1860 roku Louis Pasteur odkrył drożdże, które przekształcają cukier w alkohol i dwutlenek węgla.

Pod koniec XIX w. producenci szampana określili zasady, które miały zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu i naśladowaniu ich dziedzictwa. W 1887 roku uzyskali orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Angers, zgodnie z którym termin szampan odnosi się wyłącznie do wina produkowanego i pozyskiwanego z regionu Szampanii.

Obecnie szampan uważany jest za ekskluzywny trunek, który pije się przy wyjątkowych okazjach. Jednym z najdroższych jest „Taste of Diamonds” produkowany przez luksusową markę Goût de Diamants. Za czarną butelkę ozdobioną litym złotem i diamentem, trzeba zapłacić prawie 2 miliony dolarów.

Co podawać do szampana i jak go serwować?

Szampan smakuje wyśmienicie w towarzystwie melona, truskawek i owoców jagodowych. Jako wino wytrawne lub półwytrawne może być serwowany także do:

Przed podaniem należy go schłodzić do temp. 8-10 stopni Celsjusza. Powinien być serwowany w wąskich kieliszkach, które zmniejszają ilość uciekających bąbelków.

Zobacz także: Szkło bez tajemnic, czyli jak serwować napoje zimne, gorące, alkoholowe i bezalkoholowe?

Czy prosecco to szampan?

W związku z dużym wzrostem popularności prosecco wiele osób zastanawia się, czy prosecco jest tym samym winem co szampan. Odpowiedź brzmi: nie. Prosecco to wino produkowane przede wszystkim w innym rejonie – w północnych-wschodnich Włoszech w Wenecji Euganejskiej i powstaje ze szczepu białych winogron glera.

Obydwa wina musujące różnią też szczegóły procesu produkcyjnego oraz nuty smakowe. Procecco ma także o wiele krótszą historię i zazwyczaj niższą cenę.

Stylowe kieliszki Duka

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia