Wino nie musi szkodzić. Odkryto, że chroni przed niektórymi typami raka zamiast zwiększać ryzyko. Jest ważny warunek

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Alkohol powoduje raka, ale wino rządzi się innymi zasadami. W zaskakującej analizie badań nie doszukano się tego związku, stwierdzono natomiast, że napój ten może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów. Wyniki są o tyle ważne, że praca uwzględniła ponad 4,3 miliona osób z różnych krajów świata. Zobacz, przed jakimi rodzajami raka może chronić wino i jak je pić.
Para w średnim wieku ogląda butelkę wina
Wino pij dla smaku, by czerpać z tego korzyści zdrowotne LightFieldStudios/Getty Images

Spis treści

Czy picie wina jest szkodliwe?

Wino to napój zawierający kilkanaście procent alkoholu etylowego – związku o potwierdzonej szkodliwości dla zdrowia. Zwłaszcza to czerwone zawiera jednak prozdrowotne związki z winogron w postaci antyoksydacyjnych polifenoli i fitoestrogenów, które mogą zmniejszać niekorzystny efekt, np. chroniąc komórki nerwowe przed uszkodzeniami.

Sprawdź: Dlaczego po czerwonym winie boli głowa?

Chociaż spożywanie alkoholu jako takiego zwiększa zagrożenie rozwojem różnych typów raka, w tym głowy i szyi, przełyku, piersi, wątroby, okrężnicy i odbytnicy, umiarkowane ilości wina – zwłaszcza w zdrowej diecie – mogą mieć przeciwne działanie. Jest to kwestia bardzo złożona i nie do końca poznana przez naukę. Teraz wiemy na ten temat więcej, a to dzięki analizie badań z pisma „Frontiers in Nutrition”.

Największa analiza skutków picia wina. Aż 4,3 mln osób!

By przeprowadzić analizę prac poświęconych związkom wina z rakiem, naukowcy pozyskali dane z baz takich, jak Cochrane, Scopus, Web of Science i MEDLINE (PubMed) z okresu od momentu ich powstania do 12 grudnia 2022 r. Uwzględniono badania dotyczące zachorowań na określone nowotwory: górnego odcinka przewodu pokarmowego, nerek, okrężnicy, odbytu, skóry, trzustki, mózgu, płuc oraz ginekologiczne. Okres obserwacji ustalono na 5 lat.

Zobacz: Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole

Po dokładnej selekcji z ponad 12,5 tys. badań wyłoniono 73 prace wysokiej jakości, z czego 31 stanowiły badania kohortowe, a 42 – badania kliniczne z grupą kontrolną. Dotyczyły zachorowań w krajach takich, jak Niemcy, Francja, Dania, Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Szwecja, Norwegia, Stany Zjednoczone, Kanada, Urugwaj, Argentyna, Portoryko, Hawaje, Australia i Nowa Zelandia. W badaniach tych wzięło w sumie aż 4,3 miliona osób (a dokładnie: 4 346 504) w wieku 18-103 lat.

Co się okazało? Nie znaleziono związku między piciem wina i zwiększonym ryzykiem rozwoju raka. Wręcz przeciwnie, konsumpcja tego napoju wskazywała na działanie ochronne przed rozwojem nowotworów – zwłaszcza raka mózgu, płuc, skóry i trzustki.

Wino w ochronie przed nowotworami

Korzystne działanie wina na zmniejszenie zagrożenia rakiem wynika z zawartości cennych składników takich, jak resweratrol. Występuje on w skórkach wina, a więc w zawierającym je winie czerwonym. Wykazano, że ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwmutagenne, które może hamować kancerogenezę. Zmniejsza też wydzielanie zapalnej cytokiny – cyklooksygenazy 1 (COX1), utrudniając powstawanie i rozrost komórek nowotworowych.

W czerwonym winie są obecne także inne antyoksydanty, m.in. kwercetyna, antocyjany i garbniki. Zwiększają one ochronę przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Hamują ponadto aktywność enzymów o nazwie mieloperoksydaza (MPO) i cyklooksygenaza-2 (COX-2) w procesie nowotworowym.

Choć picie alkoholu powiązano wcześniej z rozwojem raka żołądka, związek ten okazał się słabszy w przypadku osób wybierających wino. Naukowcy sądzą, że to efekt działania wysokiej kwasowości tego trunku. Zakwaszając żołądek, może on hamować rozwój szkodliwych bakterii. Jest wśród nich patogen o nazwie Helicobacter pylori, który wpływa na rozwój wrzodów i raka żołądka.

Niestety, w analizowanych badaniach wielkość spożywanych porcji wina nie była określona w jednakowy sposób, dlatego potrzeba jest więcej prac, by sprecyzować te porcje. Najlepiej więc trzymać się zalecanych dotąd umiarkowanych ilościach. To nie więcej niż 1-2 kieliszki dziennie (i do 14 tygodniowo). Trzeba też uwzględnić czynniki takie, jak dieta, styl życia i status socjoekonomiczny.

Należy pamiętać, że do krytycznych czynników przyczyniających się do rozwoju nowotworów należy także palenie tytoniu i otyłość, czyli wysoki wskaźnik masy ciała (BMI). W przypadku osób borykających się z tymi problemami alkohol może mieć bardziej szkodliwe działanie, podczas gdy zdrowe nawyki i prawidłowa masa ciała mogą ten efekt zmniejszać. Nie bez powodu wino jest pełnoprawnym składnikiem diety śródziemnomorskiej, która została (nie tylko) w tym roku uznana za najzdrowsze menu.

Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Jednak ja zostanę przy cisowiance, lepiej nie kusić złego i nie popijać wina zbyt często
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia