Czego nie lubią nasze oczy? Te nawyki niszczą wzrok. Dbaj o niego na co dzień i nie popełniaj tych błędów

Monika Góralska
Unikaj tych błędów, a będziesz cieszyć się dobrym wzrokiem do późnej starości.
Unikaj tych błędów, a będziesz cieszyć się dobrym wzrokiem do późnej starości. stefamerpik/freepik.com
Oczy to bardzo ważny i na co dzień niedoceniany narząd. Dopóki działają prawidłowo nie zwracamy na nie uwagi. Dopiero, gdy zaczynamy słabiej widzieć, mamy zapalenie spojówek lub pojawia się przesuszenie i swędzenie oczu idziemy do okulisty. Warto jednak przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, bo często te problemy wynikają z naszych zaniedbań. Sprawdź, czy popełniasz te błędy, które niszczą twój wzrok i unikaj ich, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

Spis treści

Czego nie lubią nasze oczy? Te nawyki niszczą wzrok

Zwykle nie dbamy o nasz wzrok dopóki działa prawidłowo. Dopiero, gdy zaczynamy widzieć coraz gorzej idziemy do okulisty. Warto jednak dbać o oczy na co dzień, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze codzienne nawyki mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i negatywnie wpływać na ostrość widzenia. Przyjrzyj się swoim przyzwyczajeniom i sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Mity na temat wzroku. Powielanie ich może uszkadzać oczy i pogłębiać wadę

Mity na temat wzroku. Powielanie ich może uszkadzać oczy i pogłębiać wadę

Wady wzroku to poważny problem, który może dotyczyć nawet 80 proc. ludności świata. Wśród najczęstszych wad wymienia się: krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm, jaskrę i zaćmę. Wpływ na ich...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Praca przed komputerem bez przerw

Pracując przed komputerem skupiamy się na wykonaniu zadania i spędzamy przed monitorem długie godziny. W tym czasie zapominamy o robieniu przerw i odrywaniu wzroku od ekranu. Patrząc w komputer mrugamy mniej, co sprawia, że oczy nie tylko się męczą, ale też są słabiej nawilżone. Sprzyja to wysychaniu gałki ocznej, co objawia się pieczeniem, swędzeniem oczu i uczuciem piasku pod powiekami.

Sprawdź też: Ćwiczenia oczu na lepszy wzrok

W czasie pracy przed komputerem pamiętaj więc o odrywaniu wzroku od ekranu i kierowaniu go na odległe przedmioty. Najlepiej sprawdzi się patrzenie przez okno np. na drzewa czy niebo, odpocznie nie tylko wzrok, ale też umysł, bo patrzenie na naturę relaksuje. Dzięki temu zadbasz o oczy i odpoczniesz psychicznie.

Czytaj też: Ból i pieczenie oczu lub słabszy wzrok? To mogą być blizny na oczach

Warto również stosować nawilżające krople do oczu oraz dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Szczególnie jeśli jest ono klimatyzowane lub ogrzewane dobrze jest stosować nawilżacze powietrza.

Niewłaściwa dla wzroku dieta

Dieta wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Na co dzień często nie mamy czasu o nią dbać, jemy cokolwiek, aby zaspokoić głód i to jeszcze w biegu, bo zwykle się spieszymy do codziennych obowiązków. Tymczasem nasz wzrok potrzebuje składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Nie dostarczając mu ich sprawiamy, że ostrość wzroku słabnie, a nawet mogą rozwinąć się różnego rodzaju choroby oczu takie jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Zobacz też: Tak smog szkodzi oczom. Zadbaj o ich ochronę

Na dobry wzrok warto zamiast batonika podjadać marchewki lub borówki, które zawierają witaminę A oraz antyoksydanty. Składniki te likwidują wolne rodniki i dzięki temu warunkują syntezę rodopsyny - barwnika umożliwiającego widzenie.

Czytaj też: Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz od razu wymieniać soczewek. Te 5 czynników osłabia wzrok. Jak poprawić ostrość widzenia?

Wzrok wspiera także witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne oka oraz witamina E, która również działa przeciwutleniająco. Warto również wybierać produkty zawierające cynk, a także kwasy omega-3, które wchodzą w skład siatkówki oraz chronią przed starzeniem oka i zwyrodnieniem plamki żółtej. Oprócz nich ważne są także luteina i zeaksantyna, które są składnikami soczewki i plamki żółtej.

Okuliści proponują taką dietę na wzrok. Zobacz, co jeść, aby dobrze widzieć

Okuliści proponują taką dietę na wzrok. Zobacz, co jeść, aby dobrze widzieć

Dobry wzrok to w dużej mierze kwestia diety. Dostarcza zwłaszcza związków ochronnych, z których kilka ma szczególne znaczenie. Zobacz, jakie są najważniejsze witaminy i minerały na wzrok, a także najl...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Szkodliwa dla oczu pogoda

Nasze oczy są wrażliwe na zmiany temperatury, a szczególnie nie lubią zimna, wiatru, suchego powietrza i kurzu. Unoszące się w powietrzu drobinki mogą podrażniać oczy i prowadzić do zapalenia spojówek. Natomiast suche powietrze wysusza gałkę oczną i może prowadzić do zespołu suchego oka. Prowadzi to do wystąpienia nieprzyjemnych objawów takich jak zaczerwienienie, uczucie pieczenia i piasku pod powiekami, zmęczenie wzroku.

Szkodliwe dla oczu jest także promieniowanie UV. Promienie słoneczne mogą prowadzić do zapalenia spojówek czy rogówki, a nawet powodować uszkodzenie plamki żółtej. Dlatego zarówno latem, jak i zimą w czasie słonecznej pogody należy chronić wzrok przed promieniami UV za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Aby nie dopuszczać do wysuszenia oczu warto także stosować nawet codziennie krople nawilżające lub tzw. sztuczne łzy.

Jak dbać o wzrok? Rób te 5 rzeczy regularnie dla zdrowia twoich oczu

Jak dbać o wzrok? Rób te 5 rzeczy regularnie dla zdrowia twoich oczu

Nie tylko wiek wpływa na pogorszenie ostrości wzroku. Istnieje wiele nawyków, które mogą osłabić lub poprawić jakość widzenia. Praca przed komputerem, klimatyzacja czy siedzący tryb życia szkodzą nasz...

Monika Góralska
Monika Góralska

Nieodpowiedni demakijaż może wywołać zapalenie spojówek

Zdarza ci się czasami z powodu zmęczenia nie zmyć makijażu na noc? Lepiej tego nie rób. Mamy go przecież na twarzy przez cały dzień, w ciągu którego przyklejają się do niego różne zanieczyszczenia z powietrza, a także zbiera martwy naskórek. Wyobraź sobie, że taka mieszanka zostaje na twojej twarzy i wrażliwej skórze wokół oczu na całą noc, gdy skóra powinna odpoczywać i się regenerować. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do zapalenia brzegów powiek.

Dlatego zawsze pamiętaj o zmyciu makijażu i oczyszczeniu twarzy na noc. Przed wykonaniem demakijażu zawsze umyj ręce, aby nie narażać się na zapalenie spojówek. Jeśli nosisz szkła kontaktowe to najpierw je zdejmij, a później dopiero zmyj makijaż. Używaj też delikatniejszych kosmetyków przeznaczonych dla osób noszących soczewki.

Ile kosztuje prywatna wizyta u okulisty? Takie są ceny porady i podstawowych badań

Ile kosztuje prywatna wizyta u okulisty? Takie są ceny porady i podstawowych badań

Ile kosztuje wizyta u okulisty? A ile zapłacimy za konsultację okulisty dziecięcego? Te pytania często zadają sobie osoby, które muszą skontrolować swoje oczy lub wzrok pociechy. Problematyczne bywa t...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Zaniedbywanie regularnych wizyt u okulisty

Do lekarza idziemy zwykle dopiero, gdy nam coś dolega. Tak samo traktujemy okulistę, a tymczasem powinniśmy przeprowadzać regularne wizyty profilaktyczne, aby na bieżąco kontrolować stan swojego wzroku. Dzięki temu możemy w porę rozpoznać wadę wzroku lub choroby oczu i leczyć je zanim się rozwiną.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wybe
Gdzieś dzisiaj czytałam, że wit. C jest szkodliwa dla nerek i wątroby, a Polacy jej nadużywają.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia