Wino nie musi szkodzić. Odkryto, że chroni przed niektórymi typami raka zamiast zwiększać ryzyko. Jest ważny warunek

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Alkohol powoduje raka, ale wino rządzi się innymi zasadami. W zaskakującej analizie badań nie doszukano się tego związku, stwierdzono natomiast, że napój ten może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów. Wyniki są o tyle ważne, że praca uwzględniła ponad 4,3 miliona osób z różnych krajów świata. Zobacz, przed jakimi rodzajami raka może chronić wino i jak je pić.
Para w średnim wieku ogląda butelkę wina
Wino pij dla smaku, by czerpać z tego korzyści zdrowotne LightFieldStudios/Getty Images

Spis treści

Czy picie wina jest szkodliwe?

Wino to napój zawierający kilkanaście procent alkoholu etylowego – związku o potwierdzonej szkodliwości dla zdrowia. Zwłaszcza to czerwone zawiera jednak prozdrowotne związki z winogron w postaci antyoksydacyjnych polifenoli i fitoestrogenów, które mogą zmniejszać niekorzystny efekt, np. chroniąc komórki nerwowe przed uszkodzeniami.

Sprawdź: Dlaczego po czerwonym winie boli głowa?

Chociaż spożywanie alkoholu jako takiego zwiększa zagrożenie rozwojem różnych typów raka, w tym głowy i szyi, przełyku, piersi, wątroby, okrężnicy i odbytnicy, umiarkowane ilości wina – zwłaszcza w zdrowej diecie – mogą mieć przeciwne działanie. Jest to kwestia bardzo złożona i nie do końca poznana przez naukę. Teraz wiemy na ten temat więcej, a to dzięki analizie badań z pisma „Frontiers in Nutrition”.

Jedzenie jagód i picie czerwonego wina obniża ciśnienie krwi i poprawia trawienie!

Jedzenie jagód i picie czerwonego wina obniża ciśnienie krwi i poprawia trawienie!

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii udowadniają, że osoby spożywające produkty bogate we flawonoidy takie jak jagody, winogrona i czerwone wino mają niższe ciśnienie krwi od osób, których dieta jest...

Monika Góralska
Monika Góralska

Największa analiza skutków picia wina. Aż 4,3 mln osób!

By przeprowadzić analizę prac poświęconych związkom wina z rakiem, naukowcy pozyskali dane z baz takich, jak Cochrane, Scopus, Web of Science i MEDLINE (PubMed) z okresu od momentu ich powstania do 12 grudnia 2022 r. Uwzględniono badania dotyczące zachorowań na określone nowotwory: górnego odcinka przewodu pokarmowego, nerek, okrężnicy, odbytu, skóry, trzustki, mózgu, płuc oraz ginekologiczne. Okres obserwacji ustalono na 5 lat.

Zobacz: Piwo i wódka niszczą organizm bardziej niż inne alkohole

Po dokładnej selekcji z ponad 12,5 tys. badań wyłoniono 73 prace wysokiej jakości, z czego 31 stanowiły badania kohortowe, a 42 – badania kliniczne z grupą kontrolną. Dotyczyły zachorowań w krajach takich, jak Niemcy, Francja, Dania, Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Szwecja, Norwegia, Stany Zjednoczone, Kanada, Urugwaj, Argentyna, Portoryko, Hawaje, Australia i Nowa Zelandia. W badaniach tych wzięło w sumie aż 4,3 miliona osób (a dokładnie: 4 346 504) w wieku 18-103 lat.

Co się okazało? Nie znaleziono związku między piciem wina i zwiększonym ryzykiem rozwoju raka. Wręcz przeciwnie, konsumpcja tego napoju wskazywała na działanie ochronne przed rozwojem nowotworów – zwłaszcza raka mózgu, płuc, skóry i trzustki.

Te 4 rzeczy łączą ludzi dożywających setki. Na liście nie ma siłowni

Te 4 rzeczy łączą ludzi dożywających setki. Na liście nie ma siłowni

Długie i zdrowe życie to marzenie wielu z nas. Sposobów na długowieczność szukano od wieków. Powstawały eliksiry i inne specyfiki, które miały to zapewnić. Współcześnie istnieją niebieskie strefy – mi...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Wino w ochronie przed nowotworami

Korzystne działanie wina na zmniejszenie zagrożenia rakiem wynika z zawartości cennych składników takich, jak resweratrol. Występuje on w skórkach wina, a więc w zawierającym je winie czerwonym. Wykazano, że ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwmutagenne, które może hamować kancerogenezę. Zmniejsza też wydzielanie zapalnej cytokiny – cyklooksygenazy 1 (COX1), utrudniając powstawanie i rozrost komórek nowotworowych.

Czerwone wino w profilaktyce chorób wieku starczego?

Czerwone wino w profilaktyce chorób wieku starczego?

Jak donoszą naukowcy, niewielkie ilości resweratrolu, składnika winogron i czerwonego wina, mogą wzmocnić korzystne działanie estrogenu, tj. ochrona przed chorobami metabolicznymi i pogorszeniem funkc...

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz

W czerwonym winie są obecne także inne antyoksydanty, m.in. kwercetyna, antocyjany i garbniki. Zwiększają one ochronę przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Hamują ponadto aktywność enzymów o nazwie mieloperoksydaza (MPO) i cyklooksygenaza-2 (COX-2) w procesie nowotworowym.

Choć picie alkoholu powiązano wcześniej z rozwojem raka żołądka, związek ten okazał się słabszy w przypadku osób wybierających wino. Naukowcy sądzą, że to efekt działania wysokiej kwasowości tego trunku. Zakwaszając żołądek, może on hamować rozwój szkodliwych bakterii. Jest wśród nich patogen o nazwie Helicobacter pylori, który wpływa na rozwój wrzodów i raka żołądka.

Niestety, w analizowanych badaniach wielkość spożywanych porcji wina nie była określona w jednakowy sposób, dlatego potrzeba jest więcej prac, by sprecyzować te porcje. Najlepiej więc trzymać się zalecanych dotąd umiarkowanych ilościach. To nie więcej niż 1-2 kieliszki dziennie (i do 14 tygodniowo). Trzeba też uwzględnić czynniki takie, jak dieta, styl życia i status socjoekonomiczny.

Należy pamiętać, że do krytycznych czynników przyczyniających się do rozwoju nowotworów należy także palenie tytoniu i otyłość, czyli wysoki wskaźnik masy ciała (BMI). W przypadku osób borykających się z tymi problemami alkohol może mieć bardziej szkodliwe działanie, podczas gdy zdrowe nawyki i prawidłowa masa ciała mogą ten efekt zmniejszać. Nie bez powodu wino jest pełnoprawnym składnikiem diety śródziemnomorskiej, która została (nie tylko) w tym roku uznana za najzdrowsze menu.

Dodaj firmę Autopromocja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Jednak ja zostanę przy cisowiance, lepiej nie kusić złego i nie popijać wina zbyt często
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia