Spis treści
Jak suplementy z witaminą D wpływają na zdrowie serca?
Chociaż wiadomo, że witamina D zmniejsza stan zapalny oraz korzystnie wpływa na zdrowie kości i funkcjonowanie mięśni to jednak wcześniejsze badania przynosiły sprzeczne ustalenia co do jej wpływu na zdrowie serca.
– Chociaż istnieje mnóstwo badań wykazujących związek między przyjmowaniem witaminy D a niższym ryzykiem chorób serca, nadal brakuje bezpośredniej przyczyny i skutku. Ponadto, chociaż niskie poziomy witaminy D w surowicy są związane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, pozostaje niejasne, czy jest to przyczyna lub czynnik przyczyniający się do choroby serca, czy raczej konsekwencja choroby serca – powiedziała dr n. med. Jayne Morgan, kardiolog i dyrektor wykonawczy ds. zdrowia i edukacji społecznej w Piedmont Healthcare Corporation w Atlancie w stanie Georgia, która nie była zaangażowana w badanie.
Z tego powodu naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych przeanalizowali szczegółowo 99 badań opublikowanych do marca 2024 r., dotyczących wpływu suplementacji witaminą D na czynniki kardiometaboliczne. Brało w nich udział 17 656 uczestników z różnych stron świata.
Taka dawka witaminy D chroni serce – obniża ciśnienie, poziom glukozy i cholesterolu
Naukowcy odkryli, że przyjmowanie średniej dawki 3320 międzynarodowych jednostek (IU) witaminy D dziennie, czyli około 83 mikrogramów, wiązało się z kilkoma istotnymi korzyściami dla zdrowia serca i układu krążenia. Korzyści te obejmowały:
obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi,
obniżenie poziomu ogólnego cholesterolu,
obniżenie hemoglobiny glikowanej A1c (HbA1c – marker cukrzycy typu 2),
zmniejszenie stężenia glukozy we krwi na czczo,
zmniejszenie poziomu insuliny we krwi na czczo.
Suplementacja taką dawką witaminy D przyniosła największe korzyści osobom pochodzącym ze wschodu, z niższym poziomem witaminy D we krwi, nie otyłych, z BMI poniżej 30 i w wieku powyżej 50 lat.
– Istnieją korzyści [z suplementacji witaminy D - przyp. red.] dla zdrowia kości, funkcji mięśni i zmniejszenia stanu zapalnego. Warto również zwrócić uwagę na możliwe pozytywne skutki zarówno dla nadciśnienia, cukrzycy, jak i lipidów – podkreśla kardiolog Jayne Morgan.
Osoby z niedoborem witaminy D odnoszą większe korzyści z suplementacji tej witaminy w dawce 3320 IU niż osoby, u których jej poziom we krwi jest jedynie nieznacznie obniżony.
– Osoby spoza zachodu mają zwykle niższe poziomy witaminy D we krwi, a zatem mają większe prawdopodobieństwo skorzystania z suplementacji witaminą D. Podobnie poziom witaminy D w surowicy ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, co może wyjaśniać bardziej znaczący efekt poprawy kardiometabolizmu obserwowany w przypadku suplementacji witaminą D u osób w wieku powyżej 50. r.ż. — dodał Simin Liu, dr nauk medycznych, profesor epidemiologii, chirurgii i medycyny na Uniwersytecie Browna w Providence i autor korespondencyjny badania.
Badacze jednak podkreślili, że mimo korzyści dla zdrowia układu krążenia z suplementacji witaminy D w dawce 3320 IU może to nie być odpowiednia dawka dla każdego.
– Osiągnięcie optymalnego poziomu witaminy D dla zdrowia kardiometabolicznego wymagałoby starannej oceny pochodzenia etniczno-kulturowego i cech biologicznych każdej osoby w celu wdrożenia spersonalizowanych strategii interwencji – podkreślił dr Liu.
Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto sprawdzić poziom witaminy D we krwi robiąc badanie. Następnie skonsultować się z lekarzem, który ustali indywidualnie odpowiednią dawkę witaminy D w zależności od jej poziomu we krwi, a także m.in. od wieku, trybu życia i chorób współistniejących.
Źródło: Modifiers of the Effects of Vitamin D Supplementation on Cardiometabolic Risk Factors: A Systematic Review and Meta-Analysis Engineering