Plamienie implantacyjne – pierwszy objaw ciąży. Czy powinno wzbudzać niepokój?

Natalia Falarz
Plamienie implantacyjne jest pierwszym objawem ciąży.
Plamienie implantacyjne jest pierwszym objawem ciąży. 123rf.com
Plamienie implantacyjne to jeden z najwcześniejszych symptomów ciąży. To fizjologiczny objaw nazywany również krwawieniem implantacyjnym i występuje u około 25 proc. ciężarnych. Plamienie to jest na tyle niespecyficznym objawem, że najczęściej bywa mylone z miesiączką.

Czym jest i kiedy pojawia się krwawienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne ma objawy podobne do zwykłej miesiączki, lecz występuje pomiędzy 7. a 12. dniem od implantacji (zagnieżdżeniu) zarodka w błonie śluzowej macicy. Krwawienie pojawia się w związku z naruszeniem przez zarodek naczynia krwionośnego macicy. Objawy, jakie daje zagnieżdżenie zarodka nie występują u wszystkich kobiet. Jest to też jeden z wielu objawów zapłodnienia.

Czasami podczas plamienia implantacyjnego pojawiają się lekkie skurcze. Może też pojawić się ból w dole brzucha. Chociaż plamienie w ciąży związane z zagnieżdżeniem zarodka nie jest czymś nieprawidłowym, to jeśli kobieta odczuwa niepokój, powinna zgłosić się do lekarza ginekologa.

Plamienie implantacyjne często mylone jest krwawieniem menstruacyjnym. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które mają mniej obfite miesiączki. Często pojawia się zaledwie drobny ślad na bieliźnie. Plamienie implantacyjne różni się od plamienia menstruacyjnego także barwą. W trakcie tego plamienia kolor jest jasnoróżowy lub jasnoczerwony, o lekkiej konsystencji. Może to również być śluz delikatnie zabarwiony krwią, a nie sama krew. Niekiedy plamienie owulacyjne (plamienie w środku cyklu) również mylone jest z plamieniem implantacyjnym.

Różnica pomiędzy krwawieniem menstruacyjnym a krwawieniem implantacyjnym wynika z długości plamienia. Plamienie implantacyjne jest bardzo krótkie. Może trwać kilka godzin bądź pojawić się w ciągu paru minut i zostawić niewielki ślad. Jeśli natomiast pojawi się brązowe plamienie w ciąży, które będzie trwało dzień lub dłużej, to należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Wówczas wykonane zostanie badanie USG, pozwalające ocenić, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo. Potwierdzić implantację można 14 dni od daty potencjalnego zapłodnienia.

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

Jakie są inne przyczyny krwawienia w ciąży?

Należy pamiętać o tym, że krwawienie w ciąży nie zawsze jest krwawieniem implantacyjnym. U ciężarnych niepokój wzbudzają wszystkie upławy, aczkolwiek należy mieć świadomość, że krwawienie na początku ciąży jest normalnym stanem rzeczy.

Są natomiast inne przyczyny krwawienia:

 • Ciąża pozamaciczna mająca miejsce, kiedy zapłodniona komórka jajowa rozwija się bez zarodka.
 • Poronienie wywołujące intensywniejsze krwawienia i związane z odczuwaniem bólu.
 • Niedobory hormonalne, zwłaszcza progesteronu.
 • Nadżerka szyjki macicy.

Jak dochodzi do zagnieżdżenia zarodka?

Proces od zapłodnienia do zagnieżdżenia zarodka, czyli do chwili kiedy może pojawić się krwawienie implantacyjne jest procesem skomplikowanym. Zapłodnienie to połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Następuje ono w bańce jajowodu. Wtedy powstaje zygota, która w czasie wędrówki od jajowodu do jamy macicy ulega licznym podziałom. Z zygoty powstaje blastocysta. Jest to określane jako stadium moruli. Blastocysta różnicuje się na dwie warstwy:

 • Zewnętrzną będącą początkiem trofoblastu i zamieniającą się w łożysko.
 • Wewnętrzną, z której powstaje zarodek i później płód.

Jeszcze przed implantacją zarodek wytwarza wiele różnych białek. Jednym z najistotniejszych jest gonadotropina kosmówkowa. To hormon będący wskaźnikiem ciąży. Jego obecność w moczu potwierdzają testy ciążowe. Zarodek dociera z jajowodu do macicy około 2 do 3 dni po zapłodnieniu. Zagnieżdżenie się zarodka, czyli implantacja ma miejsce w 6 lub 7 dobie. Całym procesem steruje układ hormonalny. Odpowiada on też za przeobrażenie endometrium macicy w doczesną, a więc w przekrwioną, rozpulchnioną błonę śluzową trzonu macicy. To właśnie tam później rozwija się zarodek, przeobrażając w płód.

