Spis treści
BrainScan, czyli sztuczna inteligencja, która wykryje udar mózgu w 3 minuty
To najważniejsza polska AI. Zespół Szymona Korzekwy stworzył system oparty na sztucznej inteligencji, który umożliwia szybszą diagnostykę obrazową mózgu. Projekt został doceniony i nagrodzony m.in. złotym medalem Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego na dorocznym kongresie RSNA w Stanach Zjednoczonych i nagrodą jury w konkursie Start-Up-Med 2024.
– System BrainScan CT umożliwia dostarczenie wyników analizy tomografii głowy w mniej niż 3 minuty, co redefiniuje tempo diagnostyki i zwiększa efektywność interwencji medycznych. To nie tylko skok jakościowy, ale i przyspieszenie procesu pozyskiwania kluczowych informacji diagnostycznych – czytamy na stronie internetowej innowacyjnej firmy.
Szybsza diagnostyka może uratować wiele żyć
BrainScan opiera się o unikalną bazę danych, która obejmuje ponad 250 tys. badań tomograficznych mózgu. System identyfikuje różne patologie, takie jak guzy, krwotoki czy inne nieprawidłowości. Skany są analizowane przez algorytmy, które automatycznie wykrywają odchylenia od zdrowego wyglądu mózgu i wskazują ich lokalizację.
System obejmuje też automatyczny triaż pacjentów – ci krytyczni są podświetlani, co jeszcze bardziej zwiększa skuteczność diagnostyki oraz szanse pacjenta na odzyskanie zdrowia.
Używanie tego narzędzia może znaczne skrócić czas transferu pacjentów ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na oddziały. W przypadku patologii mózgu ma to kluczowe znaczenie i może ratować życie.
– Skracając czas oczekiwania na wynik, eliminujemy niepewność i pozwalamy szybciej rozpocząć leczenie, co przekłada się na poprawę jakości opieki nad pacjentami – podkreślał w rozmowie z „Rynkiem Zdrowia” Szymon Korzekwa.
System, który wykryje 30 patologii mózgu
Prace nad BrainScan trwały 7 lat. Finalna wersja produktu została wprowadzona w 2021 r. Aktualnie system działa na 20 oddziałach ratunkowych w Polsce i może wykryć 30 najczęściej występujących patologii mózgu.
– Skupiamy się na patologiach, które stanowią zagrożenie życia. Mam na myśli te związane z niedokrwieniem mózgu, jak również z drugim rodzajem udaru, czyli krwotocznym. Wykrywamy też krwiaki i różnego rodzaju urazy – mówił serwisowi „Mam Biznes” Szymon Korzekwa.
Co ważne, twórcy BrainScan podkreślają, że system ma wspierać medyków, udoskonalić diagnostykę mózgu oraz pomagać radiologom w ich pracy, a nie ich zastępować.
– Tego typu narzędzia od samego początku projektowane były z myślą o rozszerzeniu możliwości diagnostycznych lekarza. Są one wsparciem w dążeniu do szybszej, bardziej efektywnej, skupionej na pacjencie służbie zdrowia, bo w finalnym rozrachunku naszym wspólnym, nadrzędnym celem jest dobro pacjenta – podkreślał Szymon Korzekwa.
Źródła: