Spis treści
Czy bakopa drobnolistna jest zdrowa? Jak działa ten adaptogen?
Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri) to gatunek rośliny z rodziny babkowatych. Inaczej nazywana brahmi to roślina o długich, płożących się pędach. Ma drobne, odwrotnie ancetowate listki i niewielkie białe, niebieskie lub purpurowe kwiaty z 5 płatkami. Kwitnie od maja do października.
Występuje na całym świecie, ale najbardziej rozpowszechniona jest w strefie międzyzwrotnikowej, na tropikalnych podmokłych terenach Azji, Australii, Afryki i Ameryki. Bakopa uznawana jest rośliną wodną i bagienną, dlatego najczęściej spotyka się ją na terenach wilgotnych, przy zbiornikach wodnych lub na piaszczystych plażach. Jest ona także rośliną ozdobną i akwariową, ale rośnie również na polach ryżowych, gdzie uznaje się ją za chwast.
Zobacz też: Zakazane zioła. Zmiany w suplementach diety
W Indiach znana jest już od tysięcy lat i stosowana w tradycyjnej medycynie – Ajurwedzie przeciw stanom zapalnym, trądowi, niedokrwistości, nowotworom, wrzodom i zapaleniu żołądka i jelit. Bakopa jest adaptogenem, co oznacza, że wspomaga organizm w przystosowywaniu się (adaptowaniu) do trudnych warunków zewnętrznych i ułatwia radzenie sobie ze stresem, a przy tym nie ma lub ma niewiele skutków ubocznych.
W jej składzie znajdziemy saponiny sterydowe (bakozyd A, bakozyd B, hersaponina, monnieryna), alkaloidy (brahmina, herpestyna), alkohole cukrowe (mannitol), fitosterole (beta-sitosterol, stigmasterol), flawonoidy (luteolina, apigenina), glikozydy triterpenoidowe.
Brahmi działa:
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwbólowo,
- moczopędnie,
- ochronnie na serce,
- „czyści krew”, oczyszcza organizm z toksyn,
- wzmacniająco,
- przeciwpadaczkowo,
- antydepresyjnie,
- antystresowo (adaptogennie),
- rozkurczowo,
- przeciwwrzodowo,
- hamuje rozwój Helicobacter pylori,
- pobudza miesiączkowanie.
Na co pomaga bakopa drobnolistna?
Składniki zawarte w brahmi działają przeciwutleniająco i neuroprotekcyjnie. Bakopa neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się organizmu. Chroni przed nimi i pobudza do działania szczególnie ośrodkowy układ nerwowy, a głównie układ limbiczny (hipokamp), który odpowiada za pamięć i przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Badania kliniczne na ludziach potwierdzają poprawę pamięci po suplementacji bakopy. Roślina wspomaga także koncentrację i uczenie się.
Brahmi usprawnia krążenie krwi w mózgu, działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i uspokaja, pomaga również w zasypianiu, relaksuje i łagodzi stres. Dlatego przyjmowanie bakopy polecane jest osobom pracującym umysłowo, uczniom i studentom szczególnie przed ważnymi egzaminami, pracownikom narażonym na długotrwały stres, osobom przemęczonym, seniorom wykazującym objawy demencji oraz osobom mającym problemy z pamięcią i koncentracją.
Może być stosowana wspomagająco w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona oraz innych chorób neurodegeneracyjnych. Pozytywne działanie na układ nerwowy brahmi wykazuje także u dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, u pacjentów po przebytym udarze mózgu, w leczeniu osób z padaczką.
Wyciągi z bakopy oczyszczają organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii oraz wspomagają procesy odnowy i regeneracji tkanek. Działają też przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Hamują rozwój Helicobacter pylori, bakteria ta odpowiada za rozwój wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Po jakim czasie działa bakopa? Ile brahmi przyjmować dziennie?
Bakopa drobnolistna dostępna jest na rynku w postaci suplementów diety w tabletkach lub jako susz i proszek do sporządzania naparów, ekstraktów czy nalewek. Na działanie bakopy trzeba trochę poczekać. Efekty kuracji będą zauważalne po ok. po 24 dniach regularnego stosowania. Najlepiej jednak przyjmować ją 8-12 tygodni, a następnie zrobić przerwę i po jakimś czasie kurację można powtórzyć.
Jak zrobić herbatkę z bakopy drobnolistnej?
- 1-2 łyżki ziela bakopy zalej szklanką wrzątku.
- Parz pod przykryciem 10-15 minut.
- Pij 2-3 razy dziennie po szklance naparu.
Brahmi najlepiej jest przyjmować w trakcie lub po posiłku, żeby złagodzić ewentualne mdłości. Początkowo należy spożywać ziele na wieczór, ponieważ działa wyciszająco i odprężająco. Później organizm przyzwyczaja się do jej działania i efekt usypiający ustępuje pozytywnemu oddziaływaniu na pamięć i koncentrację.
Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania bakopy drobnolistnej
Bakopa jest adaptogenem, dzięki czemu jest dobrze tolerowana przez większość osób. Podczas jej przyjmowania mogą wystąpić jednak niezbyt częste skutki uboczne takie jak:
- nudności,
- ospałość,
- suchość w jamie ustnej,
- biegunka.
Przeciwwskazane jest jej stosowanie w okresie ciąży, laktacji, u osób z zaburzeniami rytmu serca, chorobami tarczycy i układu moczowego, nieprawidłową drożnością jelit, a także w przypadku nadwrażliwości na roślinę. W badaniach na myszach bakopa wykazywała zmniejszenie ruchliwości, żywotności i liczby plemników. Natomiast badania na ludziach wykazały zmniejszenie płodności u mężczyzn stosujących ekstrakt bakopy, które jednak ustępowało po 56 dniach od daty podania ekstraktu. Roślina nie miała natomiast wpływu na libido.