Spis treści
Dlaczego warto pić wodę z octem jabłkowym?
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Najpierw do rozgniecionych jabłek dodaje się drożdże, które zmieniają zawarty w owocach cukier w alkohol (powstaje tzw. cydr). Następnie dodawane są bakterie, które alkohol przekształcają w kwas octowy, a także kwas cytrynowy i mlekowy.
Wypróbuj wodę z octem jabłkowym. Zobacz, co się stanie, gdy będziesz ją pić codziennie!
Oprócz głównego aktywnego składnika, jakim jest kwas octowy, ocet jabłkowy zawiera także niewielkie ilości witaminy C i z grupy B oraz: potas, żelazo, magnez, fosfor, sód i wapń. Bogaty jest w: pektyny, aminokwasy, enzymy, polifenole (kwas galusowy, katechiny i epikatechiny), a także inne antyoksydanty, m.in. kwas chlorogenowy, taninę, kwas propionowy, beta-karoten. To właśnie tym składnikom ocet jabłkowy zawdzięcza swoje cenne dla zdrowia właściwości.
Ocet jabłkowy – zastosowanie i przeciwwskazania
Ocet jabłkowy to produkt wytwarzany z cydru, czyli fermentowanego soku jabłkowego. Jest stosowany jako składnik potraw, przetworów i produktów spożywczych, jak również domowych środków na różne powsze...
Woda z octem jabłkowym do picia – zachowaj odpowiednie proporcje. Wypróbuj prosty przepis
Ocet jabłkowy do picia zawsze musi być rozcieńczony, w przeciwnym wypadku może podrażnić delikatną błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka. Można rozpocząć stosowanie octu w mniejszej dawce np. od 1 łyżeczki, a następnie ją zwiększać. Jednak, zwłaszcza podczas stosowania wody z octem jabłkowym na czczo, należy zachować odpowiednie proporcje.
Do przygotowania napoju wystarczą 3-4 składniki:
- 1-2 łyżki stołowe octu jabłkowego,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 250 ml wody,
- 1 łyżka miodu (opcjonalnie).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Łatwo zrobisz kupę i schudniesz. Pij na czczo, a pozbędziesz się zbędnych kilogramów
Ten napój nie tylko skutecznie nawadnia organizm, ale też pomaga oczyścić jelita oraz organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Woda z solą naturalnie zwalczy zaparcia i wzdęcia, pomoż...
Czy można pić wodę z octem jabłkowym na czczo? W ten sposób przygotujesz napój
Wszystkie składniki połączyć ze sobą. Pić najlepiej 1-2 razy dziennie po 1 szklance. W ten sposób możemy spożywać wodę z octem jabłkowym na czczo, przed śniadaniem oraz przed największym posiłkiem w ciągu dnia. Jednak mieszankę można również spożywać zaraz po jedzeniu. Jeśli chcemy zastosować wodę z octem jabłkowym na odchudzanie, to ważne jest, aby napój spożywać w okolicy posiłku, a więc najlepiej bezpośrednio przed lub po nim.
Picie wody z octem jabłkowym codziennie jest stosunkowo bezpieczne, a efekty jego działania widoczne są dopiero po ok. 3 miesiącach regularnego spożywania. Jednak po 2-3 miesiącach warto zrobić 2-3 tygodniową przerwę. Badania udowodniły bowiem, że długoletnie codzienne picie wody z octem może skutkować niskim poziomem potasu we krwi i rozwojem osteoporozy.
Woda z grejpfrutem orzeźwia, ułatwia detoks i odchudzanie! Wypróbuj prosty przepis
Woda z grejpfrutem to świetny sposób na nawodnienie organizmu podczas upałów oraz przywrócenie młodego wyglądu swojej skórze. Dodatkowo spożywanie jej przed posiłkiem zmniejsza apetyt, co wspomaga odc...
Przeciwwskazania do picia octu jabłkowego
Należy pamiętać, żeby nie pić octu jabłkowego nierozcieńczonego. Podczas kuracji trzeba też zwiększyć ilość wypijanej w ciągu dnia wody i pić ok. 2,5 L płynów dziennie. Nie powinno się także przekraczać ilości 4 łyżek stołowych octu na dobę.
Zobacz również: Starożytny lek zwalcza bakterie i leczy rany. Oksymel zrobisz z 2 składników
Zbyt duże dawki octu mogą powodować erozję szkliwa ze względu na zawarte w nim kwasy. Dlatego nie należy myć zębów bezpośrednio po wypiciu wody z octem. Najlepiej poczekać z tym co najmniej pół godziny lub dobrze wypłukać zęby czystą wodą.
Octu jabłkowego nie poleca się spożywać:
- dzieciom i młodzieży do 18. roku życia,
- kobietom w ciąży i karmiącym piersią,
- cukrzykom, ponieważ zbyt duże ilości octu jabłkowego mogą doprowadzić do hipoglikemii,
- osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego takimi jak refluks, zespół jelita drażliwego, choroby wątroby,
- osobom przyjmującym leki zwłaszcza na cukrzycę i choroby serca, a także leki moczopędne i przeczyszczające.
U niektórych osób po zażyciu octu jabłkowego mogą wystąpić problemy trawienne takie jak nudności, odbijanie lub refluks. Jeśli się pojawią, należy przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem.
Zobacz co się stanie, gdy codziennie będziesz pić wodę z octem jabłkowym. Efekty cię zaskoczą!