Spis treści
Serwatka z mleka. Co to jest i jak powstaje?
Lekko kwaskawy i jasnożółty płyn to nic innego, jak produkt uboczny produkcji serów i twarogów. Są dwa rodzaje serwatki. Tak zwana serwatka kwaśna powstaje podczas wytwarzania twarogu. Serwatkę słodką (podpuszczkową) otrzymuje się w trakcie produkcji serów miękkich i twardych, gdy do mleka dodajemy podpuszczkę, która powoduje utworzenie skrzepu (z niego zostanie zrobiony ser) i jego oddzielenie od cieczy – właśnie serwatki. Możemy się też spotkać z serwatką mieszaną.
Zobacz także: Ułatwi zrobienie kupy i zmniejszy wzdęty brzuch. Smaczny i zdrowy wiosenny napój to najlepszy naturalny probiotyk na jelita
Przez długi czas serwatkę uznawano za odpad poprodukcyjny i często, choć nie powinna, ze ściekami trafiała do rzek i na wylewiska. Była też stosowana (i nadal jest) przy żywieniu zwierząt gospodarskich. Wraz z rozwojem technologii zaczęto ją wykorzystywać w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Aż w końcu przyszedł moment, że dobrze poznaliśmy jej prozdrowotne właściwości i coraz częściej jest włączana do codziennej diety. Czy warto pić serwatkę?
Zobacz też:
Prozdrowotne właściwości serwatki. Jakie składniki odżywcze zawiera serwatka? Czy jest zdrowa?
Naturalna serwatka z mleka to źródło wielu wartościowych składników, niezbędnych dla ludzkiego organizmu.
Zawiera wysokiej jakości białka (m.in. łatwo przyswajalne albuminy i globuliny), w tym laktoferynę, pomagającą regulować wchłanianie żelaza. Zapewnia sporą dawkę witaminy A, C, witamin z grupy B (B1, B2, B6 i B12), a także witaminy H (zwanej biotyną lub witaminą B7). Jest źródłem m.in. magnezu, fosforu, żelaza, jodu, sodu, potasu i wapnia. W składzie znajdziemy także bakterie kwasu mlekowego czy metioninę i cysteinę (aminokwasy białkowe) w sporych ilościach.
Co daje picie serwatki? Sprawdź w galerii, jakie ma właściwości
Zastosowanie serwatki. Do czego stosuje się serwatkę? Jak z niej korzystać?
Serwatkę można po prostu wypić, bez żadnych dodatków, jednak nie każdemu będzie odpowiadał jej smak. Dobrym rozwiązaniem jest użycie jej jako bazy do koktajli i zmiksowanie z sezonowymi owocami lub warzywami. Kwaśna serwatka sprawdzi się także w do zakwaszania sosów czy zup. Czasami dodaje się ją do chleba, pizzy czy ciast.
Z powodzeniem możemy stosować serwatkę nie tylko w kuchni! Nie bez powodu jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Dobrze wpływa na wygląd włosów i skóry, warto więc postawić na serwatkę w roli płukanki do włosów lub bazy do domowych maseczek. Sprawdzi się jako nawilżający tonik, który nie tylko zadziała antyoksydacyjnie i odmładzająco, ale też przyniesie ulgę przy poparzeniach słonecznych i ułatwi dbanie o cerę trądzikową. Chcesz zadbać o całe ciało? Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z kąpieli z serwatką, dzięki której skóra będzie nawilżona i wygładzona.
Gdzie kupić serwatkę?
Serwatkę bez problemu kupimy w wielu sklepach internetowych, a nawet na portalach aukcyjnych. Warto jej też poszukać w sklepach z suplementami dla sportowców. Pamiętajmy jednak, by wybierać wyłącznie produkty dobrej jakości i zwrócić uwagę na skład, jeżeli decydujemy się na zakup serwatki w proszku.
Najlepsza będzie swojska, domowa serwatka, którą uzyskamy sami podczas robienia twarogu z kwaśnego mleka czy od zaprzyjaźnionego gospodarza.
- Takie są skutki picia piwa. Czy jedno dziennie szkodzi? Oto zalecenia ekspertów
- Wybieraj zamiast chleba. Te zamienniki odmienią twoją figurę!
- Cebula - te osoby nie powinny jej jeść. To się dzieje z organizmem po jej jdzeniu
- Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek. Masz je w domu? Natychmiast wyrzuć!
- Objawy niedoboru cynku. Jak cynk wpływa na nasz organizm?
- Chcesz schudnąć? Pij te zioła! One pomogą w walce ze zbędnymi kilogramami