Tutaj w Polsce mężczyźni żyją najdłużej. Zobaczcie ranking

Dariusz Nawrocki
Opracowanie:
Naukowcy zauważyli, że długość życia mieszkańców Polski zależy od miejsca zamieszkania. Krócej żyją mieszkańcy miasteczek poniżej 5 tys. osób. Najdłużej za to - Polacy zamieszkujący wielkie miasta. Mężczyźni w małych miasteczkach żyją o około 2,6 lat krócej niż ci zamieszkujący wielkie miasta. - Większość powiatów, w których mężczyźni żyją najdłużej cały czas skupia się w Polsce południowej oraz środkowo-zachodniej natomiast kobiety żyją najdłużej w powiatach w południowej oraz wschodniej części kraju z wyjątkiem powiatów w północno-wschodniej części woj. lubelskiego - czytamy w raporcie. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022", który powstał pod redakcją Bogdana Wojtyniaka i Pawła Goryńskiego. Oto 25 miast i powiatów o najdłuższym trwaniu życia mężczyzn w latach 2020-2021 >>>>
Naukowcy zauważyli, że długość życia mieszkańców Polski zależy od miejsca zamieszkania. Krócej żyją mieszkańcy miasteczek poniżej 5 tys. osób. Najdłużej za to - Polacy zamieszkujący wielkie miasta. Mężczyźni w małych miasteczkach żyją o około 2,6 lat krócej niż ci zamieszkujący wielkie miasta. - Większość powiatów, w których mężczyźni żyją najdłużej cały czas skupia się w Polsce południowej oraz środkowo-zachodniej natomiast kobiety żyją najdłużej w powiatach w południowej oraz wschodniej części kraju z wyjątkiem powiatów w północno-wschodniej części woj. lubelskiego - czytamy w raporcie. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022", który powstał pod redakcją Bogdana Wojtyniaka i Pawła Goryńskiego. Oto 25 miast i powiatów o najdłuższym trwaniu życia mężczyzn w latach 2020-2021 >>>>Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Naukowcy zauważyli, że długość życia mieszkańców Polski różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Krócej żyją mieszkańcy miasteczek poniżej 5 tys. osób. Najdłużej za to - Polacy zamieszkujący wielkie miasta. Mężczyźni w małych miasteczkach żyją o około 2,6 lat krócej niż ci zamieszkujący wielkie miasta. Oto 25 powiatów o najdłuższym trwaniu życia mężczyzn w latach 2020-2021. Zobaczcie!

Ludność Polski jest przeciętnie młodsza niż ludność większości krajów Unii Europejskiej

- Sytuację demograficzno-społeczną w Polsce można wciąż jeszcze uznać za stosunkowo korzystną z punktu widzenia zdrowia publicznego. Ludność Polski jest przeciętnie młodsza niż ludność większości krajów Unii Europejskiej, jednak jak pokazują prognozy Eurostatu ta korzystna dla Polski różnica będzie stopniowo zanikać i w połowie obecnego wieku zarówno mediana wieku, jak i odsetek osób w wieku 65 lat i więcej, będą w Polsce wyraźnie wyższe niż przeciętne dla krajów UE - czytamy w raporcie "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022", który powstał pod redakcją Bogdana Wojtyniaka i Pawła Goryńskiego.

Naukowcy dokonali analizy danych dotyczących długości życia i umieralności mieszkańców Polski w 2020 i 2021 roku. Wynika z nich, że "w latach pandemii COVID-19 nastąpiło zasadnicze pogorszenie stanu zdrowia Polaków, szczególne osób starszych".

- Wpływ pandemii na skrócenie długości życia mieszkańców miast i wsi wśród mężczyzn w obu latach był większy w miastach, natomiast u kobiet w 2020 r. był większy wśród mieszkanek wsi, a w 2021 r. był podobny w obu populacjach. Skrócenie długości życia mieszkańców miast w 2020 r. było wyraźnie związane z wielkością miasta – im większe miasto tym było ono mniejsze. Skrócenie długości życia spowodowane pandemią miało znaczne zróżnicowanie międzywojewódzkie i międzypowiatowe - czytamy w raporcie.

W 2021 roku przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 lat, a u kobiet 79,68 lat.

- W latach 2014-2019 nastąpiło ponowne, zasadnicze spowolnienie wzrostu długości życia mężczyzn (wcześniejsze było w latach 2002-2008) natomiast w przypadku kobiet w latach 2016-2019 długość życia miała niewielki trend spadkowy. Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski. W porównaniu z wartością bezpośrednio przed pandemią tzn. w 2019 r. długość życia w 2021 r. była krótsza o 2,3 lat u mężczyzn (1,9 w wieku 65 lat) i 2,1 lat u kobiet (1,7 w wieku 65 lat) - podkreślają twórcy raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022".

Naukowcy zauważyli, że długość życia mieszkańców Polski różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Krócej żyją mieszkańcy miasteczek poniżej 5 tys. osób. Najdłużej za to - Polacy zamieszkujący wielkie miasta. Mężczyźni w małych miasteczkach żyją o około 2,6 lat krócej niż ci zamieszkujący wielkie miasta.

- Większość powiatów, w których mężczyźni żyją najdłużej cały czas skupia się w Polsce południowej oraz środkowo-zachodniej natomiast kobiety żyją najdłużej w powiatach w południowej oraz wschodniej części kraju z wyjątkiem powiatów w północno-wschodniej części woj. lubelskiego - czytamy w raporcie.

Oto 25 powiatów o najdłuższym trwaniu życia mężczyzn w latach 2020-2021. Szczegóły w poniższej galerii.

- W pandemicznym 2020 r., największemu skróceniu uległa długość życia mieszkanek województwa łódzkiego - aż o 1,7 roku. Tymczasem rok później największy wzrost zaobserwowano u mieszkanek woj. lubelskiego i podkarpackiego (różnica wyniosła 2,9 roku). Lepsze wieści płyną z woj. zachodniopomorskiego i woj. małopolskiego. W pierwszym długość życia kobiet w 2020 r. skróciła się o zaledwie 0,6 roku, a w drugim w 2021 r., dwa lata po wybuchu pandemii – o 1,7 roku. Czyni to je najbardziej długowiecznymi w całym kraju - czytamy na stronie ofeminin.pl.

Nasz ranking utworzyliśmy na podstawie raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" pod redakcją Bogdana Wojtyniaka i Pawła Goryńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia