Opadająca powieka (ptoza) – jak ją zlikwidować? Kiedy możliwa jest plastyka powiek, a kiedy wystarczy makijaż na opadające powieki?

Tomasz Skrobacz
Opadanie powieki (ptoza) może znacząco ograniczać pole widzenia, co utrudnia codzienne funkcjonowanie i nierzadko wpływa na rozwój zaburzeń neurologicznych Nikita Melnikov/123RF
Opadająca powieka zazwyczaj traktowana jest jako problem jedynie o charakterze kosmetycznym. Problem jest jednak poważniejszy i wykracza poza ramy defektu estetycznego. Ptoza, bo tak fachowo nazywa się opadanie powieki, może stać się przyczyną zaburzeń wzroku, prowadzić do niedyspozycji fizycznych i zmian neurologicznych. Jakie są więc przyczyny ptozy, metody jej leczenia i skutki zaniedbania? Sprawdź, kiedy stosuje się zabieg plastyki powiek i jakie wykorzystuje się metody, a kiedy opadające powieki można skorygować za pomocą makijażu.

Co to jest ptoza i jak wygląda opadająca powieka?

Opadająca powieka, inaczej ptoza, to defekt kosmetyczny związany z przerostem górnej powieki, czyli nadmiarem skóry w kąciku oka. Fałd skórny staje się wtedy zbyt ciężki, a jednocześnie wiotki. W rezultacie nie może być podtrzymany przez mięśnie, co sprawia, że powieka opada i tworzy efekt na wpół otwartego oka.

Problem ten może dotyczyć zarówno obu powiek, choć najczęściej pojawia się na jednej z nich. Opadanie powiek sprawia, że twarz wydaje się starsza, sprawia wrażenie posępnej czy przygnębionej, a przez to wpływa na negatywnie na samoocenę.

Opadanie powieki nie jest wyłącznie kwestią estetyki – problem ten może mieć też negatywny wpływ na stan zdrowia.

Jakie problemy może wywoływać opadająca powieka?

Opadająca powieka to defekt, który powoduje przede wszystkim ograniczenie pole widzenia. Na wpół otwarte oko traci zdolność tak szerokiego patrzenia, jak to jest w przypadku tego zdrowego. Z tego powodu pacjenci często mają trudności w codziennym funkcjonowaniu, m.in. prowadzeniu samochodu.

Zmniejszenie pola widzenia skłania do mimowolnego poszukiwania rozwiązania, który poprawi efekty patrzenia. Osoba cierpiąca z powodu opadającej powieki zaczyna nienaturalnie przechylać głowę pod różnymi kątami, co często prowadzi to do powstania dolegliwości związanych z nadwyrężeniem mięśni karku.

Nierzadko pacjent nabywa nawyku ciągłego unoszenia brwi, co skutkuje powstawaniem nieestetycznych zmarszczek na czole i jeszcze bardziej postarza wygląd twarzy.

Opadanie powieki może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, a należy do nich enoftalmia, czyli zapadanie się gałki ocznej, a także destrukcja nerwów w okolicach rdzenia kręgowego. Ptozę należy zatem traktować jako chorobę, która może wyrządzić poważne kłopoty ze zdrowiem.

Czytaj także

Ptoza – przyczyny opadania powieki

Opadanie powieki związane z przerostem skóry to deformacja, która może mieć rozmaite źródła. Najczęściej ma podłoże genetyczne, co jednak nie znaczy, że dzieci zawsze odziedziczą przypadłość po rodzicach. Ryzyko powstania ptozy jest wtedy jednak znacznie większe.

Przerost górnej powieki i jej opadanie może być wynikiem rozwoju poważnych chorób, m.in. cukrzycy, porażenia nerwów czy zmian nowotworowych.

Opadanie powieki może ponadto wiązać się z postępowaniem naturalnego procesu starzenia. Wraz z upływem lat skóra swoją traci jędrność i elastyczność, co wynika z zaburzenia produkcji kolagenu i elastyny. Efektem jest jej wiotczenie i utrata sprężystości, co w okolicach oczu objawia się właśnie opadaniem powiek.

Czytaj także

Czy ptozę można leczyć? Jak wybrać krem na opadające powieki?

Opadanie powieki zdecydowanie można, a nawet trzeba leczyć. Istnieje wiele różnych metod, które pozwalają skorygować tę nieestetyczną dolegliwość, przy czym ich wybór jest uzależniony od podłoża schorzenia.

W przypadku, gdy opadanie powiek jest wynikiem starzenia się i wiotczenia skóry, skuteczne działanie mogą wykazać specjalne kremy. Ich głównym zadaniem jest ujędrnienie skóry, co wspiera utrzymywanie powieki na właściwym miejscu. Istotne jest, by miały działanie stymulujące produkcję kolagenu i poprawiające nawilżenie skóry.

Na rynku dostępnych wiele różnych silnie liftingujących kosmetyków przeznaczonych do stosowania na powieki i okolice oka, których regularne stosowanie może przynieść korzystne rezultaty. Przy ich wyborze należy kierować się składem – powinny zawierać przede wszystkim kwas hialuronowy i elastynę.

Skuteczne składniki kremów ujędrniających okolice oka to również m.in.:

  • retinol i jego pochodne,
  • peptydy,
  • wyciąg z nasion soi,
  • śluz ślimaka lub jego roślinne analogi,
  • wyciąg z wąkrotki azjatyckiej
  • wyciąg z przypołudnika kryształowego,
  • wyciąg z zielonej herbaty.

W walce z opadającymi powiekami pomocne mogą okazać się również specjalistyczne masaże, z których można skorzystać w wielu gabinetach kosmetycznych.

Problem estetyczny w postaci opadających powiek można też zamaskować za pomocą odpowiedniego makijażu, co jest polecanym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego nasilenia problemu.

Nierzadko konieczne jest jednak skorzystanie z pomocy, jaką oferuje medycyna estetyczna. W zależności od nasilenia ptozy można poddać się różnym specjalnym zabiegom, a w przypadku najcięższych przypadków opadania powieki stosowana jest operacja plastyczna.

Czytaj także

Makijaż na opadające powieki

Makijaż stosowany w przypadku ptozy co prawda nie likwiduje problemu, jednak pozwala na zatuszowanie nieestetycznego defektu. Jego celem jest stworzenie optycznego wrażenia podniesienia opadającej powieki, a także powiększenia powierzchni oka.

Efekt podniesienia powieki osiąga się za pomocą umiejętnego użycia bazy korygującej i kosmetyków modelujących. W takim makijażu na opadającą powiekę specjalizuje się azjatycka szkoła wizażu – praktyczne kursy organizowane są przez wykwalifikowane makijażystki, a także dostępne do obejrzenia za darmo w internecie. Zasady aplikowania kosmetyków można też podejrzeć podczas wykonywania takiego makijażu w gabinecie kosmetycznym.

Jaki wybrać zabieg na opadające powieki?

Opadanie powieki można skorygować za pomocą prostego zabiegu, jakim jest zastrzyk z kwasu hialuronowego. Zabieg ma podwójne działanie: tworzy wypełnienie, które podtrzymuje poduszeczkę górnej powieki i przeciwdziała jej opadaniu, a zarazem chłonie wodę i silnie nawilża skórę, wpływając na poprawę jej sprężystości. Zastosowanie wypełnienia z kwasu hialuronowego poprawia wygląd oka i przy niezbyt dużym nasilaniu problemu pozwala go wyeliminować, ale także pomaga zapobiegać jego nawrotowi.

Inną możliwość stanowi użycie tzw. nici PDO, czyli wykonanych z włókien polidioksanonowych. Umieszcza się je pod skórą w taki sposób, by tworzyły swoiste rusztowanie dla opadającej powieki.

W celu korekty powieki stosuje się także tzw. blefaroplastykę, czyli plastykę powiek, przy czym szczególnie polecane są najnowsze metody, należące do najmniej inwazyjnych.

Czytaj także

Lifting powiek plazmą, czyli tzw. plazma powieki

W ostatnich latach jedną z najpopularniejszych technik usuwania problemu ptozy jest bezinwazyjny zabieg korekcyjny w postaci liftingu plazmą. Zauważalny i w wielu przypadkach zadowalający efekt pojawia się już po pierwszej sesji z użyciem plazmy, co jest przyczyną tak dużego zainteresowania tą metodą.

Lifting plazmą wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, które emituje wiązki plazmy. Jest ona nazywana czwartym stanem skupienia materii, ponieważ zawiera zarówno jony, jak i wolne elektrony, przez co przewodzi prąd, a jednocześnie zachowuje obojętny ładunek.

Podczas zabiegu blefaroplastyki plazmą jej wiązki nie docierają do głębokich warstw skóry – działają jedynie na powierzchni naskórka, przez co procedura jest w pełni bezpieczna.

Mikrowiązki plazmy są wykorzystywane do korekty kształtu powieki poprzez redukcję nadmiaru skóry. Stanowi to podstawowe i zarazem najważniejsze działanie przy zwalczaniu ptozy. Technika ta zapewnia też jednak dodatkowe korzyści. Przyczyniając się do przywrócenia właściwego stopnia naprężenia skóry pomaga ograniczyć problem jej zwiotczenia, a zatem zwalcza drugą (obok nadmiaru skóry) przyczynę opadania powiek.

Jak przebiega sesja z wykorzystaniem urządzenia emitującego wiązki plazmy? Specjalny aparat jest zbliżany do powieki w taki sposób, by nie dotykał skóry. W wyniku procesu jonizacji gazów powstaje wiązka plazmy, tworzy energię elektryczną przenikającą do naskórka. W rezultacie powstają mikrouszkodzenia skóry, a następnie małe strupki. Ich gojenie prowadzi do skurczenia się zwiotczałej powierzchni skóry, co skutkuje redukcją jej nadmiaru i poprawą sprężystości, a to z kolei pozwala utrzymać efekt estetyczny nawet na okres 2-4 lat.

Zabieg plazmą jest bezbolesny, nie wymaga więc stosowania znieczulenia. Wiele pacjentek docenia też fakt, że możliwy jest natychmiastowy powrót do normalnego funkcjonowania zaraz po zakończonej sesji, ponieważ powieki przez cały czas pozostają ruchome. Pacjenci nie muszą przechodzić okresu rekonwalescencji, oszczędzać wzroku itp., choć powieki mogą być opuchnięte i zaczerwienione.

Proces gojenia trwa zazwyczaj 3-7 dni, choć w niektórych przypadkach okres ten może się wydłużyć nawet do miesiąca, jednak jest to sytuacja rzadko odnotowywana.

Trwałość liftingu plazmą zależy właściwości skóry i stanu organizmu. Jeśli u danej osoby występuje tendencja do szybkiego tracenia sprężystości skóry lub zaburzona jest zdolność wytwarzania kolagenu, problem powróci szybciej.

Aby przedłużyć efekty zabiegu, warto zadbać o systematyczną pielęgnację powiek za pomocą specjalnych kosmetyków. Szczególnie istotne jest nawilżanie okolic oczu, co pomaga znacznie spowolnić proces naturalnego wiotczenia skóry.

Zabieg z użyciem plazmy to świetna propozycja dla tych osób, które nie chcą poddawać się operacji chirurgicznej. Choć jednak nieinwazyjny lifting nie wiąże się z ryzykiem powstania efektów ubocznych, nie jest tak skuteczny jak operacja plastyczna. Jeżeli problem ptozy ma znaczne nasilenie, skóra jest wyjątkowo zwiotczała, a opadająca poduszeczka duża, zabieg plazmowy może okazać się niewystarczający i nie przynieść oczekiwanego rezultatu. W takich przypadkach specjaliści polecają klasyczną operację chirurgiczną.

ZOBACZ: Efekty korekty opadającej powieki u dziecka

Opadająca powieka (ptoza) – jak ją zlikwidować? Kiedy możliwa jest plastyka powiek, a kiedy wystarczy makijaż na opadające powieki?

Operacyjne podnoszenie powiek – jak przebiega i jakie daje efekty? Czy można przeprowadzić go na NFZ?

Chirurgiczna plastyka powieki przynosi o wiele lepsze rezultaty niż nieinwazyjne metody blefaroplastyki, dlatego przeprowadza się ją w sytuacji, gdy problem ptozy zostanie oceniony jako poważny.

Operacja ptozy wiąże się z koniecznością wykonania nacięć w okolicy oka, a cała procedura przeprowadzana jest z zastosowaniem znieczulenia, zazwyczaj o charakterze miejscowym. Zabieg rozpoczyna się od precyzyjnego nacięcia w miejscu załamania górnej powieki. Następnie chirurg wycina nadmiar zwiotczałego fałdu skórnego oraz część mięśnia okrężnego oka, a pozostały fragment traktuje laserem, co umożliwia jego znaczne obkurczenie. Nierzadko zachodzi też potrzeba usunięcia części tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół oka. Po zakończeniu wszystkich czynności rana zostaje zamknięta za pomocą bardzo cienkich samorozpuszczalnych szwów.

Okres pooperacyjny w przypadku chirurgicznej operacji powieki wiąże się z występowaniem bardziej dotkliwych objawów niż ma to miejsce np. w przypadku liftingu plazmą, jednak nie powinien zaburzać codziennego rytmu życia pacjenta. Trzeba jednak liczyć się także z możliwością powstawania zasinień i dolegliwości bólowych, które nie powinny być intensywne. Większość pacjentów po operacji nie musi zażywać tabletek przeciwbólowych.

Miejsce, w którym wykonywane były czynności chirurgiczne, należy smarować specjalnymi maściami, które zapobiegają zakażeniu rany i przyspieszają proces gojenia. Pojawia się też konieczność zakładania opatrunków. Gojenie się skóry najczęściej trwa ok. 10 dni.

Olbrzymią zaletą blefaroplastyki operacyjnej jest fakt, że pomimo wykonania nacięć skóry praktycznie nie pozostawia ona widocznej blizny. Istnieje też możliwość refundacji zabiegu plastyki opadającej powieki przez NFZ, choć nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Operacje z zakresu medycyny estetycznej mogą być opłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie wtedy, kiedy ratują życie pacjenta lub prowadza do znacznej poprawy jego jakości

By móc poddać się korekcie opadającej powieki na koszt NFZ, należy wykazać, że problem jest nie tylko defektem estetycznym, ale również szkodzi zdrowiu pacjenta lub zaburza prawidłowe funkcjonowanie. Koszty operacji mogą być pokryte wtedy, gdy dolegliwość ogranicza widzenie, powoduje regularne zapalenie spojówek lub wiąże się ryzykiem rozwoju efektów ubocznych w postaci schorzeń neurologicznych. W przeciwnym wypadku zabieg można wykonać jedynie prywatnie i odpłatnie.

Czytaj także

ZOBACZ: Na jakie problemy zdrowotne może wskazywać drgająca powieka? Ekspert: dr Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3