Spis treści
Przymierzalnie w aptekach – nowy projekt Ministerstwa Zdrowia
Do konsultacji społecznych trafił nowy projekt Ministerstwa Zdrowia, w którym zawarto wymagania dotyczące lokali podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie. Takim wymaganiom podlegać więc mają zarówno sklepy medyczne, jak i apteki, w których są dostępne wyroby medyczne. W lokalu ma się znaleźć przymierzalnia.
Sprawdź: Zmiany w refundacji wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r.
Obecnie obowiązujące przepisy obejmują tym wymogiem tylko podmioty wykonujące wyroby medyczne na zamówienie. Jednak według nowego projektu w przymierzalnię będą musiały być wyposażone również apteki sprzedające te wyroby, czyli większość aptek, które dotąd nie musiały spełniać tego wymagania. Rozporządzenie określa również inne wymogi dla lokali, a jego celem jest ułatwienie dostępu do tego typu miejsc szczególnie dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami narządu ruchu.
To duże wyzwanie dla aptek
Przymierzalnia w aptece to duże wyzwanie dla małych aptek, w których wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni może być niemożliwe. Wzbudza to obawy, że niektóre apteki mogą zostać zamknięte z powodu nie spełniania wymogów ustawy lub ich asortyment zostanie znacznie ograniczony. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia – Wojciech Andrusiewicz uspokaja jednak, że na razie jest to tylko projekt, którymożna jeszcze zmienić i doprecyzować.
– Wówczas należy wprowadzić zapis doprecyzowujący, że każda apteka, która będzie handlowała produktami medycznymi wymagającymi przymierzenia, będzie musiała taką przymierzalnie posiadać – informuje Andrusiewicz.
Czytaj także: Nowe darmowe świadczenia na NFZ. Od 1 sierpnia roboty będą asystować przy operacjach kolejnych grup pacjentów
Nie wiadomo jednak do końca, które z produktów będą wymagały przymierzania. Wyroby medyczne wykonywane na zlecenie, w jakie można zaopatrzyć się w aptece to głównie wyroby chłonne takie jak pieluchomajtki. Kupują je jednak głównie opiekunowie osób je potrzebujących, a nie sami zainteresowani. Poza tym przymierzanie ich jest bezpodstawne.
Do tego typu produktów należą także m.in. refundowane od stycznia 2023 r. rękawy i podkolanówki stosowane w obrzękach limfatycznych. Ministerstwo Zdrowia od stycznia 2024 r. planuje również wprowadzić refundację pończoch, rajstop i podkolanówek uciskowych stosowanych w owrzodzeniach żylnych, które obecnie również dostępne są w aptekach. Jednak takie produkty są wyrabiane seryjnie, mają określone rozmiary i są szczelnie zapakowane, więc przymierzanie ich jest nieuzasadnione.
Nie tylko przymierzalnie. Te wymagania mają spełniać apteki
„Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie” określa również inne wymogi jakie musi spełniać lokal wydający wyroby medyczne. Będzie musiał on więc przede wszystkim:
- umożliwić swobodny dostęp świadczeniobiorcom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu przez zapewnienie utwardzonych, wolnych od barier dojść do budynku, w którym znajduje się lokal, a w przypadku ich braku zastosowanie rozwiązań, które to umożliwią,
- posiadać na zewnątrz budynku oznaczenie miejsca świadczenia usług w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne,
- lokal stanowi jedną wyodrębnioną całość i jest wyposażony w magazyn lub szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych,
- posiadać przymierzalnię,
- być wyposażony w stół ekspedycyjny,
- spełniać warunki przechowywania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami wytwórcy (szczególnie chroniące wyrób przed zmieszaniem z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami),
- posiadać gładkie i łatwo zmywalne ściany i podłogi,
- być wyposażony w przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń.
Planowana data wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2024 r. Po opublikowaniu ustawy lokal będzie musiał zostać dostosowany do wymagań w ciągu 12 miesięcy.
Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie Rządowe Centrum Legislacji