Czym jest śluz przed okresem?
Śluz przed okresem jest naturalną wydzieliną w ciele kobiety. Jest wytwarzany przez szyjkę macicy. Poziom hormonów, estrogenu i progesteronu, które zmieniają się w kolejnych fazach cyklu mają znaczący wpływ na cechy śluzu.
Warto obserwować swoje ciało, nie tylko wtedy, gdy chcemy, by doszło do wyczekiwanego zapłodnienia, ale także i w pozostałych comiesięcznych cyklach. Śluz może przyjmować różne kolory, gęstość, a nawet mieć różny zapach. Każda cecha może świadczyć o pewnych odstępstwach od normy w naszym organizmie. Na stan śluzu mają też wpływ niektóre czynniki zewnętrze, jakimi może być: stres, przyjmowanie silnych leków, problemy zdrowotne, a także ciąża. Śluz przed okresem nazywany jest często śluzem typu G lub śluzem gestagennym. Wynika to z działania gestagenów – grupy hormonów steroidowych, które służą przygotowaniu organizmu do zajścia i utrzymania ciąży. M.in. wypływają one na produkcję śluzu.
Dowiedz się:
Czym jest śluz szyjkowy?
Śluz szyjkowy to nic innego, jak właśnie wydzielina, produkowana przez szyjkę macicy, która wydostaje się przez pochwę na zewnątrz organizmu. Ludzie używają różnych jej nazw, natomiast śluz szyjkowy to właśnie wydzielina wydobywana z pochwy przez cały czas trwania cyklu. Wyróżniamy różne jej rodzaje. Jego ilość oraz cechy charakterystyczne są ściśle związane z fazami cyklu. Szyjka macicy może produkować nawet od 20 do 60 mg śluzu w ciągu dni niepłodnych, a także do 600 mg w dni płodne.