Spis treści
Marcin Meller poddał się kolonoskopii. Dziennikarz miał usunięty polip
– Jestem właśnie po kolonoskopii, był polip, już usunięty, będzie dobrze, ale czort wie co by było, gdybym się nie badał – napisał w poście pod zdjęciem na swoim Instagramie Marcin Meller.
x
Dziennikarz ma w rodzinie historię raka. Jego tato zmarł w wieku 66 lat na raka jelita grubego.
– Może żyłby do dzisiaj, gdyby wcześniej się zbadał — napisał Meller.
Meller poddał się kolonoskopii już po raz trzeci w życiu. Pierwszy raz zbadał się w 2008 r., po śmierci ojca. Kolejne badanie odbyło się zgodnie z zaleceniami osiem lat później – w 2016 r. W lutym 2024 r. podczas kolonoskopii wykryto u niego polip, który już został usunięty. Dziennikarz planuje poddawać się temu badaniu częściej. Zaapelował też do obserwujących, aby się badali i namawiali do tego swoich bliskich.
– Tak, perspektywa wsadzania rurki w tyłek nie brzmi zbyt pociągająco, ale kiedyś ryzykowny, dzisiaj ten zabieg jest bezpieczny – zachęca do kolonoskopii Marcin Meller. – No i potem macie super temat na heheszkowanie ze znajomymi. Zwłaszcza przy kolacji – zażartował.
U tych gwiazd zdiagnozowano raka. Nie poddali się i pokazują, że rak to nie wyrok
Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Nowotwór powoduje niekontrolowany podział komórek, który może doprowadzić do powstawania guzów, uszkodzenia układu odpornościowego i innych ...
Jak się robi badanie kolonoskopii?
Pacjent, który ma być poddany kolonoskopii, musi się do niego odpowiednio przygotować.
– Jeszcze przed ustaleniem terminu kolonoskopii należy poinformować lekarza prowadzącego o stanie swojego zdrowia, ewentualnych chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach – pisała Paulina Dragan na Stronie Zdrowia.
Istotnym elementem przygotowania do kolonoskopii jest specjalna dieta, którą należy zacząć stosować około tydzień przed zabiegiem.
Jak wykonuje się kolonoskopię?
- Tuż przed kolonoskopią pacjent przebiera się w fartuch szpitalny. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia.
- Podczas zabiegu pacjent leży na lewym boku z kolanami podciągniętymi w kierunku brody na wyściełanej leżance. Pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji w trakcie badania.
- Lekarz powoli i delikatnie wprowadza kolonoskop do odbytu przez odbytnicę i do okrężnicy. Kamera na końcu kolonoskopu przesyła obraz do monitora, który będzie obserwowany przez lekarza.
- Po umieszczeniu kolonoskopu lekarz wdmuchuje do okrężnicy powietrze, dzięki czemu może lepiej widzieć wnętrze jelita.
- W czasie badania lekarz może usunąć polipy lub pobrać próbkę tkanki do biopsji.
Kolonoskopia trwa od 15 do 60 minut.
Kapsułka zamiast gastroskopii i kolonskopii. Polacy idą o krok dalej: wykorzystują AI
Najnowsza kapsułka endoskopowa, opracowywana przez zespół polskich specjalistów, może zastąpić tradycyjną gastroskopię i kolonoskopię, umożliwiając bezbolesną, zdalną diagnostykę całego układu pokarmo...
Źródło:
Colorectal Cancer: Screening U.S. Preventive Services Task Force