To egzotyczne zioło jest stosowane od tysięcy lat. Ashwagandha to naturalny suplement na stres, koncentrację i libido. Na co jeszcze pomaga?

Marta Siesicka-Osiak
Na kolejnych zdjęciach znajdziesz potwierdzone naukowo właściwości ashwagandhy. Zobacz, kiedy warto zacząć ją suplementować.
Na kolejnych zdjęciach znajdziesz potwierdzone naukowo właściwości ashwagandhy. Zobacz, kiedy warto zacząć ją suplementować. eskymaks/GettyImages
Ashwagandha to lecznicze zioło, które stosowane jest od tysięcy lat w celu złagodzenia stresu, zwiększenia poziomu energii i poprawy koncentracji. Badania potwierdzają także jego pozytywny wpływ na płodność i libido. Zobacz, komu i na co pomaga ashwagandha.

Spis treści

Ashwagandha – co to jest?

Ashwagandha, znana także jako żeń-szeń indyjski, wiśnia zimowa lub pod oficjalną nazwą Witania ospała (Withania somnifera), to niewielki krzew o żółtych kwiatach pochodzący z Azji i Afryki. Jego korzenie i jagody są wykorzystywane w ajurwedzie – tradycyjnej medycynie praktykowanej w Indiach.

Zobacz także: „Eliksir życia” rozjaśni twój umysł i zapewni lepsze samopoczucie. Wspomaga pamięć i koncentrację

Ashwagandha oznacza w sanskrycie „zapach konia”, nazwa ta odnosi się jednocześnie do zapachu zioła, jak i jego potencjalnej zdolności zwiększania siły. Żeń-szeń indyjski należy do roślin zwanych adaptogenami, które są znane ze swoich korzyści zdrowotnych i pomagają organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem.

Ekstrakt oraz proszek z korzenia lub liści ashwagandhy, stosowane są do leczenia różnych schorzeń, w tym zmniejszania stanów zapalnych, leczenia bezsenności i stanów lękowych oraz zwalczania problemów z płodnością.

Na co dobra jest ashwagandha?

Ashwagandha to zioło o bardzo szerokim spektrum działania. Jest bogata w bardzo aktywne substancje roślinne – witanolidy, które są pomocne m.in. w regulowaniu gospodarki hormonalnej i wykazują działanie bakteriobójcze oraz przeciwutleniające. Wśród właściwości żeń-szenia indyjskie wymienia się także działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwnowotworowe,
  • przeciwdepresyjne,
  • przeciwstresowe.

Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, na co pomaga przyjmowanie ashwagandhy

Kto nie powinien brać ashwagandhy?

Ashwagandha uznawana jest za bezpieczną i nietoksyczną roślinę, ale przed włączeniem jej do diety należy skonsultować się z lekarzem. Jest to koniecznie w przypadku osób przyjmujących leki na stałe, ponieważ ashwagandha może wzmocnić lub osłabić ich działanie.

Wśród osób, które powinny zrezygnować z suplementacji żen-szenia indyjskiego wskazuje się kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby o obniżonej odporności. Suplementacja ashwagandhy nie jest zalecana osobom z chorobą Hashimoto lub nadczynnością tarczycy.

Osoby uczulone na rośliny z rodziny psiankowatych oraz na niektóre trawy, mogą źle reagować na przyjmowanie ashwagandhy. Większe dawki ashwagandy mogą wywołać niepożądane skutki uboczne, takie jak wymioty i biegunka.

Zioła na stres i zmęczenie. Po które adaptogeny warto sięgnąć i dodać sobie energii?

Zioła na stres i zmęczenie. Po które adaptogeny warto sięgnąć i dodać sobie energii?

Zmęczenie i stres towarzyszą Ci na co dzień? Sięgnij po naturalne i bezpieczne wyciągi roślinne, które mają udowodniony wpływ na nasz układ nerwowy – adaptogeny. Ich regularne spożywanie wpływa pozyty...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia