Spis treści
Czy witaminy w tabletkach coś dają?
Większość Polaków przyjmuje suplementy diety, a do najpopularniejszych należą witaminy w tabletkach zwane multiwitaminą, które zawierają też komplet składników mineralnych. Jak się okazuje, w wielu przypadkach nie przynosi to oczekiwanych efektów, jakimi są wydłużenie życia i ochrona przed chorobami.
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka rzucają nowe światło na skuteczność preparatów multiwitaminowych. Objęło ono prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców i trwało aż 20 lat. Jego celem było zbadanie, czy istnieje związek między regularnym przyjmowaniem takich suplementów diety a długością życia.
Autorzy pracy zwrócili uwagę, że dotychczasowe badania na ten temat dawały niejednoznaczne wyniki. Właśnie to skłoniło ich do przeprowadzenia własnej, bardziej szczegółowej analizy. W tym celu przeanalizowali dane pochodzące z dużych badań dotyczących ponad 390 tys. osób dorosłych, zdrowych mieszkańców różnych części Stanów Zjednoczonych. Uwzględniono przy tym liczne czynniki demograficzne oraz te związane ze stylem życia, które mogły wpłynąć na rezultaty. Dzięki temu uzyskano dokładniejsze wyniki od tych wcześniejszych.
Przeczytaj: Mity na temat korzyści z popularnych witamin
Czy tabletki multiwitamina są zdrowe?
Choć motywacją do łykania multiwitaminy dla wielu jest przekonanie, że może poprawić zdrowie i tym samym przyczynić się do wydłużenia życia, nie zaobserwowano ich wpływu na zmniejszenie ryzyka śmierci z dowolnej przyczyny. Nie było też różnic w zgonach z powodu chorób nowotworowych, chorób serca czy naczyniowo-mózgowych. Z innych badań wiemy natomiast, że zbyt długa czy nadmierna suplementacja wielu witamin i składników mineralnych może zaszkodzić. W opisanym badaniu odkryto, że multiwitamina wręcz zwiększa śmiertelność, a wzrost wynosi 4 procent.
Chociaż wyniki najnowszego badania są do końca jednoznaczne i naukowcy podkreślają potrzebę dalszych badań w różnych populacjach, zwłaszcza tych z niedoborami ważnych składników odżywczych czy u osób starszych.
Nie ulega wątpliwości, że witaminy i związki mineralne należy suplementować w przypadku niedoborów pokarmowych, które nie dają się uzupełnić za pomocą jedzenia. Te jednak powinny być stwierdzone w badaniach krwi, które zleca lekarz, a potem dopasowuje dawki brakujących składników.
Najważniejsze, by dbać zdrowy stylu życia, a zwłaszcza o zbilansowaną dietę. Suplementy mogą być jej cennym uzupełnieniem, ale nie zastąpią pełnowartościowych posiłków i regularnej aktywności fizycznej.
Źródło: Multivitamin Use and Mortality Risk in 3 Prospective US Cohorts JAMA Network Open
Źródło: