Spis treści
Cellulit jest bardziej widoczny wiosną ze względu na mniejszą aktywność fizyczną w poprzedzających miesiącach. Zimą zwykle też pijemy mniej wody, co sprzyja jej zatrzymywaniu w organizmie.
Cellulit można zredukować, a nawet się go pozbyć! Przedstawiamy sposoby na walkę z problemem.
Cellulit to nieszkodliwa choroba skóry
Czym jest cellulit? Nazywany jest on inaczej lipodystrofią. To określenie na nieszkodliwą chorobę skóry polegającą na nierównomiernym rozłożeniu tłuszczu pod skórą. Na skutek tego na skórze występują niewielkie zagłębienia. Cellulit nie musi wiązać się, wbrew stereotypowym opiniom, z nadmiarem masy. Wymienia się trzy jego główne rodzaje:
- wodny – wiąże się zazwyczaj z zatrzymaniem wody w organizmie na skutek złego przepływu krwi i limfy. Może występować nawet u osób szczupłych i wysportowanych. Zdarza się, że występuje jedynie przed miesiączką.
- tłuszczowy – dotyczy głównie osób otyłych. Jedną z metod, by się go pozbyć, jest schudnięcie, stąd walka z nim jest trudniejsza, niż z cellulitem wodnym.
- włóknisty – ma źródło w zesztywniałych włóknach kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową. Charakteryzuje się bolesnością skóry, dotyczy najczęściej ud oraz kolan.
Cellulit nieraz przypomina skórkę pomarańczy, stąd też jego nazwa – skórka pomarańczowa.
Przyczyn cellulitu może być wiele
Kłopot z cellulitem mają głównie kobiety. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim problemy hormonalne, antykoncepcję hormonalną, problemy z krążeniem, brak ruchu, złą dietę i skłonności genetyczne. Przy zaawansowaniu choroby cellulit jest bolesny i konieczna może być wizyta u lekarza. W jednej z pierwszych faz wystarczą zmiany, które można wprowadzić samemu i które można znaleźć w naszym zestawieniu.