Bazie kotki to nie tylko oznaka wiosny. Napar z nich pomoże ci wrócić do zdrowia. Przepis na mleko baziowe do walki z przeziębieniem i grypą

Agata Siemiaszko
Z bazi można przygotować mleko baziowe. Można wykorzystać do niego świeże lub suszone kotki wierzby.
Z bazi można przygotować mleko baziowe. Można wykorzystać do niego świeże lub suszone kotki wierzby. Elena Kiyamova/gettyimages
Mleko baziowe to napój ceniony za właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Ta wykorzystywana przez nasze babcie mikstura dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym może pomagać w usuwaniu zalegającej wydzieliny z płuc. Zobacz, w jaki sposób przygotować mleko baziowe oraz kto nie powinien go pić.

Spis treści

Co można zrobić z bazi? Przygotujesz z nich mleko baziowe

Wraz z końcem lutego rozpoczyna się przednówek, czyli przedwiośnie. Jedną z pierwszych jej oznak są puchate bazie kotki, czyli kwitnące pąki wierzby. Mało kto wie, że bazie kotki wykazują szereg korzystnych właściwości zdrowotnych.

Głównym surowcem używanym w medycynie jest kora wierzbowa, która znana jest ze swojego działania przeciwbakteryjnego, przeciwgorączkowego, przeciwzapalnego oraz przeciwbólowego. Dlatego napary z kory wierzbowej często stosuję się przy przeziębieniu i grypie.

Zastosowanie w medycynie naturalnej znajdują również bazie kotki, z których przygotowuje się mleko baziowe. Te puchate pączki są źródłem salicylanów, czyli substancji obecnych w popularnej aspirynie i niektórych lekach przeciwgrypowych. Związki te hamują odkładanie się płytek krwi, przez co zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Warto wspomnieć, że kwas salicylowy po raz pierwszy został otrzymany właśnie z wierzby.

Na co pomoże napar z bazi?

Z uwagi na obecność salicylanów, mleko baziowe może prawdopodobnie wykazywać działanie przeciwmiażdżycowe oraz przeciwzakrzepowe, dzięki czemu sprawdzi się w profilaktyce:

Dawniej często wspomagano leczenie przeziębienia i grypy właśnie mlekiem baziowym. Ze względu na obecność salicylanów, ten napój wykazuje również działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Dlatego picie tego napoju może okazać się również pomocne w leczeniu objawów:

  • przeziębienia,
  • grypy,
  • kataru,
  • bólu mięśni i stawów.

Czy bazie są trujące? Przeciwwskazania do spożywania mleka baziowego

Choć bazie nie są trujące i mają wiele prawdopodobnych właściwości zdrowotnych, to nie wszystkie osoby mogą cieszyć się napojem z wierzbowych kotków. Dla kogo nie jest on wskazany? Przeciwwskazaniem do jego spożywania są:

  • alergia lub nadwrażliwość na salicylany,
  • alergia na białka mleka krowiego,
  • astma oskrzelowa – mleko wykazuje działanie wykrztuśne, więc może nasilać objawy choroby,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy.

W przypadku kobiet w ciąży i karmiących, a także dzieci należy zachować szczególną ostrożność i przed spożyciem mleka baziowego skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Przepis na herbatkę z bazi, czyli mleko baziowe

Przygotowanie tego napoju jest niezwykle szybkie i nie wymaga specjalnych umiejętności. Miksturę można pić kilka razy dziennie przez okres występowania nasilenych objawów przeziębienia. Podany przepis zawiera ilość składników, która pozwala na przygotowanie jednej porcji napoju.

Przed zbieraniem bazi warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym rosną i wybierać te z miejsc oddalonych od dróg z dużym natężeniem ruchu oraz autostrad. Mleko baziowe można przygotować ze świeżych, jak i suszonych pączków.

Składniki:

  • 1 łyżka bazi świeżych lub suszonych kotków,
  • 1 szklanka mleka.

Przygotowanie:

  1. Do garnka wlej mleko i dodaj bazie.
  2. Całość doprowadź do wrzenia i od razu zdejmij z palnika.
  3. Odstaw napój na 10 minut, aby bazie napęczniały.
  4. Napój możesz przecedzić przez sito lub podawać razem z baziami.
  5. Smak mleka można wzbogacić, poprzez dodanie do gotowego napoju miodu, goździków, cynamonu lub soku z pigwy.
Dodaj firmę Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia