Koronawirus w produktach chłodzonych i mrożonych aktywny nawet przez 21 dni! Eksperci ostrzegają przed kupnem mięsa, ryb i owoców morza

Anna Rokicka-Żuk
Kupując gotowy produkt, warto sprawdzić, skąd pochodzi. Najlepiej jest unikać importowanej z daleka żywności odzwierzęcej
Kupując gotowy produkt, warto sprawdzić, skąd pochodzi. Najlepiej jest unikać importowanej z daleka żywności odzwierzęcej Tyler Olson/123RF
Koronawirus w żywności to istotne zagrożenie dla zdrowia. Według nowych badań wirus SARS-CoV-2 może przeżyć w świeżych produktach chłodzonych oraz tych mrożonych przez co najmniej 21 dni i przyczynić się do powstawania nowych ognisk epidemii COVID-19.

Czy koronawirus przenosi się poprzez żywność? Scenariusz ten, początkowo wykluczany przez Światową Organizację zdrowia, jest jak najbardziej prawdziwy. Wyjaśnia też, dlaczego w niektórych miejscach na świecie pojawiają się nowe przypadki COVID-19 po tygodniach lub miesiącach braku nowych zachorowań.

Jak pokazuje przeprowadzone w sierpniu 2020 roku badanie, którego wyniki są na razie dostępne w formie przeddruku na platformie bioRxiv, przenoszenie się poprzez żywność jest niedocenianą drogą rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie.

Z początku obecność wirusa SARS-CoV-2 wykryto w importowanych mrożonkach w dwóch krajach – Nowej Zelandii i Chinach. Później doniesiono o podobnej sytuacji w Wietnamie.

Eksperci ds. zdrowia w Nowej Zelandii są zdania, że do rozprzestrzeniania się choroby od pierwszych chorych osób w ciągu ponad 3 miesięcy mogło dojść właśnie na skutek kontaktu z transportem skażonej żywności. Do czasu wykrycia tych przypadków w kraju nie było żadnych zarażonych wirusem, a do ujawnienia się kolejnych minęły 102 dni. Co więcej, jeden z pierwszych pacjentów w Nowej Zelandii pracował w sklepie z mrożonymi produktami importowanymi ze wszystkich stron świata. Reszta chorych należała do tej samej rodziny.

Podobnie było w Pekinie, gdzie wcześniej od prawie 2 miesięcy nie przybywało chorych z infekcją od koronawirusa. Źródłem zakażenia u całej grupy osób była żywność sprowadzona z innych rejonów Chin, sprzedawana na targu Xinfadi. Zarażeni byli pracownicy targu, a wirusa SARS-CoV-2 wykryto na deskach używanych do krojenia importowanego z Europy łososia czy krewetkach sprowadzonych z Ekwadoru.

Obecność wirusa SARS-CoV-2 odnotowano też w próbkach mrożonych skrzydełek kurczaka, które przyjechały do Chin z Brazylii. Były to rutynowe badania kontrolne, które od czerwca dotyczą w tym kraju zwłaszcza mięs i owoców morza przywożonych z innych krajów.

Przeczytaj też na temat:

Autorzy wspomnianego badania, które czeka jeszcze na recenzje naukowe, uznali za nieprawdopodobne, alby powodem pojawiania się nowych zakażeń były asymptomatyczne przypadki choroby i migracja ludności, zwłaszcza że ogniska zakażeń koronawirusa wykrywano już w wielu zakładach przetwarzających żywność na świecie.

COVID-19 wśród pracowników wykryto m.in. w zakładach przetwarzającym drób czy produkujących gotowe dania w Wielkiej Brytanii, fabrykach konserw z tuńczyka w Portugalii i Ghanie czy rzeźniach w Niemczech i Australii. Epidemia nie ominęła też wielu zakładów mięsnych czy fabryki mrożonek w Polsce.

Gdy naukowcy poddali badaniom skażone próbki łososia, kurczaka i wieprzowiny przechowywane w temperaturze 4ºC, -20ºC oraz -80ºC, wykryli w nich koronawirusa SARS-CoV-2 nawet 21 dni później. Na domiar złego zachowywał on niezmienioną infekcyjność!

Wobec powyższych odkryć eksperci radzą, by unikać spożywania mrożonych produktów importowanych, zwłaszcza odzwierzęcych, i zachować ostrożność przy zakupie tych krajowych. Zgodnie z zaleceniami WHO należy też zrezygnować ze spożywania żywności surowej i poddanej niedostatecznej obróbce termicznej. To m.in. surowe i niedogotowane mięsa, wędliny z surowych mięs, ryby i owoce morza oraz niepasteryzowane mleko i wytwarzane z niego sery.

Zaleca się ponadto zachowanie zasad higieny podczas bezpośredniego kontaktu z surowymi produktami zwierzęcymi, m.in. przechowywanie w zamkniętych opakowaniach, używanie oddzielnych desek do krojenia oraz mycie rąk przed i po tym, jak się ich dotyka.

Źródła:

ZOBACZ: Pierwszy na świecie przypadek powtórnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia