Co wiemy o BA.2, nowym podwariancie Omikronu? Czy rzeczywiście nie jest bardziej groźny, jak podaje WHO? Sprawdź, co wynika z badań

Anna Rokicka-Żuk
W Polsce zarażenie wariantem Omikron stanowi ponad 97 proc. wszystkich zachorowań na COVID-19 i stwierdzane są też przypadki infekcji jego podwariantem BA.2.
W Polsce zarażenie wariantem Omikron stanowi ponad 97 proc. wszystkich zachorowań na COVID-19 i stwierdzane są też przypadki infekcji jego podwariantem BA.2. Malgorzata Genca/Polska Press
BA.2 to nowy podwariant koronawirusa Omikron, który budzi obawy naukowców. Jest bowiem bardziej zaraźliwy niż jego pierwsza wersja, która opanowała świat znacznie szybciej niż wcześniejsza Delta. W swoim oświadczeniu WHO uspokaja, że wariant ten nie powoduje cięższych infekcji niż jego poprzednik. Ważne są jednak szczegóły, jakie naukowcy ustalili odnośnie Omikronu BA.2.

Omikron to obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za wariant budzący obawy (variant of concern, VOC) w listopadzie 2021 r. Zarażenia Omikronem stanowią w Polsce ponad 97 proc. wszystkich przypadków COVID-19 (dane z 18 lutego 2022 r.)

Wariant Omikron ma kilka podwariantów, z których najbardziej rozpowszechnione są: BA.1, BA.1.1 i BA.2 (choć istnieje również BA.3). Choć na poziomie globalnym cyrkulacja wszystkich wariantów się zmniejsza, w ostatnich tygodniach wzrasta liczba przypadków zarażenia BA.2 względem liczby infekcji BA.1 i BA.1.1. Pokazuje to, że nowy podwariant przejmuje prowadzenie. Obecnie wykryto go już w 85 krajach świata. Nie wiadomo przy tym, gdzie powstał, ale pierwsze próbki jego genomu pochodzą z Filipin.

Czytaj także: Kraken atakuje. Nowy subwariant Omikronu rozprzestrzenia się błyskawicznie. Czy XBB.1.5 jest groźniejszy niż poprzednie mutacje wirusa?

Według danych przedstawionych przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) BA.2 rozprzestrzenia się łatwiej niż poprzednik, bo różnią go liczne zmiany, w tym dotyczące białek kolca „S”. Wirus jest przez to trudniej rozpoznawany przez przeciwciała wytworzone wskutek przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19, a także za sprawą wcześniejszej infekcji pierwszym Omikronem.

W badaniach zauważono przewagę BA.2 nad BA.1 pod względem tempa wzrostu, jednak przyczyna tego zjawiska nie została wyjaśniona. Wstępne dane sugerują, że nowa wersja jest bardziej zaraźliwa. Jak zauważyli badacze duńscy, jest on nie tylko bardziej zakaźny, ale też łatwiej infekuje osoby zaszczepione.

Oceniono, że ryzyko zarażenia się wariantem BA.1 od domownika w ciągu 7 dni wynosi 29 proc., podczas gry w przypadku BA.2 sięga 39 procent – jest więc o ok. 1/3 większe.

Jak podało WHO, naukowcy pracują aktualnie nad oceną ryzyka reinfekcji koronawirusem Omikron BA.2 w porównaniu z prawdopodobieństwem ponownego zarażenia BA.1. Istnieją przy tym dowody, że możliwa jest infekcja drugą wersją patogenu po przejściu zakażenia tą pierwszą. Dane populacyjne zapewniają jednak dowody na to, że zapewnia ona silną ochronę w takiej sytuacji, przynajmniej w ograniczonym okresie, który badano.

To wnioski ze spotkania ekspertów TAG-VE, grupy doradczej WHO, którzy zalecili, by podwariant BA.2 był nadal klasyfikowany jako Omikron i w dalszym ciągu monitorowany.

Specjaliści przyjrzeli się też wstępnym wynikom badań japońskich, w których oceniano przebieg choroby u nieodpornych osobników w modelu zwierzęcym. Stwierdzono, że BA.2 wywołuje cięższe objawy niż BA.1. Jednak obserwacje z krajów takich jak Republika Afryki Południowej, Wielka Brytania czy Dania, gdzie notuje się wysoki poziom odporności związanej z przebytą infekcją lub szczepieniem, nie wykazują różnic we wskaźnikach dotyczących nasilenia infekcji i hospitalizacji między podwariantami.

Naukowcy podkreślają, że choć podwariant BA.2 nie spowoduje kolejnej fali zarażeń, przedłuży tę obecną, a bezpiecznie nie mogą się czuć ani osoby zaszczepione, ani dopiero co wyleczone z COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krewetka
24 lutego, 0:43, Gość:

sratata tatat zawisniesz mendo piszaca bzdury

To samo chciałem powiedzieć tylko nie tak dosadnie. Jak te parszywe media szczują ludzi to historia. Aby tylko SENSACJĘ zrobić. Dorwie się taki baran do klawiatury i sieje ferment. Można osiwieć od tego bełkotu.

G
Gość
23 lutego, 19:28, Prawdziwy Polak:

PiS to mordercy. Znoszą ograniczenia przy 360 zgonach dziennie.

Możesz nadal chodzić w namordniku i z wiadrem na głowie deb.ilu

G
Gość
Jest groźniejszy i dlatego będzie chodził w kagańcu
C
CIEKAWSKI
Czy armia radziecka w skupisku 150 tys zolnierzy jest zaszczepiona i w maseczkach?????
A
AB
Najnowszy i najmodniejszy patogen to będzie Marburg. Już od 2 lat bodaj produkują na niego testy.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia