
Spis treści
Nowy lek na cukrzycę jak Ozempic i Wegovy
Nowoczesne leki na cukrzycę dołączyły ostatnio do grona najbardziej poszukiwanych i wyczekiwanych, a to za sprawą działania obniżającego wagę. Sytuacja ma miejsce również w Polsce, gdzie dopuszczony został semaglutyd – Ozempic (w sierpniu 2022 r.) oraz Wegovy, co miało miejsce pod koniec września 2023 r. Jedynie ten drugi jest przy tym dopuszczony do stosowania w przypadku znacznej otyłości.
Leków z semaglutydem brakuje w aptekach, co ma związek wykupowaniem ich przez osoby stosujące je poza wskazaniami na otyłość i nadwagę. Czy to samo będzie z nowym lekiem o nazwie Mounjaro, który zawiera tirzepatyd? To bardzo możliwe, bo wykazuje on przewagę nad Ozempikiem i Wegovym. Świadczą o tym wyniki badania klinicznego z udziałem ok. 1400 osób z niekontrolowaną cukrzycą typu 2, przeprowadzonego w centrum badawczym Velocity Clinical Research w stanie Dallas. Przestawiono je 3 października 2023 r. w piśmie „JAMA”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Tirzepatyd oprócz działania obniżającego glikemię (poziom glukozy we krwi) powoduje szybsze pojawienie się uczucia sytości podczas jedzenia i przedłuża jej odczuwanie w czasie, co potencjalnie wspiera utratę masy ciała. W jednym z badań wykazano, że zapewnia lepsze efekty utraty wagi i kontroli glikemii niż Ozempic i Wegovy.
Jak działa tirzepatyd w leku Mounjaro?
Lek Mounjaro wpływa na regulację stężenia glukozy we krwi. To aktualnie jedyny produkt farmaceutyczny, który jest jednocześnie agonistą receptora glukozozależnyego peptydu insulinotropowego (GIP), jak i glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Podobne leki, takie jak Ozempic i Wegovy, są jedynie agonistami receptora GLP-1.
Zarówno GIP, jak i GLP-1, to podstawowe hormony inkretynowe wydzielane w jelicie przy jedzeniu produktów zawierających cukry lub inne składniki stymulujące do wydzielania insuliny przez trzustkę. Mounjaro naśladuje działanie tych dwóch hormonów, pobudzając do pracy trzustkę i hamując produkcję cukrów w wątrobie. Zwiększa także wrażliwość komórek ciała na insulinę, co łącznie prowadzi do większej stabilizacji glikemii, czyli stężenia glukozy we krwi.
W swojej nowej pracy naukowcy potwierdzili, że dodanie leku Mounjaro do terapii insuliną bazową pomaga nie tylko wyrównać poziomy glukozy we krwi, ale też uzyskać większą utratę kilogramów, a przy tym w mniejszym stopniu sprzyja hipoglikemii u osób z niekontrolowaną cukrzycą typu 2.
W tym typie choroby, który diagnozuje się u 96 proc. wszystkich diabetyków na świecie, organizm traci możliwość wykorzystania własnej insuliny do regulacji stężenia glukozy we krwi. Dochodzi wtedy do gwałtownych skoków jej poziomu, co potencjalnie prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak rozwój chorób serca, uszkodzenie nerek, nerwów, ubytki wzroku i słuchu. Miarą tych skoków jest wskaźnik zwany hemoglobiną glikowaną (HbA1c), który stanowi formę hemoglobiny uszkodzoną przez reakcję z cukrem.
W badaniu działanie tirzepatydu (raz w tygodniu) porównano z efektami stosowania insuliny lispro (szybkodziałająca forma tego leku, stosowana trzy razy dziennie przy posiłkach) u pacjentów z nieodpowiednio leczoną cukrzycą t. 2 za pomocą insuliny bazowej. Jest to wolnodziałający typ insuliny, który diabetycy mogą przyjmować między posiłkami, by kontrolować poziom cukru we krwi.
U chorych przyjmujących Mounjaro stwierdzono obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej we krwi (HbA1c) w porównaniu do tych stosujących insulinę lispro, mniejszą liczbę epizodów niedocukrzenia, a także sporą utratę masy ciała, podczas gdy terapia insuliną zwykle powoduje przybieranie na wadze. Uczestnicy stracili średnio 9 kg w ciągu 52 miesięcy, natomiast przyjmujący insulinę lispro – przytyli ok. 3,2 kg.
Czy Mounjaro jest dostępny w Polsce? Uwaga na podróbki!
Lek Mounjaro został dopuszczony do stosowania jako środek do poprawy kontroli poziomu glukozy we krwi u osób dorosłych z cukrzycą t. 2 w maju 2022 r. w Stanach Zjednoczonych i 15 września 2022 r. w Unii Europejskiej. Ma być dostępny w Polsce, jednak na razie można natknąć się na oferty leków pochodzących z niewiadomych źródeł.
Sprawdź: Sfałszowane leki. Nie kupuj na „czarnym rynku”
Portal gdziepolek.pl, na którym można sprawdzić dostępność wyrobów farmaceutycznych, ostrzegał nawet przed oszustami próbującymi sprzedać online jego podróbki. Wciąż pojawiają się w sieci w cenie ok. 400 zł za fiolkę. Tymczasem oficjalna cena krajowa jest nieznana. Zainteresowani takimi ofertami to jednak osoby pragnące stosować go poza wskazaniami jako środek na odchudzanie.
Należy pamiętać, że tak, jak inne leki tego typu, również tirzepatyd wywołuje działania niepożądane, do których należą nudności, wymioty, biegunka i spowolnienie pracy jelita grubego, jak również ryzyko rozwoju stanu zapalnego trzustki. Są też obawy o zdrowie psychiczne i życie pacjentów, którzy po nowoczesnych lekach na cukrzycę miewają myśli samobójcze. Z tego powodu trwa przegląd ich bezpieczeństwa, który zakończy się w listopadzie 2023 r.
Lekarze ostrzegają, że istnieją także poważne przeciwwskazania do przyjmowania leku Mounjaro, a najważniejszym jest ryzyko rozwoju raka rdzeniastego tarczycy, związane z rodzinną historią tej dość rzadkiej choroby. Podobnie z zagrożeniem chorobami takimi, jak mnoga gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza typu 2, a ponadto zapaleniem trzustki. Wszystkie te kwestie musi rozważyć lekarz w przypadku konkretnego pacjenta.
Istotną kwestią jest też wysoka cena produktu, która w USA jest nawet kilka razy wyższa niż w innych krajach i wynosi ok. tysiąca USD tygodniowo. W Polsce lek z pewnością też będzie drogi, bo np. miesięczna kuracja Ozempikiem to koszt ok. 1500 zł miesięcznie.
Źródło: Mounjaro may aid weight loss, lower blood sugar in people with type 2 diabetes Medical News Today
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?