Przymierzalnie w aptekach – rewolucyjny projekt Ministerstwa Zdrowia to duże wyzwanie dla aptek. Czy i kiedy wejdzie w życie?

Monika Góralska
Monika Góralska
Farmaceuci obawiają się, że nie wszystkie apteki będą mogły spełnić określone w ustawie wymagania.
Farmaceuci obawiają się, że nie wszystkie apteki będą mogły spełnić określone w ustawie wymagania. freepik.com
Przymierzalnie w aptekach to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Brzmi on dość nietypowo, a zapowiada go nowy projekt, który trafił właśnie do konsultacji społecznych. Według niego apteki będą musiały spełnić również inne wymagania właściwe dla lokalu wydającego wyroby medyczne. Czy przymierzalnie w aptekach są potrzebne i kiedy ustawa wejdzie w życie?

Spis treści

Przymierzalnie w aptekach – nowy projekt Ministerstwa Zdrowia

Do konsultacji społecznych trafił nowy projekt Ministerstwa Zdrowia, w którym zawarto wymagania dotyczące lokali podmiotów wykonujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie. Takim wymaganiom podlegać więc mają zarówno sklepy medyczne, jak i apteki, w których są dostępne wyroby medyczne. W lokalu ma się znaleźć przymierzalnia.

Sprawdź: Zmiany w refundacji wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r.

Obecnie obowiązujące przepisy obejmują tym wymogiem tylko podmioty wykonujące wyroby medyczne na zamówienie. Jednak według nowego projektu w przymierzalnię będą musiały być wyposażone również apteki sprzedające te wyroby, czyli większość aptek, które dotąd nie musiały spełniać tego wymagania. Rozporządzenie określa również inne wymogi dla lokali, a jego celem jest ułatwienie dostępu do tego typu miejsc szczególnie dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami narządu ruchu.

To duże wyzwanie dla aptek

Przymierzalnia w aptece to duże wyzwanie dla małych aptek, w których wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni może być niemożliwe. Wzbudza to obawy, że niektóre apteki mogą zostać zamknięte z powodu nie spełniania wymogów ustawy lub ich asortyment zostanie znacznie ograniczony. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia – Wojciech Andrusiewicz uspokaja jednak, że na razie jest to tylko projekt, którymożna jeszcze zmienić i doprecyzować.

– Wówczas należy wprowadzić zapis doprecyzowujący, że każda apteka, która będzie handlowała produktami medycznymi wymagającymi przymierzenia, będzie musiała taką przymierzalnie posiadać – informuje Andrusiewicz.

Czytaj także: Nowe darmowe świadczenia na NFZ. Od 1 sierpnia roboty będą asystować przy operacjach kolejnych grup pacjentów

Nie wiadomo jednak do końca, które z produktów będą wymagały przymierzania. Wyroby medyczne wykonywane na zlecenie, w jakie można zaopatrzyć się w aptece to głównie wyroby chłonne takie jak pieluchomajtki. Kupują je jednak głównie opiekunowie osób je potrzebujących, a nie sami zainteresowani. Poza tym przymierzanie ich jest bezpodstawne.

Do tego typu produktów należą także m.in. refundowane od stycznia 2023 r. rękawy i podkolanówki stosowane w obrzękach limfatycznych. Ministerstwo Zdrowia od stycznia 2024 r. planuje również wprowadzić refundację pończoch, rajstop i podkolanówek uciskowych stosowanych w owrzodzeniach żylnych, które obecnie również dostępne są w aptekach. Jednak takie produkty są wyrabiane seryjnie, mają określone rozmiary i są szczelnie zapakowane, więc przymierzanie ich jest nieuzasadnione.

Nie tylko przymierzalnie. Te wymagania mają spełniać apteki

„Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie” określa również inne wymogi jakie musi spełniać lokal wydający wyroby medyczne. Będzie musiał on więc przede wszystkim:

  • umożliwić swobodny dostęp świadczeniobiorcom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu przez zapewnienie utwardzonych, wolnych od barier dojść do budynku, w którym znajduje się lokal, a w przypadku ich braku zastosowanie rozwiązań, które to umożliwią,
  • posiadać na zewnątrz budynku oznaczenie miejsca świadczenia usług w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne,
  • lokal stanowi jedną wyodrębnioną całość i jest wyposażony w magazyn lub szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych,
  • posiadać przymierzalnię,
  • być wyposażony w stół ekspedycyjny,
  • spełniać warunki przechowywania wyrobów medycznych zgodnie z zaleceniami wytwórcy (szczególnie chroniące wyrób przed zmieszaniem z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami),
  • posiadać gładkie i łatwo zmywalne ściany i podłogi,
  • być wyposażony w przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń.

Planowana data wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2024 r. Po opublikowaniu ustawy lokal będzie musiał zostać dostosowany do wymagań w ciągu 12 miesięcy.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie Rządowe Centrum Legislacji

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia