Spis treści
- Czym są legginsy kompresyjne?
- Legginsy modelujące to nie to samo, co legginsy kompresyjne
- Co dają legginsy kompresyjne (a także skarpety i getry)?
- Jak działają legginsy kompresyjne?
- Kiedy i jak używać legginsów kompresyjnych?
- Jak kupić dobre legginsy kompresyjne?
- Spodenki to nie wszystko. Sportowa odzież kompresyjna to także getry, skarpety czy topy
Czym są legginsy kompresyjne?
Legginsy kompresyjne to sportowe legginsy do biegania i ćwiczeń, które dzięki odpowiedniej konstrukcji wywierają stopniowany ucisk na mięśnie dolnej części ciała. Kompresja tkanek usprawnia krążenie krwi, a także zmniejsza zmęczenie wysiłkiem i ułatwia późniejszą regenerację.
Charakterystyczną cechą legginsów kompresyjnych jest ścisłe dopasowanie, które jest warunkiem ich skuteczności. Dlatego są wykonane z rozciągliwego, ale odpowiednio mocnego materiału, co odróżnia je od legginsów uciskowych. Choć teoretycznie są tym samym, producenci oznaczają tak odzież przeciwko żylakom nóg. Takie spodenki różnej długości (oraz rajstopy czy pończochy) to jednak odzież bieliźniana, i choć niektóre modele reklamowane są jako sportowe, najlepiej przeznaczyć je do lżejszych ćwiczeń (lub w przypadku wskazań lekarza skonsultować noszenie ich na fitness), a biegać w legginsach dedykowanych aktywności.
Chociaż legginsy kompresyjne to odzież z półki premium, warto w nie zainwestować i poczuć różnicę – zwłaszcza, że wiele modeli jest aktualnie znacznie przecenionych. Możesz się zdziwić, jak poprawi się twoje samopoczucie, gdy będzie ci łatwiej dawać z siebie więcej na treningach, ograniczyć ból mięśni, a dodatkowo lepiej wyglądać.
Czytaj też: Przez 60 dni ćwiczyłam na siłowni. Oto efekty biegania na bieżni i ćwiczeń siłowych
Legginsy modelujące to nie to samo, co legginsy kompresyjne
Choć legginsy kompresyjne sprawiają, że pupa i uda wyglądają szczuplej i zgrabniej, nie są tym samym, co popularne legginsy modelujące. Te robią furorę zwłaszcza na TikToku, gdzie są testowane przez aktywne influencerki.
Znane też jako legginsy push up, podkreślające czy też modelujące pośladki, albo legginsy modelujące to odzież typowo wyszczuplająca, która dzięki odpowiedniej konstrukcji podnosi pośladki – oprócz umiejscowionych poniżej „wstawek” z tkaniny o odmiennej strukturze ich typową cechą jest marszczenie na pupie.
Legginsy unoszące pośladki nie mają zalet ubrań kompresyjnych, często wykonane są z mało estetycznej dzianiny, a i efekt końcowy nie zawsze wygląda dobrze, przez co mogą nie wszystkim pasować.
Co dają legginsy kompresyjne (a także skarpety i getry)?
Legginsy kompresyjne ułatwiają treningi biegowe i inne, dzięki czemu uprawianie sportu jest mniej męczące i szybciej przynosi efekty. Częściowe działanie tego typu (tylko w obrębie łydek) zapewnią bardziej przystępne cenowo podkolanówki i getry, które łatwiej też zakładać do krótszych spodenek i zdejmować, gdy jest to potrzebne.
Najważniejsze zalety sportowej kompresji to mniejszy ból i opuchnięcie mięśni po wysiłku, a także ich szybsza regeneracja. Metoda sprawdza się tak dobrze, jak stosowane w tym samym celu lodowe kąpiele, do których trzeba mieć wiele samozaparcia.
Zobacz: To właśnie dlatego warto biegać na bieżni!
Zalety legginsów (i innych ubrań) kompresyjnych to szczególnie:
- szybsze usuwanie z mięśni kwasu mlekowego, który jest odpowiedzialny za palący ból mięśni oraz mdłości i wymioty przy dłuższym treningu – działa tak, gdy jest noszona w czasie forsownego wysiłku oaz po nim,
- obniżenie wysokich poziomów kinazy kreatynowej i związków zapalnych we krwi, które występują po intensywnym wysiłku i sygnalizują uszkodzenia mięśni,
- poprawia ukrwienie mięśni, a więc też ich zaopatrzenie w tlen i składniki odżywcze, oraz odprowadzanie dwutlenku węgla i produktów przemiany materii,
- zmniejsza drgania mięśni podczas ruchu, które są dodatkowym źródłem uszkodzeń tkanek i uczucia zmęczenia,
- pomaga uzyskać szybsze tempo biegu przy wolniejszej pracy serca,
- może poprawiać czucie głębokie (propriocepcję), dzięki czemu pozwala lepiej kontrolować ustawienie stawów i zmniejszyć ryzyko kontuzji,
- wyszczupla optycznie – kompresyjne podkolanówki i getry wysmuklają łydki, a legginsy doskonale modelują również uda i pupę.
Odpowiednio dopasowana odzież kompresyjna nie ma żadnego negatywnego wpływu na pracę mięśni i może ją jedynie usprawniać.
Jak działają legginsy kompresyjne?
Kompresja pracujących mięśni działa jak pompa, która usprawnia krążenie krwi, zmniejsza przestrzeń w tkankach, w której gromadzi się woda, a także ułatwia usuwanie limfy. Już noszenie samych uciskowych podkolanówek w potwierdzony sposób zapewnia uczucie ulgi, a co dopiero kompresja całych nóg.
Należy wiedzieć, że intensywny wysiłek fizyczny skutkuje mikrouszkodzeniami włókien mięśniowych. To właśnie właśnie stanowi źródło bólu po treningu, a ich naprawa to mechanizm ujędrniania mięśni i budowy masy mięśniowej.
Choć uszkodzenia mięśni umożliwiają poprawę wyników, powodują czasowy spadek formy. Wynika on ze zmniejszenia siły mięśni, ograniczenia zakresu ich ruchów, bólu i opuchlizny. Dotyczy to zwłaszcza nóg, bo te pracują zwykle najciężej. Nieprzyjemne objawy osiągają maksymalne nasilenie w ciągu 48-72 godzin i sprawiają, że kolejny trening nie jest tak optymalny – albo trzeba go przesunąć. Właściwy ból mięśni po „uczciwym” treningu nie jest tym samym, co słynne zakwasy – te pojawiają się wkrótce po wysiłku i szybko ustępują, a wynikają z nagromadzenia kwasu mlekowego. Legginsy kompresyjne pomagają jednak ograniczyć i ten efekt.
Warto wiedzieć, że z odzieży kompresyjnej korzystano pierwotnie w leczeniu chorób krążeniowych i zapalnych, takich jak niewydolność żylna, obrzęk limfatyczny i zakrzepica żył głębokich nóg.
Uciskowe wyroby medyczne zapewniają jednak większy ucisk (różnego stopnia) niż specjalistyczne ubrania sportowe i stosuje się je tylko po konsultacji z lekarzem jako jeden z elementów profilaktyki zakrzepów żylnych w nogach i innych powikłań. Warto wiedzieć, że to właśnie z ich powodu powstał pomysł Ministerstwa Zdrowia, by w aptekach były przymierzalnie.
Sprawdź też: Masz lecieć samolotem? Te leki mogą uratować ci życie
Z badań wynika ponadto, że uciskowe legginsy, rajstopy czy podkolanówki łagodzą objawy zespołu niespokojnych nóg i bezdechu sennego, a także obniżają aż o 90 proc. ryzyko bezobjawowej zakrzepicy żył głębokich podczas wielogodzinnych lotów samolotem.
Kiedy i jak używać legginsów kompresyjnych?
Legginsy kompresyjne są przeznaczone do noszenia podczas wysiłku, np. biegania na różne dystanse, treningu plyometrycznego czy interwałowego typu HIIT, a także w kolarstwie, triatlonie i innych dyscyplinach. Zdecydowanie najczęściej korzystają z nich zwłaszcza biegacze, bo aktywność ta szczególnie obciąża nogi.
Kompresja w obrębie nóg sprawdza się także jako wspomaganie regeneracji po wysiłku (lub w przerwach, np. podczas zawodów), w czym pomocne są zwłaszcza podkolanówki i getry. To, kiedy i jak długo nosić legginsy i inne ubrania kompresyjne, należy sprawdzić samodzielnie.
Aby odczuć działanie legginsów kompresyjnych, należy dać mięśniom czas na regenerację po wysiłku, która powinna trwać minimum dobę. Codzienne ćwiczenia, zwłaszcza ciężkie, są niekorzystne dla zdrowia, obciążają układ ruchu i serce, a także znacznie zwiększają ryzyko urazów.
Jak kupić dobre legginsy kompresyjne?
W przypadku legginsów kompresyjnych najważniejszy jest odpowiedni rozmiar. W przypadku tego typu odzieży przymierzenie jest wręcz obowiązkowe, a najważniejszy punkt dopasowania znajduje się przy tym tuż pod kolanem. Dlaczego to tak ważne? Zbyt ciasna odzież uciskowa będzie niebezpiecznie ograniczać krążenie krwi, natomiast zbyt luźna nie wywrze dostatecznego efektu na mięśnie.
Nawet, jeśli kupujemy tylko getry lub podkolanów, a zamiast zwykłej rozmiarówki podano nawet obwód łydki, konieczne jest sprawdzenie ich dopasowania.
Zobacz: Czy bielizna modelująca rzeczywiście działa?
Przy wyborze konkretnego modelu legginsów kompresyjnych warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Oprócz ultradopasowania, tkanina powinna zapewniać także odprowadzanie potu. Dobrze, gdy jest nie tylko szybkoschnąca, ale też bezszwowa, ew. z ergonomicznymi szwami, które zmniejszają ryzyko otarć skóry. Przyda się ponadto szeroki pas i kieszonka, a w przypadku osób aktywnych na zewnątrz – także filtr UPF 50+.
Spodenki to nie wszystko. Sportowa odzież kompresyjna to także getry, skarpety czy topy
Widok osoby biegającej w superobcisłych legginsach lub ćwiczącej w futurystycznym kombinezonie dziwi coraz mniej, bo sportowych ubrań uciskowych jest coraz więcej. Oprócz długich legginsów można wybrać np. rybaczki, które podtrzymują głównie uda i pośladki.
Zobacz: Ćwiczenia na uda, pośladki i brzuch są szczególnie skuteczne z gumą oporową
Sportowe ubrania kompresyjne to także:
- Skarpety i getry – sprzedawane jako podkolanówki i opaski kompresyjne do biegania są wygodnym wspomaganiem po treningach.
- Hiperkompresyjne szorty – sprawdzą się m.in. przy intensywnych ćwiczeniach siłowych, takich jak wykroki czy przysiady z obciążeniem, a także ćwiczeniach plyometrycznych. Ich rozmiar jest nawet o 15 proc. mniejsze niż przy normalnym dopasowaniu, przez co mogą znacznie ograniczać zakres ruchu bioder, ale pozwalają uzyskać lepszą wysokość skoku.
- Rękawki – są pomocne przy intensywnych ćwiczeniach mięśni ramion, jak bicepsy i tricepsy.
- Topy z długim i krótkim rękawem – poleca się je podczas treningu siłowym i wytrzymałościowym górnej części ciała, m.in. ramion, tułowia, brzucha, pleców itd.
- Kombinezony – to stroje przeznaczone dla profesjonalistów trenujących intensywnie całe ciało.