Marcin Meller miał kolonoskopię. „Był polip”. Dziennikarz apeluje, żeby wszyscy po 40. się badali

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Marcin Meller podzielił się intymnym zdjęciem. Dziennikarz opublikował na swoim Instagramie „fotkę medyczno-ekshibicjonistyczną”, wykonaną tuż po kolonoskopii. I usunięciu polipa. Meller od lat zachęca do badań profilaktycznych, które mogą uratować życie. Jak się robi badanie kolonoskopii?

Spis treści

Marcin Meller poddał się kolonoskopii. Dziennikarz miał usunięty polip

– Jestem właśnie po kolonoskopii, był polip, już usunięty, będzie dobrze, ale czort wie co by było, gdybym się nie badał – napisał w poście pod zdjęciem na swoim Instagramie Marcin Meller.

x

Kolonoskopia, w kółku Marcin Meller
Marcin Meller apeluje, aby ludzie poddawali się kolonoskopii. stefanamer/Getty Images/Marcin Meller/Instagram

Dziennikarz ma w rodzinie historię raka. Jego tato zmarł w wieku 66 lat na raka jelita grubego.

– Może żyłby do dzisiaj, gdyby wcześniej się zbadał — napisał Meller.

Meller poddał się kolonoskopii już po raz trzeci w życiu. Pierwszy raz zbadał się w 2008 r., po śmierci ojca. Kolejne badanie odbyło się zgodnie z zaleceniami osiem lat później – w 2016 r. W lutym 2024 r. podczas kolonoskopii wykryto u niego polip, który już został usunięty. Dziennikarz planuje poddawać się temu badaniu częściej. Zaapelował też do obserwujących, aby się badali i namawiali do tego swoich bliskich.

– Tak, perspektywa wsadzania rurki w tyłek nie brzmi zbyt pociągająco, ale kiedyś ryzykowny, dzisiaj ten zabieg jest bezpieczny – zachęca do kolonoskopii Marcin Meller. – No i potem macie super temat na heheszkowanie ze znajomymi. Zwłaszcza przy kolacji – zażartował.

U tych gwiazd zdiagnozowano raka. Nie poddali się i pokazują, że rak to nie wyrok

U tych gwiazd zdiagnozowano raka. Nie poddali się i pokazują, że rak to nie wyrok

Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Nowotwór powoduje niekontrolowany podział komórek, który może doprowadzić do powstawania guzów, uszkodzenia układu odpornościowego i innych ...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak się robi badanie kolonoskopii?

Pacjent, który ma być poddany kolonoskopii, musi się do niego odpowiednio przygotować.

– Jeszcze przed ustaleniem terminu kolonoskopii należy poinformować lekarza prowadzącego o stanie swojego zdrowia, ewentualnych chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach – pisała Paulina Dragan na Stronie Zdrowia.

Istotnym elementem przygotowania do kolonoskopii jest specjalna dieta, którą należy zacząć stosować około tydzień przed zabiegiem.

Jak wykonuje się kolonoskopię?

  1. Tuż przed kolonoskopią pacjent przebiera się w fartuch szpitalny. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia.
  2. Podczas zabiegu pacjent leży na lewym boku z kolanami podciągniętymi w kierunku brody na wyściełanej leżance. Pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji w trakcie badania.
  3. Lekarz powoli i delikatnie wprowadza kolonoskop do odbytu przez odbytnicę i do okrężnicy. Kamera na końcu kolonoskopu przesyła obraz do monitora, który będzie obserwowany przez lekarza.
  4. Po umieszczeniu kolonoskopu lekarz wdmuchuje do okrężnicy powietrze, dzięki czemu może lepiej widzieć wnętrze jelita.
  5. W czasie badania lekarz może usunąć polipy lub pobrać próbkę tkanki do biopsji.

Kolonoskopia trwa od 15 do 60 minut.

Kapsułka zamiast gastroskopii i kolonskopii. Polacy idą o krok dalej: wykorzystują AI

Kapsułka zamiast gastroskopii i kolonskopii. Polacy idą o krok dalej: wykorzystują AI

Najnowsza kapsułka endoskopowa, opracowywana przez zespół polskich specjalistów, może zastąpić tradycyjną gastroskopię i kolonoskopię, umożliwiając bezbolesną, zdalną diagnostykę całego układu pokarmo...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Źródło:
Colorectal Cancer: Screening U.S. Preventive Services Task Force

Zadbaj o optymalne trawienie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia