Woda gazowana jest zdrowa czy szkodliwa? Sprawdź, co daje picie wody z bąbelkami i kto nie powinien jej pić?

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czy woda gazowana jest zdrowsza od zwykłej? To pytanie nurtuje wielu miłośników wody z bąbelkami. Jeśli do nich należysz, sprawdź, co daje picie wody gazowanej, czy rośnie od niej brzuch i kto nie powinien po nią sięgać.

Spis treści

Woda gazowana – jaką wybrać?

Woda gazowana to woda z dodatkiem dwutlenku węgla. Bąbelki mogą znajdować się w niej naturalnie lub mogą zostać dodane do wody niegazowanej. Gaz dodaje się poddając wodę ciśnieniu przy jednoczesnym nasycaniu jej dwutlenkiem węgla.

Woda gazowana po raz pierwszy została wytworzona w połowie XVIII w., przez przepuszczenie przez nią dwutlenku węgla otrzymywanego z sody i kwasu – stąd popularna nazwa „woda sodowa”, choć warto podkreślić, że nie zawiera ona dodatku sody.

Choć woda gazowana jest dla większości osób zdrowa, przy niektórych schorzeniach może nasilać lub wywoływać objawy.
Choć woda gazowana jest dla większości osób zdrowa, przy niektórych schorzeniach może nasilać lub wywoływać objawy. Malorny/GettyImages

Sięgając po taką wodę należy zwrócić uwagę czy nie znajdują się niej dodatki: cukru, słodzików, barwników czy konserwantów. Słodzone wody gazowane nie są już tak zdrowe, jak czysta woda gazowana. Wpływają niekorzystanie m.in. na zęby, kości i masę ciała.

Wodę gazowaną można kupić w szklanej lub plastikowej butelce, a także przygotować samodzielnie za pomocą saturatora lub syfonu – urządzeń, które pozwalają na nasycenie dwutlenkiem węgla wody z kranu. To rozwiązanie było niezwykle popularne w powojennej Polsce i aktualnie przeżywa renesans.

Czy woda gazowana jest zdrowa? Co daje picie wody gazowanej?

Picie wody gazowanej, jest dla zdrowych osób, tak samo dobroczynne, jak picie wody bez dodatku CO2. Wśród korzyści wymienia się:

  1. Nawodnienie – osoby, które nie przepadają za piciem zwykłej wody, mogą chętniej sięgać po taką z dodatkiem gazu i zapewnią sobie odpowiednie nawodnienie na poziomie 2,8 litra dla dorosłej kobiety i 3,8 l dla dojrzałego mężczyzny.
  2. Pomoc w odchudzaniu – osoby, które nie przepadają za piciem zwykłej wody, mogą chętniej sięgać po taką z dodatkiem gazu lub zastąpić nią niezdrowe słodzone napoje i tym samym ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii, poza tym picie wody sprawia, że czujemy się bardziej syci i mniej podjadamy.
  3. Lepsze trawienie – picie wody gazowanej może pomóc złagodzić objawy zaparć, takie jak ból brzucha i nieregularne wypróżnienia. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów wpływa na proces trawienia i miękkość stolca.
Czy picie wody odchudza? Zobacz, co nauka mówi na ten temat

Czy picie wody odchudza? Zobacz, co nauka mówi na ten temat

Czy samo picie wody wystarczy, aby schudnąć? Wyniki badań pokazują, że picie wody może pomóc spalić kalorie i zmniejszyć głód, jednocześnie sprzyjając utracie wagi. Zobacz, jak ile wody trzeba pić, ab...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czy od wody gazowanej rośnie brzuch i psują się zęby?

Wzdęty brzuch to jeden z nielicznych skutków ubocznych picia wody gazowanej. Zawiera ona dwutlenek węgla, co może – ale nie musi – prowadzić do lekkiego wydęcia brzucha. Jest to jednak efekt przejściowy i nie występuje u każdego.

Pojawiają się sugestie, że woda gazowana, która ma nieco bardziej kwaśny odczyn niż zwykła woda może być szkodliwa dla zębów. Jednak, jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne, badania sugerują, że pomimo nieco wyższej zawartości kwasu, zwykła woda gazowana nie szkodzi zębom.

Kto nie może pić wody gazowanej?

Choć woda gazowana ma wiele zalet, to nie każdy może ją pić. Może działać drażniąco na układ pokarmowy i u niektórych osób powodować wzdęcia i gazy. Woda gazowana nie jest także polecana osobom, które cierpią na chorobę refluksową przełyku (GERD) lub żołądka oraz na zespół jelita drażliwego (IBS), ponieważ może wywołać i nasilać objawy choroby.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia