Nowy wariant koronawirusa A.30 odporny na szczepionki! Pochodzący z Tanzanii mutant z oznaczeniem A.VOI.V2 został wykryty również w Europie

Anna Rokicka-Żuk
Warianty koronawirusa wykrywane są z badaniu genetycznym z wymazu, tj. wykonywanym metodą RT-PCR
Warianty koronawirusa wykrywane są z badaniu genetycznym z wymazu, tj. wykonywanym metodą RT-PCR Mufid Majnun/unsplash.com
Koronawirus wciąż ulega mutacjom, przez co opracowywane przeciwko niemu szczepionki i leki stają się z czasem mniej skuteczne. Nowych powodów do niepokoju dostarcza odkryty niedawno wariant wirusa pochodzący z Tanzanii. Wersja nazwana A.30 o skumulowanych mutacjach białek kolca nie poddaje się łatwo neutralizacji przez przeciwciała, które organizm wytwarza po szczepieniu. Co wiemy o nowym, jeszcze bardziej niebezpiecznym wariancie koronawirusa SARS-CoV-2?

Spis treści

Czym jest wariant A.30 koronawirusa?

Koronawirus A.30 to wersja SARS-CoV-2, która wcześniej nosiła oznaczenie A.VOI.V2. Po raz pierwszy wykryto go wiosną 2021 r. u kilku pacjentów w Angoli oraz Szwecji. Uważa się, że szczep ten pochodzi z Tanzanii.

A.30 nie jest jeszcze uznawany przez WHO za wariant budzący obawy (VOC) ani zainteresowanie (VOI), niemniej już we wcześniejszych badaniach sygnalizowano, że należy do wersji koronawirusa najbardziej odpornych na efekty działania szczepionek przeciw COVID-19.

W opisanych w połowie 2021 r. badaniach szczepionki firmy Moderna, która jest w dużej mierze podobna do preparatu Pfizera, przyjęcie dwóch jej dawek pozwalało na wytworzenie przeciwciał o 8-krotnie mniejszej skuteczności w stosunku do A.30 w porównaniu z działaniem na oryginalną wersję wirusa SARS-CoV-2.

Dowiedz się także:

Szczepienia na COVID-19 a wariant A.30

Koronawirus A.30 zyskał swoją odporność na neutralizację w wyniku wielokrotnych mutacji białka „S” jego kolca, który jest celem działania przeciwciał uzyskanych po szczepieniu.

W badaniach niemieckich, których wyniki opublikowano pod koniec października 2021 r. wersja ta nie tylko skutecznie unikała działania immunoglobulin wytworzonych dzięki szczepionkom Pfizera, a zwłaszcza AstraZeneca. Wykazywała też specyficzną preferencję komórek, które atakuje.

Badacze ostrzegają, że A.30 może łatwiej infekować drogą pozapłucną. To oznacza z kolei, że tak, jak w przypadku dominującego obecnie wariantu Delta, może częściej wywoływać objawy typu katar czy biegunka.

Podobnie jak koronawirus Delta, wariant A.30 jest bardziej zaraźliwy od poprzednich wersji i niewykluczone, że z powodu swoich nowych cech przejmie wiodącą rolę na świecie.

Badania opisane na łamach „Cellular & Molecular Immunology” wykazały też jednak, że skuteczniejszą ochronę przed wariantem A.30 mogą zapewniać szczepienia łączone, uwzględniające podanie po jednej dawce wymienionych wyżej preparatów. Rozwiązanie to było proponowane już wcześniej i uznane m.in. przez lekarzy niemieckich.

Sprawdź również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia