Chcesz mieć lepszy nastrój i uchronić się przed depresją? Jedz orzechy. Wystarczy garść, żeby poprawić sobie humor

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Dieta ma duży wpływ na nastrój, chociaż niewiele osób to sobie uświadamia. Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że jedzenie niewielkiej ilości orzechów dziennie zmniejsza ryzyko depresji o 17 proc. Orzechy to bogactwo składników korzystnie wpływających na nasz stan psychiczny. Zobacz, w jaki sposób orzechy wpływają na lepsze samopoczucie i jakie ich rodzaje wybierać.

Spis treści

Chcesz mieć lepszy nastrój i uchronić się przed depresją? Jedz orzechy

Dieta ma wpływ na nasze samopoczucie. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical Nutrition udowadnia, że jedzenie niewielkiej ilości orzechów dziennie zmniejsza ryzyko depresji o 17 proc.

Aby się lepiej poczuć nie wystarczy zjeść jednorazowo garści orzechów. Należy to robić regularnie przez dłuższy czas.
Aby się lepiej poczuć nie wystarczy zjeść jednorazowo garści orzechów. Należy to robić regularnie przez dłuższy czas. rido/123rf.com, freepik.com

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego Biobanku od ponad 13 tys. osób w średnim wieku 58 lat. Żaden z uczestników nie chorował na depresję przed rozpoczęciem badania.

Zobacz także: Nie chcesz przytyć? Zamiast batonika podjadaj pistacje i nie bój się kalorii

Wyniki pokazały, że osoby, które zjadały codziennie 30 gramów orzechów takich jak migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, pistacje i orzechy brazylijskie miały zmniejszone prawdopodobieństwo przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub rozwoju depresji.

Naukowcy odkryli, że na wynik badania nie miały wpływu problemy medyczne i styl życia, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne.

W jaki sposób orzechy poprawiają humor?

Orzechy są bogatym i skoncentrowanym źródłem wielu składników odżywczych, dlatego wystarczy już niewielka ich ilość spożywana codziennie, aby odnieść korzyści dla zdrowia także psychicznego.

– Orzechy dostarczają bogatej różnorodności biodostępnych fitochemikaliów, które mogą być związane z działaniem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, co z kolei wiąże się z poprawą zdrowia psychicznego – powiedział w rozmowie z Medical News Today dr Lokesh Shahani, adiunkt psychiatrii w UTHealth Houston, który nie był zaangażowany w to badanie.

Orzechy zawierają też cenne dla zdrowia psychicznego aminokwasy takie jak arginina, glutamina, seryna i tryptofan. Zbyt niski poziom tych aminokwasów wiąże się z depresją. Orzechy zawierają również przeciwutleniacze, w tym witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3.

Chociaż przyczyny [za powiązaniem między spożywaniem orzechów a lepszym zdrowiem mózgu] mogą być wieloczynnikowe, w tym fakt, że ludzie, którzy jedzą więcej orzechów, mogą również prowadzić zdrowszy tryb życia, orzechy są jednak również bogate w: błonnik, który odżywia jelita i kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają stany zapalne mózgu oraz objawy depresyjne – podkreśliła dr Uma Naidoo, psychiatra żywieniowy, zawodowy szef kuchni i specjalista ds. żywienia, również niebiorący udziału w bieżącym badaniu.

Jak dieta wpływa na samopoczucie?

Badania wykazały, że dieta bogata w rafinowany cukier i tłuszcze nasycone może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych. Taka dieta nasila objawy zaburzeń nastroju, w tym depresji. Badanie porównujące dietę zachodnią opartą na produktach przetworzonych z dietą śródziemnomorską bogatą w warzywa i zdrowe tłuszcze wykazało, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko depresji, a zachodnia znacznie je zwiększa.

Naukowcy wyjaśniają tę różnicę tym, że takie diety jak dieta śródziemnomorska, są zwykle bogate w warzywa, owoce, nieprzetworzone zboża oraz ryby i owoce morza, a zawierają tylko niewielkie ilości chudego mięsa i nabiału – powiedział Medical News Today dr Lokesh Shahani, adiunkt psychiatrii w UTHealth Houston, niezaangażowany w badanie.

Oczywiście nie można oczekiwać, że zjedzenie orzechów czy warzyw natychmiast poprawi nam nastrój i będziemy nagle skakać z radości. Aby odczuć efekty wpływu diety na stan psychiczny, musimy prowadzić ją konsekwentnie i przez dłuższy czas. Wszystkie badania polegają na obserwowaniu wpływu diety na nastrój i stan psychiczny w dłuższej perspektywie czasu.

– Jeśli jesz źle – na przykład przetworzoną żywność do każdego posiłku – wtedy twoje markery stanu zapalnego są podwyższone, a ty czujesz się bardziej przygnębiony i niespokojny, co prowadzi do jedzenia większej ilości żywności pozbawionej składników odżywczych – wyjaśnia dr Nicole Avena, konsultantka ds. żywienia, adiunkt neurobiologii w Mount Sinai School of Medicine i wizytujący profesor psychologii zdrowia na Uniwersytecie Princeton, niezaangażowana w badanie.

Badacze tłumaczą również, że jedzenie ma tak duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne ze względu na tzw. oś jelita-mózg. Jelita z mózgiem są połączone ze sobą nerwem błędnym i mają na siebie ścisły wpływ. To dlatego, gdy się denerwujemy, boli nas brzuch lub mamy biegunkę. To, co jemy, wpływa więc także na stan naszego umysłu.

Źródło: Nut consumption is associated with a lower risk of depression in adults: A prospective analysis with data from the UK Biobank cohort Clinical Nutrition

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia