Śluz płodny: czym jest, kiedy występuje i jak go rozpoznać? Sprawdź, czy śluz płodny może występować w ciąży!

Natalia Falarz
Śluz płodny świadczy o owulacji. Dla kobiet starających się o dziecko stanowi on bardzo ważną informację, dlatego warto wiedzieć, jak go rozpoznać.
Śluz płodny świadczy o owulacji. Dla kobiet starających się o dziecko stanowi on bardzo ważną informację, dlatego warto wiedzieć, jak go rozpoznać. 123rf.com
Śluz płodny jest jednym z wyznaczników dni płodnych u kobiety. Obserwacja śluzu szyjkowego z pochwy zalicza się do metod naturalnych w planowaniu rodziny. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać płodność na podstawie wyglądu śluzu, a także kiedy wygląd śluzu powinien być niepokojący

Jak wygląda śluz płodny w cyklu menstruacyjnym?

Śluz szyjkowy w pierwszych dniach cyklu menstruacyjnego ma lepką konsystencję i białe zabarwienie. W tym czasie dojrzewa komórka jajowa. Po paru dniach śluz jest przejrzysty i śliski. Taki śluz jest śluzem płodnym. Kobieta odczuwa wówczas wilgoć w przedsionku pochwy. Następnie śluz przypomina białko surowego jaja kurzego.

Główną rolą śluzu płodnego jest ułatwienie zapłodnienia. Kobieta ma więcej szans na zajście w ciążę, a plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety i łatwiej docierają do komórki jajowej. Wilgoć w okolicach intymnych jest zwykle oznaką dni płodnych. Wtedy też współżycie seksualne daje największe szanse na zapłodnienie. Warto mieć podstawową wiedzę na temat czasu płodnego i niepłodnego w cyklu menstruacyjnym, ponieważ na tej podstawie można zaplanować świadome poczęcie dziecka.

Przyjmuje się, że kobieta jest płodna wyłącznie przez 4 proc. swojego życia. Płodność rozpoczyna się w okresie dojrzewania płciowego, a kończy wraz z przejściem w fazę przekwitania. Okres płodności datowany na około 3-4. dekady życia kobiety uzależniony jest od etapów cyklu miesiączkowego. Dni płodne to dni, podczas których komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu. Następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. Cykl menstruacyjny rozpoczyna się krwawieniem miesiączkowym. Końcem cyklu jest ostatni dzień przed następnym krwawieniem menstruacyjnym.

Śluz płodny: parametry

Po zakończonej miesiączce szyjka macicy zwykle zaczopowana jest gęstym śluzem. Wraz z dojrzewaniem komórki jajowej śluz staje się mętny, nieprzejrzysty i lepki. Następnie, zmienia się w bardziej rozciągliwy, śliski, bezbarwny i przezroczysty. Jego ilość w drogach rodnych jest zwiększona. Podczas dni płodnych kobieta odczuwa mokrość i silną wilgotność w pochwie. Śluz płodny to śluz przypominający swoim wyglądem białka jaja kurzego. Obecność śluzu w pochwie jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety. Wraz z zakończeniem pojawienia się śluzu płodnego dochodzi do owulacji. Komórka jajowa uwalnia się z jajnika, wędrując do jajowodu. Jeśli na drodze spotka plemnik to, dochodzi do zapłodnienia. Po owulacji szyjka macicy nie wytwarza już śluzu płodnego. Zamyka ją znowu gęsty korek śluzowy. Jeśli śluzu płodnego nie ma to plemniki szybko umierają.

Subiektywnie odczuwane uczucie suchości w pochwie oznacza dni niepłodne. Śluzu płodnego nie należy mylić z upławami. Jedynie wnikliwa obserwacja śluzu pozwala wyznaczyć idealny moment na współżycie, w jakim występuje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Bardzo często przyczyną niemożności zajścia w ciążę jest niewielka ilość śluzu szyjkowego, zaraz obok niskich parametrów nasienia. Dlatego w celu ustalenia płodności kobiety wykonuje się testy owulacyjne oraz pomiary pH śluzu szyjkowego.

Cechy śluzu płodnego i cechy śluzu niepłodnego

 • Śluz płodny nazywany jest śluzem okołoowulacyjnym. Jego główne cechy to:
 • Uczucie wilgotności w pochwie.
 • Przejrzystość i szklistość.
 • W czasie owulacji może pojawić się domieszka krwi.
 • Rozciągliwość i elastyczność.
 • Śliskość.

Śluz niepłodny, czyli śluz poowulacyjny związany jest z:

 • Uczuciem suchości w pochwie.
 • Białawym lub żółtawym kolorem.
 • Nieprzejrzystością i mętnością.
 • Kłaczkowatością, gęstością i przyczepnością.
 • Kleistością, lepkością i brakiem śliskości.

Jedną z metod obserwacji śluzu jest metoda Billingsów. Polega ona na tym, że śluz obserwuje się podczas każdej wizyty w toalecie. Wyniki zapisuje się wieczorem, w karcie obserwacji cyklu. Kartę uzupełnia się również o pomiary temperatury ciała.

Śluz w ciąży

Śluz w ciąży, a zwłaszcza jego zwiększona ilość często niepokoi kobiety oczekujące potomstwa. Jest to natomiast naturalne zjawisko, a śluz pojawiający się podczas ciąży ma za zadanie ochraniać płód przed zakażeniami. Właściwy kolor upławów to mlecznobiały.

Po wyschnięciu na bieliźnie może być to kolor lekko żółty. Śluz nie powinien mieć nieprzyjemnego zapachu. Wydziela w trakcie ciąży jest wodnista, chociaż czasami może być bardziej gęsta. Kobieta powinna często zmieniać wkładki higieniczne i nosić bawełnianą bieliznę. Większą niż do tej pory uwagę należy przykładać do higieny osobistej. Jeśli śluz ma kolor inny niż mlecznobiały ,to może wskazywać na pojawienie się infekcji. Niepokojący śluz, zmuszający ciężarną do wizyty u lekarza prowadzącego to śluz:

 • Zielonkawy.
 • Zabarwiony ropą.
 • Zabarwiony krwią.

Taki wygląd śluzu może świadczyć o stanie zapalnym albo o chlamydiozie, chorobie przenoszonej drogą płciową, niebezpiecznej dla rozwijającego się płodu. Nieprzyjemny zapach śluzu wraz ze swędzeniem pochwy powinien też być alarmujący, ponieważ może być związany z pojawieniem się grzybicy. Każdy stan zapalny w ciąży należy leczyć, gdyż może być zagrożeniem dla zdrowia dziecka.

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

Fazy w cyklu menstruacyjnym

Fazy w cyklu menstruacyjnym dokładnie wskazują, czy kobieta ma dni płodne, czy nie. Ich znajomość wraz ze znajomością wyglądu śluzu w danej fazie zwiększa samoświadomość na temat własnego ciała. Dodatkowo zdobywa się wiedzę na temat tego, kiedy jest większe prawdopodobieństwo zajścia ciążę. Kobieta, która w ciążę nie chce zachodzić także wie, kiedy nie powinna decydować się na współżycie.

 1. Faza niepłodności względnej to faza, której długość nie jest stała. W przypadku krótkich cykli dojrzewanie komórki jajowej może być szybsze. Dni płodne mogą rozpoczynać się nawet pod koniec miesiączki.
 2. Faza płodności trwa kilka dni w cyklu. Jest to czas, gdy dojrzała komórka jajowa wydostaje się z pęcherzyka jajnikowego. Uwolniona komórka jajowa może przeżyć do 24. godzin. Kobieta jest płodna w trakcie owulacji, ponieważ jajeczko przebywa w jajowodzie. Płodność kobiety związana jest z czasem życia żeńskiej gamety. Natomiast, ze względu na to, że plemniki mają zdolność przeżycia w śluzie płodnym około 3. do 5. dni. także 5. dni przed jajeczkowaniem mówi się o czasie płodnym. Okres dni płodnych liczy się do 4. dni po owulacji. Śluz owulacyjny jest śluzem estrogennym. Oznacza to, że wydziela się pod wpływem estrogenów w organizmie kobiety. Płodny śluz pomaga plemnikom dotrzeć do jajeczka, dostarczając im składników odżywczych, przyspieszając ich ruch, a nawet nieco je selekcjonując. Umożliwia wybór najzdrowszych i najbardziej ruchliwych plemników. Podczas owulacji ujście macicy w części pochwowej unosi się, jest miękkie, otwarte i wilgotne.
 3. Faza niepłodności bezwzględnej rozpoczyna się w chwili obumarcia komórki jajowej i trwa do miesiączki. Okres dni niepłodnych w cyklu jest stały. Zazwyczaj wynosi 14. dni. Odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14. dni otrzymuje się datę owulacji – szczytowego okresu płodności w cyklu kobiety zdolnej do zajścia w ciążę.
 4. Wiedza na temat parametrów śluzu i faz w cyklu menstruacyjnym ma znaczenie dla kobiet, którym zależy na zajściu w ciążę. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w wyglądzie śluzu należy udać się na konsultację ginekologiczną.

Zobacz też:

Aplikacje menstruacyjne – hit czy kit?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia