Lek, który pozwala odwracać skutki utraty pamięci z powodu procesu starzenia się, chorób neurodegeneracyjnych lub depresji, może pomóc milionom ludzi na całym świecie. Badaczom z Toronto Center for Addiction and Mental Health (CAMH) w Kanadzie udało się już uzyskać znakomite efekty podczas doświadczeń na myszach laboratoryjnych, podczas których wykorzystano nowy preparat. Naukowcy doprowadzili dzięki niemu do tego, że komórki mózgowe starzejących się osobników odzyskały taką sprawność, jaka jest obserwowana u dużo młodszych gryzoni.
Naukowcy wiedzą już, jak przywracać utraconą pamięć?
Zespół pod kierunkiem dr Etienne Sibille zidentyfikował przyczynę upośledzenia komórek mózgowych, która tkwi w usterce w procesie przesyłania pomiędzy nimi informacji i doprowadza m.in. do utraty pamięci. Następnie badacze opracowali preparat, który pozwala na chemiczne odwrócenie tego procesu.
Lek, który stworzyli, powstał na bazie benzodiazepin, które mają działanie przeciwlękowe, antydepresyjne i uspokajające. W przeciwieństwie do powszechnie znanych w medycynie preparatów, zawierających takie substancje czynne jak diazepam (obecny m.in. w Valium – leku psychotropowym z grupy benzodiazepin), jest w stanie ukierunkować swoje działanie bezpośrednio na upośledzone komórki, które osłabiają pamięć i sprawiają, że zapominamy istotne informacje.
Lek, który przywraca młodzieńczą sprawność umysłu i poprawia pamięć
Testy na zwierzętach potwierdziły, że już po 30 minutach innowacyjnego leczenia udało się odwrócić utratę pamięci u myszy, które przeżyły silny stres. Wystarczyło zaledwie pół godziny, żeby badane osobniki przypomniały sobie m.in. drogę, jaką muszą przejść, by pokonać labirynt.