Zobacz też:

Najczęstsze objawy wczesnej ciąży

Poza plamieniem implantacyjnym, będącym objawem fizjologicznym ciąży są inne sygnały, pojawiające się bardzo często.
Ból, obrzęk i powiększone piersi to sygnały wczesnej ciąży, występujący u około 95 proc. kobiet. Wynika to ze wzrostu progesteronu, a także innych hormonów. Piersi stają się większe, obrzęknięte i tkliwe. To dolegliwość, która nie zawsze jest dokuczliwa, ale na pewno jest wyczuwalna. Objaw ustępuje zwykle po pierwszym trymestrze ciąży. Tkanki przyzwyczają się do nowej sytuacji, czyli do zwiększania masy ciała. Warto więc zaopatrzyć się w większe biustonosze, dopasowane do rozmiaru piersi. Pomocne okazują się kąpiele w ciepłej wodzie.

 • Senność i zmęczenie pojawiają się, ponieważ od samego początku ciąży organizm przeznacza wiele energii na rozwój zarodka. Macica i jajnik dominujący z pęcherzykiem żółtawym są mocno przekrwione. To powoduje, że do mózgu płynie mniej krwi. Dla organizmu to wyraźny sygnał, że należy odpocząć.
 • „Miesiączkowe” bóle brzucha występujące u około 80 proc. pacjentek. Wzbudzają one u ciężarnych spory niepokój. Natomiast, jest to normalne. Macica rośnie i zmienia pozycję i to dlatego pojawiają się bóle. Bóle te kojarzą się z bólami podczas miesiączki, ciężarnym kojarząc się z krwawieniem z macicy, a więc wczesnym poronieniem. Kiedy ból ma silne natężenie to wskazane, jest branie leków rozkurczowych. Jeśli podczas odczuwania bólu nie pojawiają się inne objawy takie jak krwawienie lub nieprawidłowa wydzielina z pochwy to można go uznać za typowy objaw wczesnej ciąży.
 • Częste oddawanie moczu to rezultat tego, że zwiększa się objętość krwi i tym samym, rośnie filtracja krwi przez nerki. To też sprawia, że produkuje się więcej moczu. Na dodatek, progesteron działa rozluźniająco na mięśnie miednicy oraz mięśnie gładkie pęcherz moczowego. Szybciej odczuwa się wtedy parcie na pęcherz moczowy. Sytuacja stabilizuje się po pierwszym trymestrze ciąży. Później, w trzecim trymestrze również można częściej odczuwać parcie na pęcherz.
 • Wzdęcia i zaparcia to także efekt działania progesteronu, zmniejszającego perystaltykę jelit i rozluźniającego mięśnie przewodu pokarmowego. Należy więc pić przynajmniej 2 litry wody dziennie, poza innymi napojami. Bezpieczne jest również stosowanie niektórych leków, mających w składzie substancję taką jak simeticon.
 • Zaburzenia i zmiany nastroju wynikające z silnej pracy hormonów.
 • Mdłości, zawroty głowy i wymioty, na które warto stosować imbir. Objawy te związane są ze zmianą poziomu hormonów i chemicznego składu krwi.

Dlaczego Polki unikają ginekologa?

Krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży

Warto rozróżnić, czym różni się krwawienie od plamienia. Krwawienie przypomina krew miesiączkową, przenika przez bieliznę. Może mieć konsystencję wodnistą lub zawierać skrzepy krwi. Przy krwawieniach kolor wydzieliny przybiera kolor od czerwonego po brunatny. Plamienia to bardzo drobna ilość krwi, znajdująca się zwykle w prawidłowej wydzielinie z pochwy. Najczęściej plamienia dostrzegalne są przy podtarciach. Plamienie może mieć kolor od brązowego do jasnoróżowego.

Główne przyczyny plamień we wczesnej ciąży to:

 • Ektopia szyjki macicy.
 • Infekcja pochwy.
 • Stosunek płciowy.
 • Badanie ginekologiczne.
 • Pęknięcie drobnego naczynka w pochwie, co często zdarza się po zaparciach.
 • Plamienia bez przyczyny wynikające z rozciągania i wzrastania macicy.

Statystycznie plamienia mogą występować u około 40 proc. ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży. Krwawienia zdarzają się w około 20 proc. Kobiety, u których pojawią się krwawienia, powinny zastosować się do następujących zaleceń:

 • Prowadzenie oszczędzającego trybu życia.
 • Unikanie wysiłku fizycznego.
 • Unikanie współżycia.
 • Progesteron w formie dopochwowej.
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia