Kiedy chorzy na COVID-19 zarażają najbardziej? Analiza aż 79 badań dostarczyła odpowiedzi na to kluczowe pytanie

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa podlegają izolacji domowej, a w przypadku ciężkiego przebiegu choroby – hospitalizacji.
Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa podlegają izolacji domowej, a w przypadku ciężkiego przebiegu choroby – hospitalizacji. thevisualsyouneed/123RF
Zrozumienie, kiedy pacjenci z COVID-19 są najbardziej zaraźliwi i jak długo stanowią największe zagrożenie innych, ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Kolejnych ważnych informacji w tej kwestii dostarczyli naukowcy z Wielkiej Brytanii, którzy dokonali analizy 79 badań naukowych.

Koronawirus rozprzestrzenia się droga kropelkową

COVID-19 to rodzaj choroby zakaźnej, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Oznacza to, że wirus przenosi się za pomocą śliny wydzielanej przez chorego podczas kichania, kasłania, mówienia, a w trakcie oddychania. Po wydostaniu się tą drogą z organizmu osoby zakażonej obecny jest w powietrzu w postaci rozpylonego aerozolu, który podczas wdechu może zostać pobrany do płuc przez osobę zdrową. Obecność wirusa stwierdzono również w moczu oraz kale wydalanym przez chorego, co wiąże się z możliwością nabycia infekcji w toalecie.

Przeczytaj również:

Okres wylęgania się nowego koronawirusa, czyli czas, jaki musi upłynąć od wniknięcia wirusa do organizmu, do momentu wystąpienia objawów choroby wynosi 2-14 dni (średnio: 5 dni). Wirus intensywnie namnaża się, a gdy jego populacja będzie wystarczająco liczna, manifestuje się wystąpieniem objawów. Najbardziej charakterystycznymi dla COVID-19 są suchy i uporczywy kaszel prowadzący do spłycenia oddechu, gorączka, utrata smaku lub węchu oraz duszności.

Osoby chore na COVID-19 stanowią zagrożenie dla zdrowych, dlatego kluczowe znaczenie dla kontrolowania pandemii jest zrozumienie, kiedy i przez jaki okres czasu chorzy stanowią największe zagrożenie innych. Odpowiedzi na to pytanie dostarczyła analiza aż 79. badań naukowych (obejmujących ponad 5000 uczestników), której wyniki ukazały się w czasopiśmie The Lancet Microbe.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Jak długo osoby z COVID-19 stanowią zagrożenie dla zdrowych?

Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa i przechodzą infekcję objawowo, zakażają najbardziej w ciągu pięciu dni od pojawienia się pierwszych symptomów COVID-19. – twierdzą brytyjscy naukowcy. Ustalili także, że zakażalność u pacjentów utrzymywała się zwykle do dziewięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby. Wynika z tego, że decydujące znaczenie dla zatrzymania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa ma odizolowanie chorego w momencie, gdy choroba zaczyna się manifestować.

Choć nieaktywne fragmenty materiału genetycznego koronawirusa były obecne w wydzielinach pobranych od chorych średnio przez 17 dni po wystąpieniu objawów, czas trwania żywego wirusa zdolnego do zakażenia nie był dłuższy niż 9 dni. – czytamy w pracy naukowej.

Niestety w badaniach, które naukowcy uwzględnili w analizie, nie brano pod uwagę osób, u których infekcja koronawirusem przebiega bezobjawowo. Jak wiadomo, takich przypadków jest najwięcej. Autorzy pracy podkreślają, że inne badania wykazały, że ludzie mogą być zakaźni, zanim wystąpią objawy i mogą przenosić wirusa, nawet gdy samy przechodzą chorobę bez wystąpienia typowych dla niej symptomów.

Dlatego dla własnego bezpieczeństwa trzeba przestrzegać zaleceń epidemicznych, które zmniejszają ryzyko infekcji nowym koronawirusem. W ramach profilaktyki COVID-19 należy:

  • unikać tłumów ludzi i trzymać 1,5-2-metrowy dystans wobec obcych osób,
  • nosić maseczkę ochronną w miejscach publicznych i na świeżym powietrzu,
  • myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować dłonie płynem przeciwwirusowym przez co najmniej 30 sekund,
  • a także unikać dotykania dłońmi okolic twarzy.

Przeczytaj więcej o profilaktyce COVID-19:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia