Na czym polega świąd skóry?
Swędzenie skóry pojawia się wówczas, gdy receptory nerwowe znajdujące się na skórze są pobudzane przez rozmaitego rodzaju czynniki uszkadzające tkanki, zarówno pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Kiedy pojawia się impuls, w receptorze powstaje napięcie, zakończenie nerwowe ulega depolaryzacji i następuje wyładowanie impulsów nerwowych. Czasami ten stan objawia się właśnie jako świąd skóry.
Stan ten może pojawić się pod wpływem czynników mechanicznych, elektrycznych, chemicznych lub termicznych. Może też być formą odczuwania bólu. Bodziec wywołujący świąd dociera do ośrodkowego układu nerwowego poprzez boczne części tylnych korzeni rdzeniowych oraz nerwy czaszkowe, powodując uczucie swędzenia i odruch drapania.
Czynnikiem wywołującym uczucie świądu często jest stan zapalny. Mediatorami świądu najczęściej są histamina, serotonina, pochodne kinin, prostaglandyny oraz neuropeptydy, a więc substancje powstające podczas różnego typu infekcji. Na przykład kininy powstają, gdy dochodzi do urazu tkanek. Podwyższony poziom neuropeptydów i histaminy pojawia się w chorobach na tle alergicznym, takich jak pokrzywka czy alergiczne zapalenie spojówek. Stany te zazwyczaj powiązane są z uczuciem swędzenia.